En cazip sigortayı anında bulun!

Türkiye’de trafik sigortası yaptırmamanın cezası, para cezası veya aracın trafikten menedilmesi şeklinde uygulanır. Trafik sigortası bulunmayan aracın trafikte yakalanması halinde sürücünün trafiğe çıkması yasaklanır. Trafik kontrolünde sigortasız araç bulunması halinde araç otoparka çekilir ve trafiğe çıkması engellenir. Araç sahibi yeniden trafiğe çıkmak için poliçesini yeniden başlatmalı ve gerekli otopark ücretini ödemelidir. Prosedür uygulanmazsa araç trafiğe çıkamaz.

Sigortasız Araç Trafiğe Çıkar mı?

Trafik sigortası bulunmayan araçların trafiğe çıkması yasaktır, yakalandıkları andan itibaren cezai işlemler uygulanmaktadır. Cezai işlemler para cezası ya da trafikten menedilmesi şeklinde uygulanmaktadır.

Sigortasız Araç Yakalanırsa Ne Olur?

Sigortasız araç kullanma ve bu aracın trafikte yakalanması halinde süreç şu şekilde işler.

  • Ehliyet, ruhsat ve poliçe kontrolü yapılır.
  • Güncel poliçe olmaması durumunda araç trafikten çekilir.
  • Araçlar park alanında tutulur.
  • Trafik sigortası yapılana kadar araçlar otoparktan alınamaz.
  • Sigortanın yaptırılmasının ardından otopark ve çekici ücreti ödenir ve araç teslim alınır.

Sigortasız aracın yakalanması halinde Maliye Bakanlığının açıklamasına göre sigortasız araç kullanma cezası 2024 yılı için 436TL’dir. Araç sürücüleri, aldıkları cezayı 15 gün içerisinde öderse %25 oranında indirim uygulanır ve sürücülerden 327TL alınır.

Trafik Sigortası Gecikirse Ne Olur?

Trafik sigortası gecikirse araç sürücüleri gecikme cezası ödemesi yapmak zorundadır, gecikme cezaları para cezai veya aracın trafikten men cezası şeklinde uygulanır. Trafik sigortasının yapılması zorunludur ve her yıl yenilenmesi gerekir. Trafik sigortalarının gecikmesinin yaptırımları değişir ve para cezalarının erken ödenmesi takdirde indirim uygulanır.

Trafik sigortası geciken araç ilk ay %5, ikinci ay %10, üçünü ay ise %15 oranında gecikme faizi öder. Gecikme faizleri üçüncü aydan sonra her ay %5 oranında artar ve maksimum %50 oranında sınırı bulunur. %50 sınırına dayanan araç sürücüleri yüklü miktarda gecikme faizi ödemek zorundadır.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

14 Haziran 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 8 Mayıs 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi