51/2-a ceza maddesi hız sınırı aşımında uygulanan madde ve yaptırımlar arasında yer alır. İlgili konum için belirlenmiş olan hız sınırının %10-%30 (30 dahil) arasında aşılması halinde 51 2 a ceza maddesi uygulanır.

51 2 a Trafik Cezası Hangi Durumlarda Uygulanır?

Trafik cezası 51/2-a bir radar cezasıdır. Hız sınırının %10’dan %30’a kadar (30 da dahil) aşıldığı durumlarda 51/2-a trafik cezası uygulanır. Hız sınırı aşma oranının artması ve %30’u geçmesi halinde farklı ceza maddeleri devreye girer.

51 2 a Trafik Cezası Tutarı Ne Kadardır?

2024 yılı itibarıyla 51 2 a trafik cezası tutarı 1.506 TL’dir. Cezaların erken ödenmesi halinde %25 ceza indirimi uygulanır. Ceza erken ödeme süresi 15 gündür. 51/2-a cezası erken ödeme halinde ödenecek tutar 1129,50 TL olur.

51 2 a Trafik Cezası Nasıl Sorgulanır ve Ödenir?

51/a ceza sorgulama işlemi e-Devlet üzerinden gerçekleştirilebilir. Ceza sorgulama için şu adımlar izlenir.

  • E-Devlet hesabına giriş yapılır.
  • Arama kısmında “Araç plakasına yazılan ceza sorgulama” yazılır.
  • Açılan ekranda ceza tutarı ve detayları öğrenilebilir.

Borç ödemesi interaktif vergi dairesi üzerinden gerçekleştirilir. E-Devlet üzerinden yapılacak ödemelerde de kişiler interaktif vergi dairesine yönlendirilir.

51 2 a Trafik Cezasına İtiraz Nasıl Yapılır?

Haksız yere trafik cezası aldığını düşünen bireyler trafik cezalarına itiraz edebilir. Trafik cezasına itiraz aşağıdaki şekilde yapılır.

  • Cezanın yazıldığı yer Sulh Ceza Hakimliği’ne itiraz edilebilir.
  • Adalet Bakanlığı uygulaması olan UYAP (Ulusal Yargı Ağı Projesi) üzerinden de trafik cezası online itiraz işlemleri gerçekleştirilebilir.

Sulh Ceza Hakimliği’ne yapılacak itirazda şu belgeler gerekir.

  • İtiraz gerekçesini belirten dilekçe
  • Trafik cezası karar tutanağının ve tebligatının fotokopisi
  • Araç ruhsatı fotokopisi
  • Kimlik ya da ehliyet fotokopisi
  • Ödeme yapılması halinde dekont

51 2 a Trafik Cezasının Sürücü Puanına Etkisi Nedir?

Trafik kurallarına uymayan ve trafik cezası alan kişilere idari yaptırıma ek olarak ceza puanı uygulanır. Her bir ceza için belirlenmiş farklı ceza puanları bulunur. 51/2-a ceza puanı ise 10’dur.

51-2 a Trafik Cezası Ödenmezse Ne Olur?

Trafik cezalarının tebliğ edildiği tarihten itibaren 30 gün içerisinde ödenmemesi halinde cezaya faiz uygulanır. Cezanın geciktiği her ay için ceza tutarına %5 oranında faiz eklenir. Cezanın ödenmemesi halinde ise kişinin banka hesaplarından ceza tahsili gerçekleştirilir. Ödenmeyen trafik cezaları, trafik sigortası primlerinde artışa neden olabilir. Bu nedenle cezanın zamanında ödenmesi ve kasko sigortası ile araç güvenliğinin sağlanması önemlidir.

İlgili İçerikler

21 Haziran 2024 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 26 Haziran 2024
Kader Arslan
Kader Arslan
İçerik Yazarı
Yazar Hakkında
1998 doğumlu olan Kader Arslan, Karadeniz Teknik Üniversitesi Karadeniz Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden mezun oldu. Lisans eğitimi aldığı dönemde eşzamanlı olarak yazarlık ve editörlük alanında çalıştı. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İktisat Anabilim Dalı üzerine yüksek lisans eğitimi almaya devam ediyor.
Detaylı Bilgi