Minibüs Trafik Sigortası

Karayolları Trafik Yönetmeliği’ne göre minibüs, 9 ile 15 aralığında oturma alanı bulunan ve insan taşıma amacıyla kullanılan motorlu araçtır.
Trafik Sigortası
KASKO
'nde belirtilen amaçlar doğrultusunda kişisel verilerimin işlenmesine açık rıza veriyorum.
'ni okudum.
 gönderimini onaylıyorum.
Sigorta teklifleri iş ortağımız
yetkili broker
aracılığı ile sunulmaktadır.

En cazip sigortayı anında bulun!

Minibüs zorunlu trafik sigortası Karayolları Trafik Kanunu gereğince yaptırılması zorunlu olan bir sigorta türüdür. Minibüs sigortası fiyatları aracın ve sigortalının bilgilerine göre değişkenlik göstermekle birlikte her yıl güncellenir.

Minibüs Trafik Sigortası Nedir?

Minibüs trafik sigortası, 9-15 aralığında yolcu taşıma kapasitesi bulunan araçlara yapılan sigortadır. Minibüs dahil bütün araçların trafiğe çıkabilmeleri için trafik sigortası yaptırmaları zorunludur. Sigortasız bir şekilde trafiğe çıkan araçlara 2023 itibarıyla 436TL idari para cezası uygulanır. Aynı aracın sigortasız bir şekilde ikinci kez yakalanması durumunda araç trafikten menedilir.

Minibüs Trafik Sigortası Nasıl Yaptırılır?

Minibüs trafik sigortası, sigorta karşılaştırma siteleri üzerinden yapılabilir. Karşılaştırma siteleri üzerinden “minibüs sigortası teklifi al” butonuna tıklanarak 20’den fazla teklife eşzamanlı olarak ulaşılabilir.

Minibüs Trafik Sigortası için Gerekli Bilgiler Nelerdir?

Minibüs trafik sigortası fiyatları üzerine araştırma yaparken sigorta için gerekli olan bilgilerin de öğrenilmesi gerekir. Minibüs ruhsatlı araç sigortası için gerekli olan bilgiler şunlardır.

  • Sigortalının adı ve soyadı
  • İletişim numarası
  • T.C. kimlik numarası
  • E-posta adresi
  • Araç plakası
  • Ruhsat seri numarası (Ruhsatı bulunmayan araçlar için araç plakası, ASBİS numarası, araç markası, modeli ve model yılı)

Talep edilen bilgiler, sigortalanacak araca göre değişkenlik gösterir. Örneğin taksi sigortası için istenen bilgilerle minibüs sigortası için istenen bilgiler farklı olabilir.

Minibüs Trafik Sigortası Zorunlu mu?

Minibüs trafik sigortası yaptırmak zorunludur. Araçlar, trafik sigortası yaptırmadan trafiğe çıkamaz. Sigortasız bir şekilde trafiğe çıkan araçlara ilk sefer için idari para cezası uygulanır. Aracın ikinci kez sigortasız yakalanması halinde araç trafikten menedilir. Örneğin motosiklet sigortası bulunmayan trafiğe çıkanlar, sigortasız olarak yakalandıkları ilk sefer için idari para cezası öder. İkinci yakalanmada araç trafikten men yer.

Minibüslerin Trafik Sigortası Ne Kadar?

Minibüs sigorta fiyatları araç özelliklerine, sigortalı bilgilerine ve yaşanılan yere göre değişkenlik gösterir. En doğru fiyat bilgisinin alınabilmesi için karşılaştırma siteleri üzerinden minibüs trafik sigortası hesaplama araçları kullanılabilir. Karşılaştırma araçlarıyla 20’den fazla teklife eşzamanlı olarak ulaşılır.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

19 Temmuz 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 15 Mayıs 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi