YEPAŞ (Yeşilırmak Elektrik)

YEPAŞ (Yeşilırmak Elektrik)

Yeşilırmak Elektrik Perakende Satış Anonim Şirketi, Samsun, Ordu, Amasya, Çorum, Sinop illerinin görevli elektrik tedarik şirketidir.

Türkiye Elektrik Kurumu’nun Yapılanması

Türkiye Elektrik Kurumu, 1994’te yapılanmaya alınarak TEAŞ ve TEDAŞ olarak iki ayrı teşekküle dönüştürülmüştür. Tüm iletim ve üretim faaliyetlerinin TEAŞ, dağıtım faaliyetlerinin ise TEDAŞ sorumluluğuna geçmesiyle birlikte, elektrik dağıtım müesseseleri TEDAŞ bünyesinde hizmetlerine devam etmiştir.

Yeşilırmak EDAŞ Hakkında

Yukarıdaki gelişmelerden sonra TEDAŞ bünyesine dâhil olan Yeşilırmak EDAŞ, 10 yıl TEDAŞ bünyesinde hizmetlerine devam etmiştir. 2004 yılında TEDAŞ’ın özelleştirilmeye alınmasıyla birlikte, Yeşilırmak EDAŞ da özelleştirilme kapsamına alınmıştır.

21 numaralı dağıtım bölgesinde hizmet veren şirketin hisseleri özelleştirilme kapsamında satışa çıkarılmış, 2009 yılında da ihalesi gerçekleşmiştir. YEDAŞ, 30.12.2010 yılında devir sözleşmesinin imzalanmasıyla özelleştirilmiştir.

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Yeşilırmak Elektrik Kuruluş Süreci

2013 yılında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) dağıtım ve perakende satış faaliyetlerinin ayrıştırılması ile ilgili olarak aldığı karara istinaden dağıtım ve perakende satış faaliyetleri ayrı tüzel kişilikler tarafından yürütülmeye başlanmıştır. 01.01.2013 tarihinden bu yana dağıtım faaliyetleri YEDAŞ, perakende satış faaliyetleri ise bu amaçla kurulan Yeşilırmak Elektrik Perakende Satış A.Ş. tarafından gerçekleştirilmektedir.

Yeşilırmak Elektrik; Samsun, Çorum, Ordu, Amasya, Sinop illerinin görevli perakende satış şirketi olarak görev yapmaktadır.

Yeşilırmak Elektrik Abonelik İşlemleri

Samsun, Çorum, Ordu, Amasya, Sinop illerinde ikamet eden tüketicilerin elektrik abonelik işlemleri için bölgenin görevli elektrik tedarikçisi Yepaş'a başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Elektrik abonelik işlemleri yapmadan önce evraklarınızın eksiksiz olması gerekmektedir. Bu başvurular 1 ile 5 gün içinde tamamlanmaktadır. Buna yeni abonelik açtırma, elektrik bağlatma gibi işlemler de dahildir.

YEPAŞ Elektrik Abonelik İşlemleri İçin Gerekli Belgeler (Bireysel)

  • Kimlik fotokopisi
  • İkametgah
  • Daha önce kullanılan tesisat numarası
  • Vergi kimlik numarası (Ticarethane aboneliği için)
  • TC Kimlik numarası
  • Ev sahipleri için tapu
  • Kiracılar için kira kontratının fotokopisi

Elektrik aboneliği yasal olarak kullanıcı üzerine olmalıdır!

Tapu sahibi ya da kiracı farkı olmadan tüm elektrik abonelikleri kullanıcının kendi adına kayıtlı olması gereklidir. Örneğin kiracıysanız elektrik aboneliğinin sizin adınıza olması gerekmektedir. Aksi haller kanuna aykırı olduğundan cezai yaptırıma tabii olacaktır.

Yeşilırmak Elektrik Abonelik Ücreti 2022

Ülkemizde elektrik piyasaları Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından yönetilmektedir. İlk defa abonelik başvurusunda bulunacak tüketicilerin belirli bir abonelik ücreti ile yine aynı şekilde belirlenen güvence bedellerini ödemeleri gerekmektedir. Abonelik ücretleri bir defalık olarak ödenmektedir. Güvence bedeli ise yalnızca elektrik tedarik süresi için emanet olarak verilir ve tedarikçi değişikliği olması durumunda tüketiciye iade edilir. 2022 yılı Yeşilırmak Elektrik Abonelik ücreti, aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Abone Grubu (Sözleşme Gücü)Damga VergisiGüvence BedeliAçma Kesme ÜcretiDosya Bedeli
Mesken (5 kW)1,56 TL165 TL

Alçak Gerilim: 37,3 TL

Orta Gerilim: 189,8 TL

Tedarikçiye göre değişebilir
Mesken (6 kW)1,88 TL198 TL
Mesken (9 kW)8 TL843,3 TL

*Bu birim fiyatlara göre ücret en az 5kW üzerinden hesaplanmaktadır. Bu fiyatlar 2022 yılı için geçerli bedellerdir.

Yeşilırmak İndirimli Elektrik Başvurusu

Daha önce bahsettiğimiz gibi Yeşilırmak Elektrik görevli elektrik satış şirketidir. Sahip olduğu lisans ile şirkete verilen görev dışında diğer elektrik tedarikçileri gibi tüm bölgedeki tüketicilere indirimli elektrik tedariği sağlayabilir. Yepaş indirimli elektrik başvurusu için bu firmayla görüşebilirsiniz.

Yeşilırmak Elektrik dışında, encazip.com'da öne çıkan indirimli elektrik tarifelerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz.

Örnek tedarikçi tablosu yüklenior...

Yeşilırmak Elektrik Tarifeleri

Samsun, Çorum, Ordu, Amasya, Sinop illerinde ikamet eden tüketicilerin görevi elektrik tedarik şirketi olan Yeşilırmak Elektrik, elektrik tedarikçisini daha önceden değiştirmemiş tüm tüketicilerin elektrik enerjisini EPDK tarafından belirlenen tarifelerdeki fiyatlardan tedarik etmekle yükümlüdür. Yepaş Aralık 2022 itibariyla bu şekilde elektrik enerjisi tedariği gerçekleştiren ev tüketicilerine 1.98 aktif enerjisi birim fiyatı ve 0,2651 dağıtım bedeli birim fiyatı ile, toplamda da vergiler dahil 2.6 birim fiyattan hizmet vermektedir.

Yeşilırmak Elektrik İletişim Bilgileri

Adres: Karşıyaka Mah. Ulus 1 Sok. No:17 55080 CANİK - SAMSUN

İlgili İçerikler