Özellikle trafiğin yoğun olduğu anlarda hibrit araç elektrik motoruyla çalışır. Bu sayede yakıt tasarrufu sağlar. Hibrit araba modelleri iki farklı motor yapısıyla geliştirilir. Bu motorlar benzin motoru ve elektrik motoru olarak bilinir.

Hibrit Araba Nasıl Çalışır?

En iyi hibrit arabalar ve diğer bütün modeller kalkış anında elektrik motoru ile çalışır. Aracın harekete başlaması elektrik enerjisi ile olur. Hız sınırının düşük olduğu şehir içi sürüş modunda da elektrik motoru kullanılır. Belirli bir hızın üzerine çıkılması halinde ise benzinli motor aktif olur.

Hibrit Araba Nasıl Şarj Olur?

En iyi hibrit araba modelleri üzerine araştırma yapılırken arabanın şarj yöntemi de merak edilir. Hibrit araçlar kendi kendini şarj eder. Araç, sahip olduğu Üretken Frenleme Sistemi sayesinde her frenlemede elektrik üretir ve kendi kendini şarj etmiş olur.

Hibrit Arabaların Avantajları Nelerdir?

Hibrit araç yakıt tüketimi açısından fayda sağlamalarına karşılık yüksek performansa sahiptir. En az yakan hibrit araba modelleri ile ilgili avantajlar şunlardır.

  • Düşük yakıt tüketimine sahiplerdir.
  • Gürültüsüz sürüş deneyimi sunarlar.
  • Şarj edilmelerine gerek yoktur. Kendi enerjilerini kendileri üretirler.
  • Kendi şarj üretimini sağlamaları sebebiyle araç üzerinde priz vb. estetik görüntüyü bozan aksesuarlar yoktur.
  • Çevre dostu yapıları vardır.

Hibrit Arabaların Dezavantajları Nelerdir?

Hibrit araç özellikleri üzerine araştırma yapılırken avantajları ve dezavantajları incelenir. Hibrit araç çalışma prensibi ve dezavantajları aşağıdaki gibidir.

  • Hibrit araba fiyatları, aynı modelin hibrit olmayan haline kıyasla daha yüksektir.
  • Hibrit araç için yedek parça bulmak daha zordur.
  • Sıfır hibrit araba fiyatları ve ikinci el hibrit araba fiyatları yüksektir. Fiyatın yüksek olmasına karşılık yeni bir teknoloji olması sebebiyle hibrit arabalar hatalara açıktır.

Hibrit Araba Vergileri Ne Kadar?

Hibrit otomobil ÖTV oranları belirlenirken araç motor silindir hacmi baz alınır. Silindir hacmine ek olarak vergisiz satış fiyatı da göz önünde bulundurulur. Hibrit araç ÖTV oranları bu iki kritere göre %40 ile %220 arasında değişiklik gösterir.

Sıkça Sorulan Sorular

4 Mart 2024 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 1 Nisan 2024
Kader Arslan
Kader Arslan
İçerik Yazarı
Yazar Hakkında
1998 doğumlu olan Kader Arslan, Karadeniz Teknik Üniversitesi İİBF Kamu Yönetimi Bölümünden mezun oldu. Lisans eğitimi aldığı dönemde eşzamanlı olarak yazarlık ve editörlük alanında çalıştı ve mezun olduktan sonra içerik yazarı görevine devam etti.
Detaylı Bilgi