En cazip sigortayı anında bulun!

Trafikte güvenli seyahat etmek açısından getirilen kurallardan biri de araç takip mesafesidir. Araç takip mesafeleri aracın türü başta olmak üzere hava koşulları, aracın özellikleri gibi kriterlere göre belirlenir. Trafikte seyreden araçların sıkça frene basması, araç takip mesafesi kuralını ihlal ettiği anlamına gelmektedir. Araç takip mesafeleri, trafik halindeki araç sürücülerinin can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla koyulmuş bir kuraldır.

Takip Mesafesi Nedir?

Takip mesafesi, arka arkaya ilerleyen iki aracın arasındaki mesafe anlamına gelir. Seyir halindeki araç, öndeki sürücüye çarpmamak amacıyla ani frenler yapmamalı ve söz konusu mesafeyi korumalıdır. Kasko ve sigorta çerçevesinde ödeme yapılırken takip mesafesine uyulup uyulmadığına bakılır.

Araç sürücülerinin can güvenliği için takip mesafesi önemlidir çünkü aracın süratli olması daha zor fren yapması anlamına gelir. Takip mesafesini korumayan sürücüler, ani fren durumunda kazaya sebep olmaktadır. Takip mesafesi kuralının ihlali 20 puan demektir ve 1 yıl içerisinde 100 puana ulaşan sürücülerin ehliyetlerine el koyulmaktadır.

Trafikte Araç Takip Mesafesi Ne Kadardır?

Araç takip mesafesi kurallarına göre, seyir araç takip mesafesi aracın saatteki kilometre hızın yarısı kadar olmalıdır. Araç takip mesafesi, arkadan seyahat eden aracın 2 saniye içerisinde alabileceği yol uzunluğu olarak da isimlendirilir.

Trafikte uyulması gereken araç takip mesafesi aşağıdadır.

 • 50 km/saat 25m
 • 60 km/saat 30m
 • 70 km/saat 35m
 • 80 km/saat 40m
 • 90 km/saat 45m
 • 100 km/saat 50m

Araç Takip Mesafesi Kaç Metredir?

Araç takip mesafesi, aracın yaptığı hızın yarısı kadar takip metresi olmak zorundadır. 2023 yılında otoyol sınırı 130 km/saat olduğu için maksimum takip mesafesi 75 metredir. Tehlikeli madde taşıyan araç takip mesafesi için ise kural sabittir, araç sürati ne kadar olursa olsun bu araçlara 50 metreden fazla yaklaşılamaz.

Takip Mesafesi Nasıl Ayarlanır?

Takip mesafesi ayarlama kuralları şunlardır.

 • Kuru ve düz bir yolda takip mesafesi için 2 saniye kuralı geçerlidir.
 • Hava durumu, zemin durumu, araç cinsi, trafik yoğunluğu gibi kriterler takip mesafesini belirler.
 • Yolun durumunda farklılık varsa 2 saniyeden daha uzun bir takip mesafesi seyredilebilir.
 • Tehlikeli ve yanıcı madde taşıyan araçlar için takip mesafesi sabit olarak 50 metredir, bu kural ihlal edilemez.
 • Saniye kuralı minibüs ve kamyonetler için 3; diğer ağır vasıtalar için 4 saniye olarak uygulanır.

Araç Takip Mesafesi Nasıl Hesaplanır?

Araç takip mesafesinin ayarlanması için bulunan iki yol aşağıda verilmiştir.

 • 88/89 kuralı
 • Yapılan hızın yarısı kadar metre bırakmak

Takip Mesafesi Sayma Kuralı Nedir?

Takip mesafesi saymak için sürücüler sabit bir nesne belirler, bu nesneler herhangi bir ağaç, levha vb. bir şey olabilir. Takip edilen araç bu nesneyi geçene kadar sayılır ve sayılan saniyeler 2 saniyeyi bulduğu an takip mesafesi korunuyor demektir. Güvenli takip mesafesi minimum 2 saniye olmak zorundadır.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

19 Haziran 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 20 Mayıs 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi