Kuzey Marmara Otoyolu Geçiş Ücreti

Kuzey Marmara Otoyolu, Marmara Bölgesi'nde bulunur ve toplam sekiz şeritten oluşan bir çift yönlü otoyoldur.

En cazip sigortayı anında bulun!

Kuzey Marmara Otoyolu, İstanbul'un Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile Avrupa ve Anadolu yakalarını birbirine bağlayarak özellikle ağır vasıta araçların iki kıta arasında geçiş yapmasını sağlamak amacıyla inşa edilmiştir.

Kuzey Marmara Otoyolu Ücretli mi?

Kuzey Marmara Otoyolu ücretlidir. Geçiş ücretleri köprü ve otoyol geçiş ücretleri hesaplamalarına tabi tutularak belirlenir. Bu nedenle, Kuzey Marmara Otoyolu kullanımı sırasında geçiş ücreti ödemeniz gerekir. Geçiş ücretleri araç sınıfınıza ve geçtiğiniz kesimlere göre farklılık gösterebilir.

Kuzey Marmara Otoyolu Geçiş Ücreti Ne Kadar?

Kuzey Marmara Otoyolu geçiş ücreti, aracınızın sınıfına ve hangi giriş noktasından çıktığınıza bağlı olarak değişiklik gösterir. Yani Kuzey Marmara Otoyolu geçiş ücreti belirlenirken gidilen mesafe, araç türü gibi unsurlar dikkate alınır. Bulunulan şehir de ücret tarifesi üzerinde aşağı ya da yukarı yönlü bir etki meydana getirebilir. Güncel oranlar üzerinden otoyol geçiş ücreti hesaplamak için hesaplama araçlarının kullanılması önerilir.

Kuzey Marmara Otoyol Geçiş Ücreti Nereye Ödenir?

Kuzey Marmara Otoyolu'nda geçiş ücreti iki sistemle toplanır. Kapalı tip bariyerli sistem ve açık tip serbest geçiş sistem. Kapalı tip bariyerli sistemde, gişeler aracın giriş ve çıkış noktalarında ve kavşak bağlantı yollarında bulunur, mesafe bazlı ve araç sınıfına göre ücret belirlenir. Açık tip serbest geçiş sisteminde ise ana otoyol gövdesi üzerinde ücret toplanır, ödeme için HGS veya OGS kullanılır. Her iki sistemde de elektronik etiketlerle ödeme yapılabilir ve ücret tahsilatı süresinde gerçekleştirilmeyen araçlar için yasal takip uygulanır.

Kuzey Marmara Otoyol Geçiş Ücreti Kredi Kartı/Banka Kartı ile Ödenebilir mi?

Kuzey Marmara Otoyolu'nda gişeli bölgelerde geçiş ücreti ödemek için kredi kartı veya banka kartı kullanabilirsiniz. Ayrıca, serbest geçiş bölgelerinde HGS ile ödeme yapabilirsiniz. Eğer HGS ile ödeme yapmadıysanız, internet adresleri üzerinden kredi kartı veya banka kartı ile geçiş ücretinizi ödeyebilirsiniz. Eğer kredi kartınız yoksa kredi kartı başvurusu yaparak bu hizmetten yararlanabilirsiniz.

Kuzey Marmara Otoyolu Bayramlarda Ücretli mi?

Kuzey Marmara Otoyolu, Yap-İşlet-Devret modeliyle işletildiği için bayramlarda ücretsiz geçiş sağlamaz. Bayramlarda sadece devlete ait otoyollar ve köprüler ücretsiz olabilir. Bu nedenle Kuzey Marmara Otoyolu'nda seyahat ederken Ferdi Kaza Sigortası gibi zorunlu sigorta gereksinimlerini unutmamak önemlidir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

9 Ekim 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 22 Nisan 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi