Popüler Banka Kampanyaları
Populer reklam widget sıra 1
Populer reklam widget sıra 2
Populer reklam widget sıra 3
Populer reklam widget sıra 4
Cezanın yol ya da trafik kaynaklı gerçekleştiğini iddia eden, alkollü olmadığı halde alkolden ceza yiyen ya da cezasının herhangi bir sebeple haksız olduğunu düşünen kişiler itirazda bulunabilir. Cezaya itirazda bulunmak için trafik kuralları hakkında bilgi sahibi olmak ve bu kuralların çiğnenmediğinden emin olmak gerekir.

E-Devlet Üzerinden Trafik Cezasına İtiraz Nasıl Yapılır?

Trafik cezalarına belirli durumlarda itiraz edilebilir. E-devlet, ceza itirazı yapılabilecek kanallar arasında yer alır. E-devlet üzerinden trafik cezası itirazı yapılırken şu adımlar takip edilir.

  • Arama bölümüne “Uyap” yazılır.
  • UYAP Vatandaş Portal Girişine tıklanır.
  • Dava Açılış İşlemleri butonuna tıklanır.
  • Açılan ekranda Trafik/İdari Para Cezasına İtiraz butonuna tıklanarak itiraz edilir.

Trafik Cezasına İtiraz Kaç Gün İçerisinde Yapılır?

Trafik cezasına, cezanın kişiye tebliğinden itibaren 15 gün içerisinde itiraz edilir. 15 gün içerisinde kullanılmayan ve makul bir gerekçe gösterilmeyen ceza itiraz hakkı düşer. Ceza itirazının son tarihinin tutanak kesim tarihi değil, cezanın tebliğ tarihi olduğuna dikkat etmek gerekir.

Trafik Cezası İtiraz Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Plakaya yazılan cezaya itiraz, itiraz dilekçesi ile yapılır. İtiraz dilekçesinin en üst kısmında, kağıdı ortalar bir şekilde dilekçenin teslim edileceği makam yer alır. Sol üst kısma itiraz edenin adı, soyadı, adresi ve cezayı uygulayan kurumun adı yazılır. İtiraz konusu yazılırken araç plakası ve ceza tarihine de değinilir.

Dilekçede kesilen ceza, cezanın tebliğ tarihi ve tutanağın düzenlenme tarihi yer alır. Cezayı yiyen kişi, cezaya itiraz gerekçesini dilekçede anlaşılır bir şekilde ele alır. Dilekçeye ek olarak kimlik ve ehliyet fotokopisi makama ibraz edilir. Dilekçeye telefon numarası da eklendikten sonra sağ alt kısma isim, soy isim ve imza da eklenerek itiraz dilekçesi tamamlanır.

Trafik Cezası İptali İçin Nereye Başvurulur?

Trafik cezası itiraz e-devlet üzerinden ve cezanın yazıldığı Sulh Ceza Mahkemesinden gerçekleştirilebilir. Sulh Ceza Mahkemesine yapılacak itirazlar için dilekçe hazırlamak gerekir. E-devlet üzerinden trafik cezası iptali talebinde bulunmak için ise hesaba giriş yapıldıktan sonra UYAP portalına bağlanılır. Ceza iptal başvurusu kabul edilmeyenler, trafik cezası erken ödeme ile indirim hakkından faydalanabilir.

Trafik Cezası İtiraz Dilekçesi Nasıl Takip Edilir?

Trafik para cezasına itiraz için yapılan başvurular e-devlet ya da UYAP üzerinden takip edilebilir. Sulh Ceza Hakimliği tarafından işleme alınan dilekçelerin durumu e-devlet üzerinden adım adım başvuru sahibine sunulur.

Trafik Cezalarına Hangi Nedenler ile İtiraz Edilebilir?

Trafik cezasına itirazlar genellikle ters yön cezası itiraz, kırmızı ışık cezasına itiraz gibi başlıklar altında gerçekleştirilir. İtiraz gerekçeleri şu şekilde örneklendirilebilir.

  • Cezanın işlendiğine dair bir delil sunulmaması
  • Alkol alınmadığı halde promilde alkollü çıkılması
  • Radar levhası olmadığı halde ceza yazılması
  • Park yeri olmamasına rağmen park kaynaklı ceza yazılması

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

7 Ağustos 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 13 Mayıs 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi