Muayene, yalnızca aracın ruhsat sahibi veya yetkilendirilmiş kişiler tarafından gerçekleştirilebilir. Bu nedenle, muayene için aracınızı kendiniz götürmelisiniz veya randevu esnasında vekalet verdiğiniz kişiyi göndermelisiniz. Belgelerin güncel, eksiksiz ve imzalı olduğunu kontrol etmek, muayene öncesinde önemlidir. Araç muayene ücretleri, aracın tipine ve muayenenin yapılacağı servise göre değişkenlik gösterir. Egzoz muayenesi, aracın emisyon normlarına uygunluğunu değerlendirir. Muayene öncesinde aracın egzoz sisteminin uygun, çalışır durumda olduğundan emin olunmalıdır. Hem çevresel etkiyi azaltma hem de muayeneden başarıyla geçme açısından önem taşır.

TÜVTÜRK Muayeneye Gitmeden Önce Neler Yapılır?

TÜVTÜRK muayenesine gitmeden önce araç muayenesi için gerekli belgelere eksiksiz ve güncel olarak sahip olunmalıdır. Bu belgeler arasında aracın ruhsatı (Trafik Tescil Belgesi) bulunmalıdır ki ruhsat, muayene sırasında yanınızda bulunması gereken temel bir belgedir. Satış veya devir durumlarında ise noter tarafından alınan "EK-44 Araç Tesciline İlişkin Geçici Belge" (geçerlilik tarihi dolmamış) kullanılabilir.

Muayene öncesi aracın trafik sigortasının tarihini kontrol etmek önemlidir. Trafik sigortası, motorlu bisiklet olarak geçen ve insan taşımada kullanılmayan römorklar hariç tüm araçlar için zorunlu bir belge olup muayene sırasında yanınızda bulunmalıdır. Aracınız size ait değilse ve muayeneye vekalet verdiyseniz, noter vekaleti veya ilgili esaslara uygun diğer belgeleri de getirmelisiniz. T.C Kimlik numaranızı gösteren nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaportunuzu yanınızda bulundurmanız gereklidir.

LPG veya CNG sistemine sahip araçlar için ek belgeler de bulunur. LPG/CNG tankının üzerindeki etiketteki bilgilerin okunur şekilde olması ve LPG/CNG tadilatı sonrası "Yakıt Sistemi Montaj Belgesi" ile gelinmesi gerekir. Tadilat yapılan araçlar için yetkili mühendis tarafından onaylı tadilat projesi ve hesapları ile birlikte muayeneye gitmeden önce gerekli tescil kayıtlarını yapmalısınız. Tadilat sonrası muayene hizmeti için randevu almanız da zorunlu bir adımdır.

İlgili İçerik:

Egzoz Muayenesi Nedir?

LPG’li Araçlar Muayene Öncesi Ne Yapmalıdır?

LPG'li araçlar muayene öncesinde, 21/10/2004 tarihli ve 25620 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelik'e göre belirlenen genel kurallara özel bir önem göstermelidir. LPG yakıt sistemleri, R 67.01 regülasyonunun tüm gerekliliklerini karşılamalıdır. Bu gereklilikler aşağıda belirtilmiştir.

  • Yakıt sistemleri tamamen sızdırmaz olmalıdır ve bu özellik düzenli olarak kontrol edilmelidir.
  • Tüm üniteler, doğru ve güvenli bir şekilde çalışmalıdır; herhangi bir arıza durumunda uzman yardımı alınmalıdır.
  • Montaj, aracın çalışma şartlarına uygun olarak gerçekleştirilmeli ve olası hasarlardan minimum düzeyde etkilenmelidir.
  • Tüm yakıt sistem ünitelerinin ayrı ayrı tip onayları olmalıdır.
  • LPG sistemleri aracın bütünlüğünü ve boyutlarını değiştirmeyecek şekilde monte edilmelidir.

İlgili İçerikler

29 Aralık 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 24 Ocak 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi