En cazip bankayı anında bulun!

Korku endeksi olarak da bilinen Vix endeksi, piyasanın yakın geleceğine dair genel beklentinin belirlenmesinde kullanılan bir endekstir. Vix endeksinin yüksek olması, piyasada yatırımı azaltıp, altına olan yatırımı arttırır. Vix endeksinin düşük olması halinde ise piyasada daha fazla yatırım gerçekleşir, alım satım opsiyonlarının fiyatı artar ve altın fiyatı azalır. Vix endeksi, yatırımcıların yakından takip ettiği önemli bir parametredir. Vix endeksi ile piyasanın gelecek 30 gün içerisindeki volatilitesi (volatilite kelimesinin sözlük anlamı oynaklıktır. Borsa da dalgalanma derecesi olarak da kullanılır) tahmin edilir.

Vix Endeksi (Korku Endeksi) Ne İşe Yarar?

Vix endeksi, alım satım opsiyonlarındaki fiyatların dalgalanma halinde olmasına bağlı olarak yatırımcıların piyasaya duyduğu güven seviyesinin ölçülmesine yarar. Vix endeksine bakılarak piyasaya daha güvenle veya daha temkinli yaklaşılabilir. Piyasa içerisindeki ani düşüşler veya ani yükselişler, Vix endeksini yükseltir. Piyasadaki fiyatların aniden düşmesi, yatırımcıları paniğe sevk edeceğinden dolayı Vix endeksi de yükselir. Piyasadaki fiyatların aniden artması ise yatırımcıların çok fazla değer kazanmış opsiyonlara yatırım yapmaya cesaret edememesine yol açarak Vix endeksini yükseltir. Vix endeksindeki amaç, piyasanın 30 günlük ortalama volatilitesini öngörmektir.

Vix Endeksi (Korku Endeksi) Nasıl Hesaplanır?

Vix endeksi, vadesine 23 günden fazla ve 37 gün az kalmış olan alım satım opsiyonlarının zımni volatiliteleri kullanılarak hesaplanır. Vix endeksinin hesaplanmasındaki amaç 30 günlük ortalama volatilite öngörmektir. Vix endeksi %30 veya daha üzerindeyse risk ve belirsizlik yüksek demektir. Vix endeksinin %20’nin altında olduğu durumlar ise piyasadaki risk algısının az olduğuna ve istikrarın yüksek olduğuna işarettir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

26 Ekim 2022 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 14 Aralık 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi