En cazip sigortayı anında bulun!

Mobil kaza tutanağı, herhangi bir kaza meydana gelmesi durumunda tutanak tutma işleminin mobil uygulama üzerinden gerçekleştirilmesini sağlar. Mobil kaza tutanağı uygulaması indirilerek mobil tutanak doldurulabilir. Mobil kaza tutanağı ile sürekli tutanak ve kalem bulundurma zorunluluğu ortadan kalkar.

SBM Mobil Kaza Tutanağı Uygulaması Nedir?

Herhangi bir kazanın meydana gelmesi durumunda kazaya yönelik tutanak doldurulur. Tutanağın kağıt formda olması, ulaşım problemini ortaya çıkar. Mobil kaza tutanağı ise “mobil kaza tutanağı uygulaması” üzerinden tutanağın mobil olarak doldurulmasına olana sağlar.

Mobil Kaza Tutanağı Hangi Durumlarda Kullanılır?

Ölü ya da yaralının olmadığı kazalarda, kazaya karışan her sürücü için kaza tutanağı tutulur. Kaza anında çekilen fotoğraflar, kaza tespit tutanağına işlenir. Mobil kaza tutanağı ise araçta kalem ya da tutanak bulunmadığı durumlarda akıllı cihaz üzerinden kaza tutanağı tutulmasını sağlar.

Mobil Kaza Tutanağı Nasıl Tutulur?

Mobil kaza tutanağı uygulaması App Store ya da Google Play Store üzerinden indirilebilir. Uygulama indirildikten sonra tutanak doldurulur. Mobil kaza tutanağı şu şekilde tutulur.

  • Mobil uygulamaya girerek “Kaza Yaptım” butonu tıklanır
  • Açılan sayfada tutanak doldurma şartları okunur ve “Devam Et” butonuna tıklanır (Bu aşamada kazanın detaylı fotoğrafları çekilebilir)
  • Konum, uygulama tarafından otomatik olarak alınır
  • Kazaya karışan araç sayısı ve ruhsat bilgileri sisteme girilir
  • Kaza anı anlaşılır bir şekilde sesli ya da yazılı olarak anlatılır
  • Varsa eğer görgü tanığı eklenir
  • Tutanak doldurulduktan sonra her iki tarafından imzası gerekir
  • İmzanın ardından “Gönder” butonuna tıklanır

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

26 Mayıs 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 2 Şubat 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi