En cazip sigortayı anında bulun!

Trafiğe çıkmak isteyen veya sürücü olmak isteyen bireyler prosedürlere uygun olarak eğitim alır ve sınava tabi tutulur. Sınavın ardından sürücü adayları başarılı oldukları takdirde ehliyet almaya uygun görülür ve bu alınan ehliyete stajyer ehliyet adı verilir. Stajyer ehliyet almak için önce sürücü kursuna kaydolunur ve eğitim alınır. Alınan eğitimin ardından önce teorik sonra direksiyon olmak üzere iki sınav yapılır ve bu sınavlardan başarılı bir şekilde geçildiği takdirde belge sürücüye verilir.

Aday Sürücü Nedir?

Stajyer sürücü adıyla da bilinen aday sürücü, ilk defa ehliyet alan kişiler veya ehliyeti iptal olan sürücülerin yeniden ehliyet alması durumuna denir. Stajyer sürücülük, ehliyetin alınmasından hemen sonra 2 yıl boyunca acemi olduklarını, sürücü olmaya aday olduklarını niteler.

Stajyer Ehliyet Nasıl Alınır?

Stajyer ehliyet almak için önce alınacak ehliyetin sınıfı belirlenir ve yaş kontrolü yapılır. Yaş kontrolünün ardından prosedürlere uygun ehliyet veren sürücü kursuna başvuru yapılır ve eğitim alınır. Alınan eğitimin ardından teorik ve direksiyon olmak üzere 2 adet sınava girilir. Sınav sonucu geçerli olduğu takdirde bireyler ehliyet

Stajyer Ehliyet Kaç Yaşında Alınır?

Stajyer ehliyetler yeni ehliyet alacakları ve ehliyeti iptal olup da yeniden ehliyet alan kişileri kapsar dolayısıyla normal prosedür yaş işler. Ehliyet çeşitlerine göre yaş sınırı aşağıdadır.

  • A sınıfı ehliyet için minimum 20 yaş
  • A2, B, BE C1, C1E, F ve G sınıfları ehliyeti için minimum 18 yaş
  • C, CE, D1 ve D1E sınıfları ehliyet için minimum 21 yaş
  • M, A1 ve B1 sınıfları ehliyet için minimum 16 yaş
  • D ve DE sınıfları için ise minimum yaş 24

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

21 Haziran 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 9 Mayıs 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi