Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Vergiyi ödemekle mükellef olanların ödemeyi geciktirmeleri durumunda cezai yaptırım uygulanır. Ödenecek verginin tutarlarını öğrenmek için emlak vergisi hesaplama 2023 araçları kullanılabilir.

Emlak Vergisi Nedir?

Emlak vergisi, 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu ile düzenlenmiş olan bir vergi türüdür. Konut, arsa, iş yeri ve bina gibi taşınmazlardan emlak vergisi alınır. Vergi tutarı, taşınmazın türüne ve konumuna göre değişiklik gösterir.

Emlak Vergisi Ne Kadar?

Emlak Vergisi, belirli oranlar üzerinden hesaplanır. Taşınmazın cinsi ve bulunduğu konum, emlak vergisi tutarını ve taşınmaz değerini doğrudan etkiler. Ödeme tutarı, taşınmaz rayiç bedeli üzerinden oransal olarak hesaplanır. Emlak vergisi ödeme oranları şunlardır.

  • Konutlarda binde 5
  • Mesken dışı binalarda binde 2
  • Arazilerde binde 1
  • Arsalarda binde 3

Emlak Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Konut vergisi hesaplama, taşınmaz odaklı yapılır. Ev vergisi hesaplama yapılırken taşınmazın türü ve konumu dikkate alınır. Hesaplama, taşınmazın değerinin oransal karşılığı üzerinden yapılır. Örneğin konut için binde 5, mesken dışı binalarda bine 2, arazilerde binde 1, arsalarda ise binde 3 vergi alınır.Konut değerinin 100.000TL olduğu bir örnekte hesaplama şu şekilde yapılır.

Emlak Vergisi Tutarı: 100.000TL x 0,005 = 500TL

Emlak Vergisi Nasıl Ödenir?

Emlak vergisi, ilgili belediyelere bizzat ödenir. Vergiyi ödemek için belediyeye gidilebilir. Arsa vergisi ödemek için belediyelerin hesaplarına EFT ve havale de yapılabilir. Bazı belediyeler, internet siteleri üzerinden borç sorgulaması yapılmasına olanak tanır.

Emlak Vergisi Nereye Ödenir?

Emlak vergisi ödemeleri, ilçe belediyelerine yapılır. Ödeme yapmak için doğrudan belediyelere gidilebilir. Belediyeye gitmeye vakti olmayanlar internet üzerinden de ödeme yapabilir. Online ödeme için havale ve EFT yöntemleri tercih edilebilir. Bazı belediyeler internet siteleri üzerinden ödeme yapılmasına olanak sağlar.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

10 Mayıs 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 6 Kasım 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi