Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

BES’in amacı yaşam boyu birikim yaparak emeklilik zamanı geldiğinde bu birikimlerin kullanılmasını sağlamaktır. Birikim yapmanın en kolay yollarından birisi olan BES ile birikimler aylık düşük bir ücret karşılığında birikir. Bu birikimin üzerine devlet katkısı da eklenir. BES için yatırılan para miktarının %30’u oranında devlet katkısı bulunur. Sisteme dahil olan kişiler, diledikleri zaman BES’ten çıkabilir. BES'ten belirli bir zamandan önce çıkış yapan kişiler, devlet katkısı alma hakkını kaybeder. Bazı durumlarda ise devlet katkısının belirli bir kısmı alınır. Bireysel Emeklilik Sistemine 18 yaşını tamamlamış her Türk vatandaşı katılabilir. 

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Avantajları Nelerdir?

Bireysel emeklilik sistemi (BES), Türk vatandaşlarına sunulan bir teminattır. Geleceğini güvence altına almak isteyen 18 yaşını doldurmuş her Türk vatandaşı, bireysel emeklilik kapsamından faydalanabilir. Bireysel emeklilik sistemi avantajları şunlardır.

  • Birikim yapma imkanı sunar.
  • Birikimlere %30 devlet katkısı eklenir.
  • BES şirketi arzu edilen zamanda değiştirilebilir. 
  • İstenildiği zaman sistemden çıkılabilir. 
  • Birikim miktarları bütçe doğrultusuna artırılabilir, azaltılabilir veya dondurulabilir. 
  • Vergi muafiyetine sahiptir.
  • Yatırım disiplini sağlar.
  • SGK’yi destekler.
  • Profesyonel fon yönetimi sağlar.
  • Emeklilik geliri kazandırır.

1. Devlet Katkısı

Bireysel emeklilik sisteminin en büyük avantajlarından birisi devlet katkısıdır. Her birikim için yatırılan miktarın %30’u oranında devlet katkısı birikir. Örneğin BES’e ayda 500 TL ödeyen bir kişi için devlet katkısı 500’ün %30’u olan 150TL’dir. Bu kişinin yıllık devlet katkısı ise 500TL sabit ödeme ile devam ettiği takdirde yılda 1800TL olur. 

2. BES'te Devlet Katkısı - Devlet Katkısı Uygulamasının Çalışma Sistemi

BES’te devlet katkısının çalışma sistemi oldukça basittir. BES için katılımcı tarafından her ay belirli bir miktar yatırım yapılır. Bu yatırımın %30’u kadar da devlet katkısı birikir. Devlet katkısı yıllar içerisinde birikerek yüklü bir tutara ulaşır. Devlet katkısının bazı hak ediş süreleri bulunur. 3 yıldan önce BES sisteminden ayrılanlar devlet katkısı hakkını kaybeder.

3. Yatırım Disiplini

Bireysel emeklilik sistemi, katılımcılara düzenli ve disiplinli bir şekilde birikim yapma imkanı sunar. Maaştan kesilen veya düzenli ödenen BES, kişiyi parayı başka yere harcamaya imkan vermeden birikim yapmaya yönlendirir. Tıpkı bir fatura veya aidat öder gibi ödenen BES, yıllar sonra büyük bir birikim olarak geri döner. 

4. Sosyal Güvenlik Kurumunun Destekleyicisi

BES, Sosyal Güvenlik Kurumunu destekleyen en önemli unsurlardan bir tanesidir. Çalışan bireyler, gerekli şartları karşıladıklarında SGK’den emekli olur. SGK emekliliğinde alınan maaşlar kimi zaman emekliler için yetersiz gelir. BES sayesinde SGK emeklilik maaşına ek olarak, emeklilik geliri kazanılmış olur.

5. Farklı Yatırım Araçları / Profesyonel Fon Yönetimi

BES bir birikim aracı olmanın ötesinde aynı zamanda bir yatırım aracıdır. Devlet katkısı oranı göz önünde bulundurulduğunda mevcut paranın %30 kıymetlenmesini sağlar. Aynı zamanda kişinin birikimlerini profesyonel bir şekilde yönetmesine imkan tanır.

6. Emeklilik Geliri

BES, emeklilik zamanında büyük bir avantaj sağlar. Yıllarca BES’te birikmiş para, toplu olarak çekilebileceği gibi aylık olarak da alınabilir. Aylık olarak almak da toplu çekmek de kişiye emekliliğinde önemli bir gelir sağlar. İsteyen katılımcılar tek seferde toplu para alabilir. Ömür boyu maaşa bağlanmak isteyenler ise BES şartları kapsamında aylık düzenli maaşa bağlanır.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

3 Haziran 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 11 Temmuz 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi