En cazip bankayı anında bulun!

Tapu harcı hesaplama, dönemsel olarak sunulan tapı harcı oranları üzerinden yapılır. Devlet, satışları desteklemek amacıyla dönemsel olarak tapu masrafı indirimi sağlayabilir.

Tapu Harcı Nedir?

Tapu harcı, taşınmazların alımı ve satımı esnasında ödenmesi gereken bir hizmet bedelidir. Tapu harcı 2024 yılı Haziran ayı için binde 40 oranında belirlenmiştir. Tapu harcı ödemesinin yarısı alıcı tarafından yapılırken diğer yarısı satıcı tarafından yapılır. Harç hesaplama oranları dönemsel olarak değişiklik gösterebilir.

Tapu Harcı Ne Kadar?

Tapu harcı, herhangi bir taşınmazın alım-satım sürecinde ödenmesi zorunlu olan bir hizmet bedelidir. Toplam tapu harcı bedeli, taşınmaz bedelinin %4’ü oranında alınır. Harç ödemelerinin %2’si alıcıdan, %2’si ise satıcıdan alınır. Tapu masrafı hesaplama, verilen yüzdesel oranlar üzerinden yapılır.

Harç Bedeli Nereye Yatırılır?

Tapu harç bedeli anlaşmalı olunan bankalara ve Gelir İdaresi Başkanlığına yapılabilir. Gelir İdaresi Başkanlığına ödeme yapmak için web sitesini ziyaret etmek gerekir. Tapu harcının ödenebileceği anlaşmalı bankalar ise şunlardır.

  • Ziraat Katılım
  • Ziraat Bankası
  • Halk Bankası
  • Vakıflar Bankası
  • PTT
  • Emlak Katılım Bankası

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

23 Mayıs 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 6 Mayıs 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi