2024 Taksi Ücreti Hesaplama

Taksi, sürücü de dahil en fazla 9 kişilik oturma yeri bulunan ve insanları istedikleri yerden bir başka yere taşımak amacıyla hizmet sunan bir araçtır. Bireyleri istedikleri mesafe aralığında taşıma belirli bir ücret karşılığında yapılır. Taksi ücreti hesaplama, yaşanılan şehre ve diğer çeşitli unsurlara göre değişiklik gösterir.

Not: Köprü ve geçiş ücretleri hariçtir. Km başına maliyet illere göre değişmektedir.

Popüler Banka Kampanyaları
Populer reklam widget sıra 1
Populer reklam widget sıra 2
Populer reklam widget sıra 3
Populer reklam widget sıra 4

Taksi Açılış Ücreti Kaç Liradan Başlıyor?

Taksi hesaplama ve açılış ücreti yaşanılan şehre göre değişiklik gösterir. İzmir Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) tarafından onaylanan karara göre İzmir’de taksi açılış ücreti 21.05.2024 itibarıyla 12TL’dir. İstanbul taksi ücreti hesaplama yapılırken açılış ücreti 24,55TL olarak belirlenir. Ankara taksi ücreti hesaplama ise 20TL açılış ücreti üzerinden yapılır.

Taksi Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Taksi ücreti, gidilen mesafe kilometre başına ücretle çarpılarak bulunur. Hesaplama yapılırken taksi açılış ücreti de dikkate alınır. Hatasız bir hesaplama için taksi ücreti hesaplama 2024 araçları tercih edilebilir.

Taksimetre Kaç Metrede Bir Atar?

Taksimetre, 91,4 metrede bir ücret atar. Eklenecek olan ücret, ilgili şehrin ücret planlamasına göre değişiklik gösterir. Örneğin Ankara taksi hesaplama ücreti ile İstanbul taksi hesaplama ücreti değişiklik gösterir.

İstanbul Taksi Açılış Ücreti Ne Kadar?

İstanbul taksi ücretleri, 24,55TL’den başlar. Taksilerin kilometre başına ücreti ise 17,61TL olarak belirlenir. Taksi km ücreti belirli aralıklarla güncellenir. Verilen bu tutarlar, 21.05.2024 için geçerlidir. En doğru taksi fiyat hesaplama sonuçları için hesaplama araçları tercih edilebilir. İstanbul'da Sarı/Bordro, Siyah ve Turkuaz renkli araçlar için km başı taksi ücreti farklılık gösterebilir.

İstanbul Taksi Ücretleri Ne Kadar?

İstanbul taksi ücretleri, gidilen mesafeye göre artar veya azalır. Uzak mesafede ücret artacağı gibi kısa mesafede ücret azalır. İstanbul taksi km ücreti ise 17,61TL’dir.

Ankara Taksi Ücretleri Ne Kadar?

Ankara taksi ücreti, 21.05.2024 ayı için km başına 20TL’dir, Ankara taksi açılış ücreti ise 25TL'dir. İndi-bindi ücreti 75TL olarak belirlenmiştir. Bu fiyatlandırma ile birlikte 5 km, 10 km veya uzun sürecek yolculuklarınız için taksi ücretini hesaplayabilirsiniz.

Antalya Taksi Ücretleri Ne Kadar?

21.05.2024 Antalya taksi ücretleri 20TL’den başlatılır. Antalya kilometre başına taksi ücreti 25TL’dir. Taksiye herhangi bir sebeple indi-bindi yapmanın ücreti ise 60TL’dir.

İzmir Taksi Ücretleri Ne Kadar?

İzmir taksimetre açılış ücreti 12TL’dir. İzmir taksi hesaplama, km başına 22TL üzerinden yapılır. İndi-bindi İzmir taksi ücretleri ise 50TL’dir. Bu tutarlar, 21.05.2024 için geçerlidir.

Taksi Bindi İndi Ücreti Nedir?

Taksi bindi-indi ücreti herhangi bir sebeple taksiyle seyahat etmekten vazgeçen ya da kısa mesafe giden yolcuların ödemesi gereken ücrettir. Taksi ile gidilen mesafenin taksimetre fiyatları indi-bindi ücretinden az tutması durumunda ödenecek tutar, indi-bindi tutarıdır. İndi-bindi ücreti için minimum ödeme tutarı demek mümkündür. Trafik sigortası ve kasko örneklerindeki gibi taksi indi-bindi ücreti de şehirden şehre değişiklik gösterir.

Taksi 1 km Kaç TL?

Taksi fiyatları, yaşanılan şehre göre değişiklik gösterir. Km başına taksi ücretini merak eden bireyler taksi ücreti hesaplama araçlarını kullanabilir. Yaşanılan şehir gibi bilgilerin ardından “Taksi Ücreti Hesapla” kısmına tıklanarak fiyat bilgisine ulaşılabilir.  Bulunduğunuz şehirdeki otogar, havalimanı veya popüler yerlerde taksi kullanmayı tercih edeceksiniz bu açılış ücretlerine ve km hesaplarına dikkat edebilirsiniz.

İlgili İçerikler

8 Mayıs 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 13 Mayıs 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi