Elektrik Nedir?

Elektrik, elektrik yüklerinin akışına dayanan bir doğa olayıdır. Elektrik kavramı insan hayatına Sanayi Devrimi sonrasında daha aktif olarak girmiş olsa da doğal bir enerji transferi yöntemidir.

Elektrik Nedir? Elektrik Nasıl Oluşur?
27 Ağustos 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 21 Aralık 2023

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Elektrik yükü, atom altı parçacıklarının birbirleriyle olan çeşitli elektromanyetik etkileşimleri sonucu ortaya çıkar. Elektrik alan (elektrostatik) elektrik yüklerinin hareket etmeseler bile oluşturdukları elektromanyetik alanın özel bir şeklidir. Bir elektrik alanın, elektrik yükü üzerinde yapabildiği iş kapasitesine ise elektrik potansiyeli adı verilir ve bu Volt ile ölçülür. 

Elektrik doğada pek çok farklı şekilde var olabilir. Örneğin durgun (statik) elektrik, yıldırım ve şimşekler, elektromanyetik indüksiyon ve elektrik akımları elektriğin var olma biçimleridir. 

Elektrik Akımı Nedir?

Elektrik akımı (elektriksel akım) elektrik yüklü parçacıkların hareket etmesidir. Bu yükü genellikle elektrik iletim kabloları içerisinde elektronlar taşır. Ancak elektroliz içinde iyonlar ve plazma içinde de hem iyonlar hem de elektronlar elektrik yükü taşıyabilir.

Elektrik akımının büyüklüğü, bir kesit üzerinden birim zamanda geçen elektrik yükü miktarıdır ve Amper ile ölçülür. Bir kesit üzerinden bir saniyede 1 Coulomb yük geçmesi 1 Amper akıma denk gelir.

Sıkça Sorulan Sorular

Doğru Akım Nedir?

Alternatif Akım Nedir?

Statik Elektrik Nedir?

Elektrik Devresi Nedir?

Elektrik Alanı Nedir?

Elektrik Kaynağı Nedir?

Elektrik Ne Demektir?

Elektrik Yükleri Nedir?

Elektrik Nasıl Üretilir?

İlgili İçerikler