2024 Gayrimenkul Değer Artışı Kazancı Hesaplama

Gayrimenkuller en yaygın yatırım yöntemlerindendir. Yatırım amacıyla alınan gayrimenkuller belirli bir süre elde tutulduktan sonra kar oranı da üzerine eklenerek satılır.

En cazip sigortayı anında bulun!

Yatırım amaçlı alınan gayrimenkullerin daha sonra satılması halinde elde edilen kar Gayrimenkul Değer Artış Kazancı Vergisi isimli bir vergiye tabi tutulur. Vergi çıkarıldıktan sonra elde edilen karın hesaplanabilmesi için gayrimenkul değer artış kazancı hesaplama araçları kullanılır.

Gayrimenkul Değer Artış Kazancı Vergisi Nedir?

Gayrimenkulün satın alınış tarihi üzerinden 5 yıl geçmeden satılması, satıştan elde edilen kar üzerinden vergi ödenmesine sebep olur. Elde edilen kar üzerinden alınan bu vergi, Gayrimenkul Değer Artışı Kazancı Vergisi olarak adlandırılır.

Gayrimenkul Değer Artış Kazancı Vergi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Gayrimenkul değer artışı hesaplama yapılırken TÜİK tarafından yer ay güncel olarak açıklanan Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi kullanılır. Yİ-ÜFE dikkate alınırken gayrimenkulün alındığı ya da satıldığı ay değil bir önceki ay baz alınır. Hesaplama şu formül üzerinden gerçekleştirilir.

Hesaplama sürecindeki olası karışıklıkları ve hataları önlemek için hesaplama araçları kullanılabilir.

Ev Satışında 5 Yıl Muafiyeti Kalktı mı?

Ev satış vergisi, satın alınmasının üzerinden 5 yıl geçmeden tekrar satılan gayrimenkuller üzerinden alınır. Edinme tarihi üzerinden 5 yıl geçmeden satılan gayrimenkullerden ev satışında gelir vergisi alınır. Gelir vergisi tutarı, TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) tarafından açıklanan Yİ-ÜFE (Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi) baz alınarak hesaplanır.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

31 Mayıs 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 1 Aralık 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi