Enerjisa İndirimli Elektrik Tarifeleri Temmuz 2024

Sabancı şirketlerinin elektrik gereksinimlerini karşılamak için 1996 yılında otoprodüktör şirketi olarak kurulan Enerjisa, piyasada elektrik zincirinin tüm aşamalarında değer yaratmayı hedefleyen büyük portföyü, müşteri ve pazar odaklı iş modeli, teknolojiyi esas alan üretim ve dağıtım yatırımları ve rekabetçi stratejisi ile Türkiye’nin gelişmekte olan elektrik piyasasının lider oyuncularından birisi konumundadır.
Enerjisa Elektrik Tarifeleri ve Ücretleri Temmuz 2024

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Enerjisa Hakkında

  • 2015 yılında üretim portföyünün rekabetçiliğini verimlilik odaklı güçlendiren Enejisa’nın 2015 yılı sonunda kurulu gücü 2.500 MW, kurulu güç içerisinde yenilebilir enerjinin payı ise %58 olarak gerçekleşmiştir. Türkiye’nin kamu kontrolündeki kapasitesi dışında kalan kurulu gücü ise %7 pay ile büyük rol üstlenmektedir.
  • 2013 yılı Nisan ayı itibari ile dünyanın en büyük özel elektrik ve doğal gaz şirketlerinden biri olan E.On, %50’lik bir pay ile Enerjisa’ya ortak olmuştur. Enerjisa, elektrik üretimi ve dağıtımı aynı zamanda ticareti ve satışından oluşan dört ana iş koluna ek olarak doğal gaz alanında gelişmekte olan büyük bir portföy de yönetmektedir. Yaklaşık olarak 3.400 MW Kurulu güçte olan Enerjisa, 9 milyona yakın müşterisine 14 ilde ulaşıp yaklaşık 20 milyon kullanıcıya dağıtım hizmeti sağlamaktadır. Enerjisa tüm elektrik müşterilerine Enerjisa Başkent, Enerjisa Toroslar, Enerjisa Aesaş aracılığı ile indirimli elektrik tedariği sağlamaktadır.
  • Enerjisa Başkent, Başkent bölgesinde (Ankara, Kırıkkkale, Çankırı, Kastamonu, Karabük, Bartın, Zonguldak) 3,6 milyonu aşkın ticarethane ve mesken müşteri gruplarına hizmet vererek sahip olduğu sistemin yenilenmesi ve müşterilerin gelişimi amacıyla önemli yatırımlar yapmaktadır. Bölgesinde bulunan serbest olmayan elektrik tüketicilerine, serbest tüketici niteliğinde olup bu hakkı kullanmayan abonelere ve son kaynak elektrik tedarikçileri olarak serbest elektrik tüketicilerine EPDK tarafından belirlenmiş olan düzenlemeye göre perakende satış tarifesi ile elektrik satmakla görevlendirilmiştir. Aynı zamanda bölgedeki mevcut serbest tüketicilere, piyasa koşullarına göre belirlenmiş elektrik enerjisi tedarikini ikili anlaşma yolu ile sağlamaktadır.
  • Enerjisa Aesaş, bölgesinde bulunan serbest olmayan elektrik tüketicilerine, serbest tüketici adayı olup bu hakkı kullanmayan abonelere, aynı zamanda son kaynak elektrik tedarikçisi olarak tüm serbest tüketicilere Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından belirlenmiş olan perakende satış tarifesi üzerinden tüm tüketicilere elektrik satmakla görevlendirilmiştir. Ayrıca bölgede serbest tüketici niteliğinde olanlara, şartları tam anlamıyla serbest piyasa koşuları gibi elektrik enerjisi tedarikini ikili anlaşma yolu ile sağlamaktadır.
  • Enerjisa Toroslar; Adana, Mersin, Gaziantep, Hatay, Osmaniye, Kilis illerinde 30 milyonu aşkın elektrik müşterisine, mesken ve ticarethane abone grubuna hizmet vererek, sahip olduğu sistemin yenilenmesi ve müşteri hizmetlerinin gelişimi amacıyla önemli yatırımlar yapmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

27 Ağustos 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 19 Haziran 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi