Popüler Banka Kampanyaları
Populer reklam widget sıra 1
Populer reklam widget sıra 2
Populer reklam widget sıra 3
Populer reklam widget sıra 4

En cazip bankayı anında bulun!

Kredi kartı, bankalar tarafından sunulan bir kredi ürünüdür. Kredi kartının krediden farkı, belirli limitler dahilinde istenen an kullanılabilmesidir. Kredi kartı asgari ödeme tutarı ise kredi kartı borcunun aylık ödenmesi gereken minimum tutarıdır.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir?

Kredi kartı asgari ödeme tutarı, kredi kartı borcunun aylık olarak ödenmesi gereken miktarıdır. Kredi kartı asgari ödeme tutarı, kredi kartı minimum ödeme tutarı olarak da bilinir. Kredi kartı asgari hesaplama, kredi kartı limitine göre değişkenlik gösterir.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Hesaplama

Mayıs 2024 döneminde geçerli mevzuat uyarınca kredi kartı asgari ödeme tutarı, borcun %20’sidir. Kredi kartı asgari ödeme hesaplama, bazı bankalar için %20 oranından daha yüksek olabilir. Bankalar, çoğu zaman 25.000TL altında limiti bulunan kartlara %20, 25.000TL üzeri limiti bulunan kartlara ise %40 oranında asgari ödeme talep eder. Asgari hesaplama yapılabilmesi için talep edilen yüzdesel oranın bilinmesi gerekir.

Kredi Kartının Asgarisi Nasıl Hesaplanır?

Kredi kartı asgari borç hesaplama, kredi kartı limiti ve kullanılmış tutar baz alınarak yapılır. Kredi kartı asgarisi hesaplamak için kredi kartı limitine göre aşağıdaki koşullar baz alınır.

  • 25.000TL ve altında limiti olan kartlarda asgari ödeme tutarı ekstre borcunun %20’sidir.
  • Kredi kartı limiti 25.000TL’nin üzerinde olan kartlarda asgari ödeme tutarı ekstrenin %40’ıdır.

Kart limiti 20.000 TL ve dönem borcu 4.600 TL olan bir kredi kartının aylık asgari ödeme tutarı ekstrenin %20'sidir. Buna bu kart ekstresinin 4600 x 0,20 = 920TL'si asgari ödeme tutarıdır.

Tam tutarlarla hesaplama yapmak için yukarıdaki hesaplama modülü kullanılmalıdır.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Yapılırsa Ne Olur?

Asgari ödeme yapılması, kredi notunun düşmesini engeller. Minimum ödeme tutarının yapılması halinde kartı kullanmaya devam edilebilir. Kullanılabilecek tutar, borç sonrası mevcut tutarla sınırlı tutulur.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

3 Mayıs 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 6 Mayıs 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi