Eşya Sigortası Nedir? Eşya Sigortası Başvurusu 2024

Eşya sigortası, belirli bir mülk veya konut içerisinde bulunan eşyaları güvence altına alan bir sigorta türüdür.
'nde belirtilen amaçlar doğrultusunda kişisel verilerimin işlenmesine açık rıza veriyorum.
'ni okudum.
 gönderimini onaylıyorum.
Sigorta teklifleri iş ortağımız
yetkili broker
aracılığı ile sunulmaktadır.

En cazip sigortayı anında bulun!

Eşya sigortası, belirli bir mülk veya konut içerisinde bulunan eşyaları güvence altına alan bir sigorta türüdür. Konut sigortaları yalnızca konutun bina yapısını güvence altına alırken eşya sigortaları konut içerisinde bulunan eşyaların da güvence altına alınmasını sağlar. Bu sayede, meydana gelebilecek herhangi bir afet, doğal afet veya hırsızlık gibi durumlarda zarar gören eşyalardan kaynaklanan masraflar eşya sigortası tarafından karşılanır. Eşya sigortası, tek başına yaptırılabileceği gibi konut sigortası poliçesine ek teminat olarak da eklenebilir. Konut sigortası poliçesine ek teminat olarak yaptırılan yangın poliçesi de eşyaları güvence alır. 

Eşya Sigortası Zorunlu mudur?

Eşya sigortası, konut içerisinde yer alan eşyaların sel, erozyon, deprem, yangın, duman, is, su baskını, yağma ve hırsızlık ve gibi durumlar karşısında güvence altına alınmasını sağlar. Zorunlu deprem sigortası, depremde zarar gören yapıdaki hasarların masraflarını karşılarken, eşyaların masraflarını karşılamaz. Eşya sigortası konutun içindeki eşyaları koruma altına alır. Eşya sigortası tamamen isteğe bağlı bir sigorta türüdür. Yaptırılması konusunda yasal bir zorunluluk yoktur.

Eşya Sigortası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Eşya sigortası, ev sahiplerinin ve kiracıların konut içerisindeki eşyalarını korumak istemesi sonucunda başvurdukları avantajlı bir yöntemdir. Standart konut sigortaları yalnızca konutun bina yapısını güvence altına alırken eşya sigortaları konut içerisinde bulunan eşyaların da güvence altına alınmasını sağlar. Eşya sigortası zorunlu olmayıp isteğe bağlıdır bir sigorta türüdür. Eşya sigortası başvurusu, eşya sigortası hizmeti veren sigorta şirketleri veya bankalara online (çevrimiçi) veya fiili olarak yapılabilir. Eşya sigortası başvurusu yapılmadan önce çeşitli sigorta şirketlerinin eşya sigortası teklifleri karşılaştırmak, en uygun eşya sigortası teklifinin bulunmasını sağlar. Eşya sigortası teklifi bulunduktan sonra, şirketle online veya doğrudan iletişime geçilerek gerekli belgelerin temin edilmesinden sonra, eşya sigortası yaptırılabilir.

Eşya Sigortası Başvuru Belgeleri Nelerdir?

Eşya sigortası, gerçekleşebilecek olağandışı durumlar ve kazalar karşısında eşyaların güvence altına alınmasını sağlar. Sigorta kapsamından maksimum fayda ile yararlanabilmek için en avantajlı sigorta teklifinin tespit edilmesi gerekir. Avantajlı sigorta teklifinin tespit edilmesinin ardından eşya sigortası başvurusu için gerekli olan belgeler hazırlanır. Eşya sigortası başvurusu için istenilen belgeler aşağıdaki gibidir.

  • Kimlik belgesi (nüfuz cüzdanı, ehliyet veya pasaport)
  • Eşyaların bulunduğu konut veya mülkün açık adres bilgisi ve metrekaresi (e-devlet üzerinden alınabilir.)
  • Konutta bulunan eşyalar ve eşyaların maddi bedelleri (sigorta şirketi, eşya sigortası için konuta eksper yollayarak eşyaların ekspertiz belgesi oluşturur.)
  • Dask poliçe numarası (e-devletten alınabilir.)

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

16 Haziran 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 28 Aralık 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi