Dar Kasko ve Genişletilmiş Kasko Farkı Nedir?

Dar kasko, standart kasko poliçesi içerisinde bulunan teminatların daha az ve temel olanlarını kapsayan bir kasko türüyken genişletilmiş kasko standart kasko teminatlarının üzerine ek teminatlar ekleyerek oluşturulan daha geniş kapsamlı kasko türüdür.
'nde belirtilen amaçlar doğrultusunda kişisel verilerimin işlenmesine açık rıza veriyorum.
'ni okudum.
 gönderimini onaylıyorum.
Sigorta teklifleri iş ortağımız
yetkili broker
aracılığı ile sunulmaktadır.

En cazip sigortayı anında bulun!

Dar kapsamlı kasko poliçeleri (diğer adıyla mini kasko) standart kasko poliçelerinden teminat çıkartılması ile oluşturulurken geniş kapsamlı kasko poliçelerinde standart kasko poliçelerine ilave teminatlar eklenir. Dar kasko poliçesi daha temel bir kasko poliçesiyken, geniş kapsamlı kasko poliçeleri çok daha fazla riski teminat altına alır.

Dar Kapsamlı ve Geniş Kapsamlı Kasko

Türkiye Sigortalar Birliği (TSB) tarafından 1 Ocak 1994 tarihli düzenleme ile Kara Taşıtları Kasko Sigortası Genel Şartları belirlenmiştir. Tüm kasko ürünleri bu düzenleme satılır. Bu düzenlemeye ve mevzuata göre dar kapsamlı kasko poliçeleri, tüketicilerin tercihine göre standart kasko poliçelerinin teminatlarından eksiltme yapılarak oluşturulurken, geniş kapsamlı kasko ürünü standart kasko teminatlarına ilave yapılarak oluşturulur. Genellikle tüketici tercihlerine göre özelleştirilen kasko poliçelerinde tüketiciler araçlarının risk durumuna veya bütçelerine göre en cazip sigorta ürününü oluşturmak için ihtiyaç duyulan özelleştirmeleri yaparak kasko kapsamlarını değiştirir.

Dar Kasko Nedir?

Dar kasko, standart kasko teminatlarından eksiltme yapılarak özelleştirip oluşturulan bir kasko ürünüdür. Dar kasko genellikle daha düşük fiyatlı olduğu için tercih edilirken, kullanılmayan ve garajda duran araçlar için de tercih edilir.

Genişletilmiş Kasko Nedir?

Genişletilmiş kasko, standart kasko teminatlarına ilave teminatlar eklenmesi sonucunda oluşturulan kasko ürünüdür. Çarpma, kaza, hırsızlık ve aracın yanması gibi standart kasko teminatları genişletilmiş kaskoda da bulunurken, bunlardan ayrı olarak genişletilmiş kasko kapsamında farklı teminatlar bulunur. Bu teminatlar kişiye göre değişebilirken, genişletilmiş kasko teminat seçenekleri aşağıdaki gibi sıralanabilir.

  • Yurt dışında geçerlilik
  • Deprem, sel, heyelan veya benzeri doğal afetler kaynaklı zararlar
  • Gerekli durumlarda hukuki koruma teminatı
  • Araca sonradan eklenen parçalarda oluşacak zararların karşılanması (Poliçeye işletmek koşuluyla)
  • Hasarsızlığı bozmayan mini onarımlar
  • Anahtar kaybı ve anahtarlı araç çalınması
  • Kullanım kaybı teminatı
  • İkame Araç
  • İhtiyari Mali Mesuliyet (İMM)
  • Ferdi kaza sorumluluk teminatı

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

4 Ağustos 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 6 Mayıs 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi