Taksi Trafik Sigortası

Taksi, Karayolları Trafik Yönetmeliği’ne göre en fazla dokuz oturma yeri olan ve insan taşımak amacıyla imal edilen araçtır.
Trafik Sigortası
KASKO
'nde belirtilen amaçlar doğrultusunda kişisel verilerimin işlenmesine açık rıza veriyorum.
'ni okudum.
 gönderimini onaylıyorum.
Sigorta teklifleri iş ortağımız
yetkili broker
aracılığı ile sunulmaktadır.

En cazip sigortayı anında bulun!

Aracın taksi olarak kullanılabilmesi için muayenesinin yapılmış, gerekli damgalarının alınmış, tip onayının verilmiş olması gerekir. Gerekli şartları karşılayan taksiler, ticari taksi zorunlu trafik sigortası da yaptırdıktan sonra trafiğe çıkmaya hazır hale gelir.

Taksi Trafik Sigortası Nedir?

Taksi trafik sigortası, taksiler için yaptırılması zorunlu olan bir trafik sigortasıdır. Araçların trafik sigortası olmadan trafiğe çıkmaları yasaktır. Sigortasız bir şekilde trafiğe çıkan araçlara cezai yaptırım uygulanır.

Taksi Trafik Sigortası Nasıl Yaptırılır?

Taksi trafik sigortası, sigorta şirketleri aracılığıyla yaptırılır. Aracı için en kapsamlı taksi trafik sigortası teklifini almak isteyenler sigorta karşılaştırma siteleri üzerinden 20’den fazla teklife aynı anda ulaşabilir. Sigorta şirketleri üzerinden motosiklet sigortası için de teklif alınabilir.

Taksi Trafik Sigortası İçin Gerekli Bilgiler Nelerdir?

Ticari taksi trafik sigortası fiyatları 2024 üzerine araştırma yapan kişilerin öncelikle sigorta için gerekli olan bilgilere hakim olması gerekir. Taksi araç trafik sigortası için gerekli belgeler şunlardır.

 • Sigortalının adı ve soyadı
 • Telefon numarası
 • T.C. kimlik numarası
 • Mail adresi
 • Araç plakası
 • Ruhsat seri numarası

Henüz araç ruhsatına sahip olmayan kişilerin şu bilgileri de sunmaları gerekir.

 • Araç plakası
 • ASBİS numarası
 • Araç markası
 • Araç model yılı
 • Araç modeli

Ticari Taksi Trafik Sigortası Zorunlu mu?

Ticari taksi trafik sigortası zorunludur. Trafik sigortası yaptırmayan araçlar trafiğe çıkamaz. Sigortasız bir şekilde trafiğe çıkılması halinde 2024 yılı verilerine göre 436TL idari para cezası uygulanır. İkinci kez sigortasız trafiğe çıkılması durumunda trafikten men yenir.

Ticari Taksilerin Trafik Sigortası Ne Kadar?

Taksi trafik sigortasında tavan fiyat belirlenirken araç özellikleri ve sigortası bilgileri dikkate alınır. Tavan fiyat, araç ve sigortalı bazında değişiklik gösterir. En avantajlı fiyata ulaşmak için karşılaştırma siteleri üzerinden eşzamanlı olarak 20’den fazla sigorta şirketinden teklif alınabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

18 Temmuz 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 15 Mayıs 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi