Kamyonet Trafik Sigortası

Karayolları Trafik Yönetmeliği’ne göre kamyonet, yük taşıma amaçlı imal edilen ve azami yük ağırlığı 3.500 kilogramı geçmeyen araçtır.
Trafik Sigortası
KASKO
'nde belirtilen amaçlar doğrultusunda kişisel verilerimin işlenmesine açık rıza veriyorum.
'ni okudum.
 gönderimini onaylıyorum.
Sigorta teklifleri iş ortağımız
yetkili broker
aracılığı ile sunulmaktadır.

En cazip sigortayı anında bulun!

Kamyonet trafik sigortası kamyonetin karışacağı muhtemel kazaları güvence altına almak amacıyla yaptırılan bir sigortadır. Bir kamyonet ile kazaya sebebiyet verilmesi durumunda ikinci ve üçüncü taraflarda meydana gelen hasarlar trafik sigortası kapsamında ödenir. Hasar ödemesi yapılırken tarafların kusur oranına bakılır. Ödeme, kusurlu olanın sigorta şirketi tarafından, diğer tarafların masraflarını karşılamak amacıyla yapılır.

Kamyonet Trafik Sigortası Nedir?

Kamyonet trafik sigortası, Karayolları Trafik Yönetmeliği’ne göre yük taşımak amacıyla imal edilen ve azami ağırlığı 3.500 kilogram olan araçların herhangi bir kazaya karışması durumunda meydana gelecek maddi hasarları güvence altına alır. Olası bir kaza durumunda karşı taraflarda meydana gelen hasarlar, kamyonet trafik sigortası ile güvence altına alınır.

Kamyonet Trafik Sigortası Nasıl Yaptırılır?

Kamyonet trafik sigortası, sigorta şirketleri aracılığıyla yapılır. Karşılaştırma siteleri üzerinden araçları için en uygun teklifi tespit eden araç sahipleri, yine karşılaştırma siteleri üzerinden sigorta süreçlerini yürütebilir. Yeni trafiğe 9 sigorta basamağı bulunur. İlk defa trafiğe çıkacak olan araçlar dördündü basamaktan ödeme yapmaya başlar. Hususi kamyonet sigorta fiyatları da bulunulan basamağa göre değişkenlik gösterir.

Kamyonet Trafik Sigortası İçin Gerekli Bilgiler Nelerdir?

Kamyonet ruhsatlı araç sigortası yaptırmak isteyenlerin sigorta şirketine ibraz etmesi gereken bilgiler bulunur. Sigorta için gerekli bilgiler şunlardır.

  • Sigortalının adı-soyadı
  • Cep telefonu
  • T.C. kimlik numarası
  • Aktif olarak kullandığı bir mail adresi
  • Araç plakası
  • Aracın ruhsat numarası ve ruhsat seri numarası

Kamyonet Trafik Sigortası Ne İşe Yarar?

Kamyonet zorunlu trafik sigortası, kaza sebebiyle ortaya çıkacak hasarları güvence altına alır. Kazaya karışan araçlar, kamyonet trafik sigortası fiyatları doğrultusunda prim ödemesi alır. Kamyonet araç sigorta fiyatları, kaza durumunda alınacak olan ödemeyi de doğrudan etkiler.

Kamyonet Sigortası Kaç Yılda Bir Yapılır?

Kamyonet sigortası zorunlu bir trafik sigortasıdır ve her yıl yenilenir. Trafik sigortası olmadan trafiğe çıkılması halinde cezai yaptırım uygulanır.

Kamyonet Trafik Sigortası Uluslararası Taşımacılık Yapılması Durumunda Geçerli midir?

Kamyonet trafik sigortası, yurt içinde geçerli olan bir sigortadır. Kamyonet trafik sigortası yaptıran kişiler, karşı karşıya kalacakları herhangi bir kaza durumunda karşı taraflarda meydana gelecek kayıpları güvence altına alır. Kaza durumunda ikinci ve üçüncü taraflara yapılacak ödeme, ödenen sigorta primine göre değişkenlik gösterir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

18 Temmuz 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 15 Mayıs 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi