Vix Endeksi (Korku Endeksi) Nedir?

Vix Endeksi (Korku Endeksi) Nedir?

Korku endeksi olarak da bilinen Vix endeksi, piyasanın yakın geleceğine dair genel beklentinin belirlenmesinde kullanılır. Vix endeksinin yüksek olması, piyasada yatırımı azaltıp altına olan yatırımı artırır.

Korku endeksi olarak da bilinen Vix endeksi, piyasanın yakın geleceğine dair genel beklentinin belirlenmesinde kullanılan bir endekstir. Vix endeksinin yüksek olması, piyasada yatırımı azaltıp, altına olan yatırımı arttırır. Vix endeksinin düşük olması halinde ise piyasada daha fazla yatırım gerçekleşir, alım satım opsiyonlarının fiyatı artar ve altın fiyatı azalır. Vix endeksi, yatırımcıların yakından takip ettiği önemli bir parametredir. Vix endeksi ile piyasanın gelecek 30 gün içerisindeki volatilitesi (volatilite kelimesinin sözlük anlamı oynaklıktır. Borsa da dalgalanma derecesi olarak da kullanılır) tahmin edilir.

Vix Endeksi (Korku Endeksi) Ne İşe Yarar?

Vix endeksi, alım satım opsiyonlarındaki fiyatların dalgalanma halinde olmasına bağlı olarak yatırımcıların piyasaya duyduğu güven seviyesinin ölçülmesine yarar. Vix endeksine bakılarak piyasaya daha güvenle veya daha temkinli yaklaşılabilir. Piyasa içerisindeki ani düşüşler veya ani yükselişler, Vix endeksini yükseltir. Piyasadaki fiyatların aniden düşmesi, yatırımcıları paniğe sevk edeceğinden dolayı Vix endeksi de yükselir. Piyasadaki fiyatların aniden artması ise yatırımcıların çok fazla değer kazanmış opsiyonlara yatırım yapmaya cesaret edememesine yol açarak Vix endeksini yükseltir. Vix endeksindeki amaç, piyasanın 30 günlük ortalama volatilitesini öngörmektir.

Sıkça Sorulan Sorular

Volatilite Nedir?

Volatilite Endeksi Nasıl Ölçülür?

Vix Endeksi (Korku Endeksi) Nasıl Yorumlanır?

Volatilitenin Kaynağı Nedir?

Vix Endeksi (Korku Endeksi) Nasıl Hesaplanır?

Vix Endeksi (Korku Endeksi) ve Borsalar Arasındaki İlişki Nedir?

Vix Endeksi (Korku Endeksi) Neden Yükselir?

Vix Endeksi (Korku Endeksi) Yükselirse Altın Ne Olur?