En cazip bankayı anında bulun!

Para biriktirmek ve belirli bir birikime sahip olmak yaşamın getirebileceği çeşitli durumlar için son derece önemlidir. Elde edilen paranın hiçbir birikim yapmadan harcanması ve birikim oluşturulmaması, gelecekte olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle kişilere, her şey yolundayken birikim yapmak ve bazı birikim hedefleri koymak tavsiye edilir.

Birikim Nedir?

Birikim, elde edilen gelirden belirli bir miktarın kenara ayrılarak çeşitli yatırımlarda değerlendirilmesi ve bu ayrılan miktarların uzun vadede birikerek ciddi bir tutar ortaya çıkartmasıdır. Birikim yapmak, kişinin geleceği için son derece önemlidir. Birikim yapmanın en temel unsuru ise aylık olarak elde edilen gelirin tamamını harcamamaktır. Ekstra elde edilen gelirin bir kısmını ya da tamamını biriktirmek de bir alternatiftir.

Birikim Yapma Yöntemleri Nelerdir?

Para biriktirmenin birkaç yöntemi bulunur. Para, el altında bir kumbarada tutularak biriktirilebileceği gibi bir banka hesabında da biriktirilebilir. Altın, hisse senedi ve benzeri yatırım araçlarında da para biriktirilebilir. Ancak zarar riski bulunan yatırım araçlarında birikim yapmak çok fazla tavsiye edilmez. Birikim yapma aşamaları şunlardır.

  • Birikim yapmaya karar vermek
  • Birikim hedefi belirlemek
  • Aylık bütçe yaparken önce birikim tutarını belirlemek
  • Birikim hesabı açmak
  • Harcamaları takip etmek
  • Gereksiz harcamalardan kaçınmak

Birikim Yapmaya Karar Vermek

Birikim yapmaya başlamak için atılması gereken en önemli adım, birikim yapmaya karar vermektir. Para biriktirmek, istikrar ve kararlılık isteyen bir iştir. Ciddi anlamda birikim yapmak ve birikim hedeflerine ulaşabilmek için düzenli bir şekilde, belirlenen miktardaki paranın birikime ayrılması gerekir. Kişi, birikim yapmaya karar vermeli ve bu karara sadık kalarak birikim unsurunu diğer tüm harcamaların üzerinde tutmalıdır. Mutlaka biriktirilecek para miktarı ve ne kadar sürede biriktirileceği belirlenmelidir.

Birikim Hedefi Belirlemek

Birikim hedefi belirlemek, hedeflenen birikime ulaşabilmek için son derece önemlidir. Belirlenen birikim hedefi gerçekçi olmalı, çok kısa vadede ulaşılabilir olmayacağı gibi aşırı uzun vadeye de yayılmamalıdır.  Birikim hedefi belirlendikten sonra birikim hedefine ulaşıncaya kadar istikrarlı bir şekilde birikim bütçesi ayrılmalıdır. Birikim hedefine ulaşmadan birikim yapmaktan vazgeçilmemelidir.

Aylık Bütçe Yaparken Önce Birikim Tutarını Belirlemek

Aylık bütçe yaparken ilk önce birikim miktarı ayrılmalı ve daha sonra bütçe yapılmalıdır. Birikim hedefine ulaşmak için belirlenen vade sayısına göre aylık ayrılması gereken birikim tutarı bellidir. Aylık elde edilen gelirden ilk olarak birikim tutarı çıkartılmalı ve sanki bu tutar hiç elde edilmemiş gibi düşünülerek kalan tutar üzerinden bütçe yapılmalıdır.

Birikim Hesabı Açmak

Bankada bir birikim hesabı açmak, birikim yapmayı kolaylaştırıcı ve destekleyici etmenlerden bir tanesidir. Birikim hesabı açarak birikimler daha kolay takip edilebilir, yönetilebilir ve birikim motivasyonu artırılabilir. Birikim hesabı açmak için herhangi bir banka şubesine başvurmak veya online kanalları kullanmak yeterlidir.

Harcamalar Takip Edilmeli

Birikim yapmanın en önemli unsurlarından bir tanesi harcamaları kontrol altına almaktır. Harcamalar takip edilerek bütçenin dışına çıkılıp çıkılmadığı belirlenmelidir. Bütçenin dışına çıkan harcamalardan kaçınılmalı veya bu harcamalar daha uzun vadelere yayılmalıdır. Bazı harcamalar, gereksiz harcama olarak belirlenmeli ve yapılması zorunlu değilse ertelenmelidir.

Gereksiz Harcamalardan Kaçmak

Harcama takibi ile gereksiz harcamalardan kaçınılmalıdır. Gereksiz harcamalar, kişiye herhangi bir katkı sunmayan ve tamamen keyfi olarak yapılan harcamaları ifade eder. Örneğin aynı üründen iki taneye sahipken üçüncüsünü satın almak gereksiz bir harcamadır. Kullanılmayacak bir eşyayı satın almak veya yüksek tutara sahip şans oyunları oynamak da gereksiz harcama olarak nitelendirilebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

28 Aralık 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 8 Aralık 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi