Görüntüsü itibarıyla bu ismi alan beyaz altın, estetik görüntüyü desteklemesi sebebiyle yoğun olarak tercih edilir. Bireyler yatırım amaçlı da beyaz altın satın alabilir. İşlenmemiş beyaz altın, sarı altına kıyasla daha uzun süreli dayanır. Bu sebeple beyaz altının uzun ömürlü olduğu söylenebilir.

Beyaz Altın Kaç Ayar?

Beyaz altın ayarı ile sarı altın ayarı birbirinden farklıdır. Beyaz altın genellikle 14-18 ayar arasındadır. Sarı altın ayarı ise beyaz altına kıyasla daha yüksektir. İçerisinde bulunan diğer metaller sebebiyle beyaz altın sarı altına kıyasla daha dayanıklıdır.

Beyaz Altın Satarken Değer Kaybeder mi?

Altın, günümüzdeki en önemli yatırım araçlarından biridir. Kişiler paranın değer kaybetmesini önlemek amacıyla altın satın alır. Beyaz altın değeri sebebiyle yatırım aracı olarak tercih edilir. Özellikle değerli takı formunda satın alınan beyaz altında işçilik kaynaklı değer kaybı yaşanabilir. Değer kaybının yaşanmaması için altını kısa süreli değil uzun süreli bir yatırım aracı olarak düşünmek gerekir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

11 Mart 2024 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 11 Mart 2024
Kader Arslan
Kader Arslan
İçerik Yazarı
Yazar Hakkında
1998 doğumlu olan Kader Arslan, Karadeniz Teknik Üniversitesi İİBF Kamu Yönetimi Bölümünden mezun oldu. Lisans eğitimi aldığı dönemde eşzamanlı olarak yazarlık ve editörlük alanında çalıştı ve mezun olduktan sonra içerik yazarı görevine devam etti.
Detaylı Bilgi