En Ucuz Araç Sigortası Nasıl Alınır?

En ucuz araç sigortasına sahip olabilmek için pek çok sigorta şirketinden teklif almak ve bu teklifleri karşılaştırmak gerekir. Farklı sigorta şirketleri, aynı şartlar altındaki bir araç sigortası için farklı miktarlarda teklif sunabilmektedir.
Trafik Sigortası
KASKO
'nde belirtilen amaçlar doğrultusunda kişisel verilerimin işlenmesine açık rıza veriyorum.
'ni okudum.
 gönderimini onaylıyorum.
Sigorta teklifleri iş ortağımız
yetkili broker
aracılığı ile sunulmaktadır.

En cazip sigortayı anında bulun!

En ucuz araç sigortasına sahip olabilmek için pek çok sigorta şirketinden teklif almak ve bu teklifleri karşılaştırmak gerekir. Farklı sigorta şirketleri, aynı şartlar altındaki bir araç sigortası için farklı miktarlarda teklif sunabilmektedir. Bazı durumlarda ise sigorta şirketlerinin sunduğu tekliflerin şartlarındaki değişikliklere bağlı olarak da fiyat değişiklikleri meydana gelmektedir. En ucuz araç sigortası yaptırabilmek için bütün teklifler incelenerek hem şart hem de fiyat yönünden en uygun olan teklif seçilmelidir. Tüm sigorta şirketlerinin tekliflerini karşılaştırmak ve en ucuz araç sigortasını bulmak için encazip.com üzerindeki sigorta karşılaştırma sayfası kullanılabilir.

Araç Sigortası Nedir?

Kasko olarak da bilinen araç sigortası, trafiğe çıkan aracın herhangi bir kazaya karışması ve hasar alması halinde hasarı karşılayan bir sigorta türüdür. Kaskonun zorunlu trafik sigortasından farkı ise zorunlu trafik sigortasının kaza durumunda karşı tarafın masrafını karşılamasıdır. Kasko ise doğrudan sigorta altına aldığı aracın masraflarını karşılar.

Araç Sigortası Ne İşe Yarar?

Araç sigortası, trafikte karşı karşıya kalınabilecek muhtemel bir kaza anında aracın hasar görmesine bağlı olarak ortaya çıkan masrafı güvence altına alır. Kaskosu bulunan bir araç kaza yaptığı takdirde ortaya çıkan hasar, kasko tarafından karşılanır. Bu sayede sürücü ciddi miktarda hasar ödemesinden kurtulmuş olur.

Araç Sigortası Neleri Kapsar?

Kasko olarak da bilinen araç sigortasının kapsadığı durumlar aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Sürücünün iradesi dışında meydana gelen hasar
 • Aracın yanması
 • Aracın çalınması
 • Aracın kaza yapmasına bağlı olarak meydana gelen hasar

En Ucuz Araç Sigortası Fiyatları Nasıl Belirlenir?

En ucuz araç sigortası fiyatlarının belirlenmesinde çok sayıda faktör rol oynar. En ucuz araç sigortası fiyatları belirlenirken araç sigortasının neye göre hesaplandığı göz önünde bulundurulur. Bu kriterlerin en başında trafik sigortası basamak sistemidir. 9 farklı hasar basamağı bulunan bu sistemde 9. basamaktaki sürücüler en ucuz araç sigortasını alırken, 1. basamaktaki sürücüler en pahalı araç sigortasını kullanır. 9 basamak sistemi ile en ucuz araç sigortası fiyatı aşağıdaki gibi belirlenir.

 • 0. basamak: %200 Prim Artışı
 • 1. basamak: %135 Prim Artışı
 • 2. basamak: %90 Prim Artışı
 • 3. basamak: %45 Prim Artışı
 • 4. basamak: Yeni başlayanlar için
 • 5. basamak: %10 Hasarsızlık İndirimi
 • 6. basamak: %22 Hasarsızlık İndirimi
 • 7. basamak: %42 Hasarsızlık İndirimi
 • 8. basamak: %50 Hasarsızlık İndirimi

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

5 Aralık 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 6 Kasım 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi