En cazip sigortayı anında bulun!

Trafik kazası davaları, yalnızca araçta meydana gelen hasarlar sebebiyle açılmaz. Kişilerin yaralandığı ya da can kaybının olduğu durumlarda da trafik kazası nedeniyle tazminat davası açılabilir. Yaralanmalı trafik kazası nedeniyle açılacak dava, maddi hasar sebebiyle açılacak davaya göre değişiklik gösterebilir. Trafik kazası yapana dava açılması için zamanaşımı süresi 2 yıldır. Dava açma hakkı, 2 yıl içerisinde kullanılmalıdır.

Trafik Kazası Tazminat Davası Nasıl Açılır?

Trafik kazası tazminat davası açmak için öncelikle kaza sebebiyle tutanak tutulur ve tarafların kusur oranı tespit edilir. Kaza sebebiyle oluşan ekonomik zararların kanıtlanması sebebiyle ilgili belgeler saklanır ve dava dosyasına eklenir. Dava başvurusu, Asliye Ticaret Mahkemesine yapılır.

Ölümlü Trafik Kazalarında Hangi Davalar Açılır?

Ölümü trafik kazası tazminat davası, belirli talepler dahiline açılabilir. Kaza sebebiyle talep edilebilecekler şunlardır.

  • Manevi tazminat alınabilir. Manevi tazminat, ölen kişinin yakınlarının duyduğu üzüntü, acı gibi duygular sebebiyle talep edilir.
  • Ölenin cenaze giderleri talep edilebilir.
  • Ölümün kaza anında gerçekleşmediği durumlarda tedavi giderleri talep edilebilir.
  • Ölen kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişiler, ölüm sebebiyle destekten mahrum kalır. Bu durumda destekten yoksun kalma tazminatı talep edilebilir. Tazminat belirlenirken trafik kazası tazminatı hesaplama yapılır.

Trafik Kazası Davası Kimlere Açılır?

Trafik kazaları sonucunda dava açılmasının nedeni bir haksız fiil meydana gelmesidir. Örneğin motosiklet kazası tazminat davası açılmasının nedeni, kazaya karışan taraflardan birinin ya da birden fazlasının haksız fiil sebebiyle kazaya neden olmasıdır. Davanın açılacağı kişi ise haksız fiilden sorumlu olan kişilerdir. Trafik kazası sonrasında maddi ve manevi tazminat davası açılabilecek kişiler şunlardır.

  • Araç sürücüsü: Kusurlu olan araç sürücüsüne karşı dava açılabilir.
  • Araç sahibi: Araç sahibi, kural olarak aracın işletenidir. Bu sebeple araç sahibinin tazminat sorumluluğu bulunur.
  • Sigorta şirketi: Araçlarda Trafik Sigortası zorunludur. KASKO ise ihtiyari bir sigorta türüdür. Kazaya sebebiyet veren aracın sigorta şirketi, kaza sebebiyle meydana gelen hasarlardan sorumludur.

Trafik Kazası Nedeniyle Tazminat Davası Hangi Mahkemede Açılır?

Meydana gelen bir trafik kazası sonrasında hak kazanılan tazminatı almak için mahkemede daha açmak gerekir. Dava açabilmek için öncelikle yetkili mahkeme bilinmelidir. Meydana gelen bir trafik kazası sebebiyle açılacak trafik kazası tazminat davası için yetkili ve görevli mahkeme Asliye Ticaret Mahkemesidir. Açılan mahkeme sonucu karar verilen trafik cezasının erken ödenmesi durumunda indirimden faydalanılabilir. Trafik cezası erken ödeme hesaplama için hesaplama araçları kullanılabilir.

İlgili İçerikler

29 Ağustos 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 13 Mayıs 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi