En cazip sigortayı anında bulun!

Şehir içi ya da şehirlerarası otoyol ve köprü ücretleri, gidilen mesafeye ve bulunulan yıla göre değişkenlik gösterir. Köprü kullanımı sonrasında istenmeyen sürprizlerle karşılaşmamak için köprü geçiş ücretleri hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Detaylı bilgi almak için otoyol ücreti hesaplama araçları kullanılabilir.

Karayolları Geçiş Ücreti Nedir?

Karayolları geçiş ücreti, bireylerin yolu kullanmaları sebebiyle ödedikleri ücrettir. Karayolu geçiş ücreti, bulunulan şehre ve gidilen mesafeye göre değişkenlik gösterir. Örneğin Osmangazi köprü geçiş ücreti 2024, diğer köprü ücretlerine göre değişkenlik gösterir. En doğru ücret verisine ulaşmak için hesaplama araçları kullanılabilir.

Otoyol Ücreti Neye Göre Hesaplanır?

Otoyol ücretleri genel olarak gidilen mesafeye göre hesaplanır. Mesafe dışında ücreti etkileyen unsurlar bulunur. Örneğin araç sınıfı da otoyol ücretini doğrudan etkiler. Mesafe ve araç sınıfı dışında bulunulan şehir de fiyat üzerinde etkilidir. Örneğin İzmir otoban ücreti ile İstanbul otoban ücreti birbirinden farklıdır. Yol kullanımı sebebiyle sürprizle karşılaşmamak için kullanım öncesinde hesaplama yapılması önerilir.

Otoyol Ücreti Nasıl Ödeniyor?

Otoyol ücreti çeşitli yöntemlerle ödenebilir. Ödeme internet üzerinden ya da fiziki olarak yapılabilir. Otoyol ücreti ödeme yöntemleri şunlardır.

  • HGS ve OGS siteminden
  • Nakit gişelerinden
  • Ziraat Bankası şubelerinden ve QNB Finansbank bankalarının şube ve dijital bankacılık kanallarından

Osmangazi Köprüsü Geçiş Ücreti Ne Kadar?

Osmangazi Köprüsü geçiş ücretleri Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) ve Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) ile ödenebilir. HGS ve OGS bulunmayan araç sahipleri nakit gişelerini tercih edebilir. Osmangazi Köprüsü geçiş ücretleri farklı araçlar için aşağıdaki gibidir.

  • Otomobiller (1.sınıf): 399,00TL
  • Hafif Ticari Araç: 640,00TL
  • Yolcu Otobüsleri (3.sınıf): 760,00TL
  • Kamyonlar (4.sınıf): 1005,00TL
  • Tırlar, Treyler (5.sınıf): 1270,00TL
  • Motosikletler (6.sınıf): 280,00TL

HGS Otoyol Geçiş Ücreti Ne Kadar?

HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) otoyol ücretleri araç sınıfına ve geçilen saate göre değişiklik gösterir. Birinci sınıf araçlar geçiş için 70TL öderken ikinci sınıf araçlar 90TL öder. Gece tarifesinde standart ücretlerin yarısı ödenir.

HGS Olmadan Otobana Girilir mi?

HGS olmadan otobana girilmesi durumunda geçiş ücretinin 15 gün içerisinde ödenmesi gerekir. Ödemenin 15 gün içerisinde yapılmaması halinde ücretin 4 katı ceza uygulanır. Örneğin geçiş ücretinin 10TL olduğu bir köprü ya da yoldan HGS’siz geçilmesi durumunda 40TL ödeme yapılması gerekir.

HGS de Para Yoksa Ne Olur?

Köprü ya da otoyol geçişlerinde belirli bir ücret ödenmesi gerekir. Örneğin Osmangazi köprü ücreti, köprü kullanımı esnasında ödenir. HGS bakiyesinin yetersiz olması durumunda 15 gün içerisinde hesaba para yüklenmesi ve ödemenin tamamlanması gerekir. Ödemenin tamamlanmaması durumunda geçiş ücretinin 5 katı cezai işlem uygulanır.

Otoyol Geçiş Ücreti Ödenmezse Ne Olur?

Otoyol geçiş ücretleri, HGS ya da OGS’siz geçiş durumunda 15 gün içerisinde ödenir. Ödemenin 15 gün içerisinde yapılmaması halinde geçiş ücretinin 4 katı kadar cezai işlem uygulanır.

Plakaya Yazılan Otoyol Ücreti Nasıl Ödenir?

Plakaya yazılan otoyol ücretini ödemek için Ziraat Bankası ya da QNB Finansbank şubelerinden ya da dijital bankacılık kanalları kullanılabilir. Bankalara ek olarak OTOYOL A.Ş. mobil uygulamasından da ödeme yapılabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

30 Mayıs 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 16 Mayıs 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi