Yalova Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş. (UEDAŞ) İndirimli Elektrik Dağıtımı ve Elektrik Kesintileri

Yalova’da elektrik tedarikçisini değiştirmemiş tüketicilerin elektrik tedariği, son kaynak elektrik tedariği kapsamında Limak Uludağ tarafından, elektrik dağıtımı ise Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş. (UEDAŞ) tarafından sağlanır.

Yalova’nın 31 Aralık 2018 tarihinden itibaren nüfusu 262.234’tür ve yüzölçümü 167km²’dir. 2021 yılı Ocak ayı itibarıyla Yalova’da bulunan sayaç adedi 224.399’dur. 2021 Ocak döneminde Yalova bölgesinde faturalanan elektrik tüketimi ise 68.634,59 MWh’dir.

Yalova’da serbest tüketici hakkını kullanmak isteyen abonelerin elektrik tüketimi yıllık 1200 kWh ve üzeri olmalıdır. Yalova’da elektrik tedarik şirketini değiştirmek isteyen aboneler, serbest tüketici olmak zorundadır. Serbest tüketiciler, ikili anlaşma ile yazılı veya mesafeli olarak tedarikçi değiştirebilir. Mesafeli sözleşmeler, internet üzerinden veya çağrı merkezleri aracılığıyla yapılır. Yalova bölgesi elektrik kesintisi ve arızası ile tedarikçi değiştirmenin ilgisi yoktur. Yalova elektrik kesintileri için 186 numaralı elektrik arıza hattı aranmalıdır.

İndirimli elektrik dağıtımı nedir?

İndirimli elektrik dağıtımı diye bir şey yoktur. Elektrik dağıtım bedeli, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenir ve tüm elektrik dağıtım şirketleri aynı birim fiyatı uygular.

Yalova Bölgesinde Elektrik Dağıtım Hizmeti 

Yalova bölgesi elektrik dağıtım şirketi Uludağ Elektrik Dağıtım Anonim Şirketidir (UEDAŞ). Bölgenin görevli elektrik tedarik şirketi ise Limak Uludağdır.

Her bölgede elektrik şebekesinin işletilmesi ile görevlendirilmiş bir elektrik dağıtım şirketi olduğundan dağıtım şirketleri sıfırdan elektrik aboneliği başlatmak (sayaç açtırmak) isteyen herkese hizmet sağlamakla görevlidir. Yalova’da elektriğin dağıtılması, dağıtım için kullanılan alt yapı ve sayaç okuma görevi elektrik dağıtım UEDAŞ’a aittir. Yalova bölgesinde, diğer bölgelerde olduğu gibi elektrik dağıtım şirketi değiştirilemez ancak tedarik şirketi değiştirilebilir.

Elektrik kesintisi, sayaç takılması ve sayaç okunması elektrik dağıtım şirketinin sorumluluğudur. Yalova Bölgesi elektrik abonelik başlatma başvurusu görevli elektrik tedarik firmalarının sorumluluğundadır. Yalova’da görevli elektrik tedarik şirketi ise Limak Uludağ Elektriktir.

Elektrik dağıtım hizmeti ve elektrik tedarik hizmeti farklı kurumlar aracılığıyla yürütülür. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun 12.09.2012 tarihli toplantısında değiştirilen Elektrik Piyasası Kanunu’nun 3. maddesinin 1. fıkrası (c) bendinde yer alan; dağıtım ve perakende satış faaliyetlerinin 01.01.2013 tarihinden itibaren ayrı tüzel kişilikler altında yürütülmesine ilişkin hazırlanan “Dağıtım Ve Perakende Satış Faaliyetlerinin Hukuki Ayrıştırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar” kararı ile elektrik dağıtımı ve elektrik satışı birbirinden ayrılmıştır.

Yalova Limak Uludağ Elektrik Tarifeleri 

Yalova Limak Uludağ elektrik tarifeleri, son kaynak elektrik tedariği görevi kapsamında uygulanan elektrik tarifeleridir ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenir. Serbest tüketici sınıfında olmayan ya da serbest tüketici olup da elektrik tedarik şirketini değiştirmemiş elektrik aboneleri, bölgelerindeki görevli elektrik tedarik şirketinden son kaynak elektrik tedariği kapsamında enerji tedarik eder.

Yalova’daki tüketiciler için 2021 Eylül itibarıyla  Limak Uludağ tarafından son kaynak elektrik tedariği kapsamındaki tüketicilere uygulanan vergiler dahil ulusal elektrik fiyatı 0.91555 TL’dir.

Serbest tüketicilerin geçiş yapabileceği Yalova bölgesi indirimli elektrik tarifeleri aşağıdaki tabloda belirtilmiştir:

Örnek tedarikçi tablosu yüklenior...

Yalova Limak Uludağ İndirimli Elektrik Dağıtımı 

Yalova bölgesinde elektrik dağıtımı UEDAŞ tarafından yapılır. Yalova UEDAŞ firması indirimli elektrik dağıtımı yapamaz çünkü dağıtım fiyatı sabittir ve indirim uygulanamaz. İndirimli elektrik, Elektrik Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) belirlediği, ulusal elektrik tarifesinden daha ucuz elektriktir ve elektrik tedarik firması değiştirerek indirimli elektrik kullanılabilir. Elektrik dağıtım firmaları indirim sağlayamaz, sadece serbest elektrik tedarikçileri indirimli elektrik avantajı sağlar. Tedarikçi değiştirerek % 7 kadar tasarruf sağlanır.

Elektrik dağıtım bedelinde indirim yapılamaz.

Limak Uludağ Elektrik Dağıtım bölgesinde elektrik tedarik şirketi fark etmeksizin tüm tüketicilere uygulanan elektrik dağıtım bedeli 0.2651’dir.

Yalova Limak Uludağ Elektrik Fiyatları 

Yalova bölgesi Limak Uludağ firması elektrik fiyatları ticarethaneler için 1.2175 TL, evler için 0.91555 TL’dir. Bu fiyatlar, elektrik tedarikçisini değiştirmemiş olan tüketicilere son kaynak tedariği kapsamında uygulanan fiyatlardır.

Aşağıda evlerde kullanılan elektronik aletlerin bir ayda tükettiği ortalama elektrik miktarı ve faturaya yansıyan tutarı belirtilmiştir: 

 • D enerji sınıfı bir buzdolabı aylık ortalama 7 TL tutarında 20 kWh elektrik tüketir. 

 • Ortalama bir dizüstü bilgisayar haftada 5 gün ve günde 8 saat tam zamanlı kullanıldığında ayda ortalama olarak 37 TL tutarında 96 kWh elektrik tüketir.  
 • Bir fırın günde 2 saat çalıştığında aylık ortalama 23 TL tutarında 60 kWh elektrik tüketir.  

 • 1800 BTU ev tipi bir klima günde 8 saat çalıştığında aylık ortalama 490 TL tutarında 1260 kWh elektrik tüketir. 

 • F enerji sınıfı 4K ve HD özellikli bir televizyon aylık ortalama 5 TL tutarında 12 kWh elektrik tüketir.  

 • A+++ enerji sınıfı bir çamaşır makinesi aylık ortalama 11 TL tutarında 13 kWh elektrik tüketir. 

 • A+ enerji sınıfı bir bulaşık makinesi ekonomik programda kullanıldığında aylık ortalama 10 TL tutarında 25 kW elektrik tüketir.

Bu durumda klima kullanılmayan bir evde, sadece yukarıdaki tüketim miktarı ile toplam aylık elektrik faturasına yansıyan elektrik kullanım tutarı vergiler hariç 167 TL olur.

Yalova Limak Uludağ Borç Sorgulama 

Yalova bölgesi Limak Uludağ borç sorgulaması; sayaç numarası, abone numarası ya da sözleşme numarası gibi tekil kodlar kullanılarak elektrik tedarik şirketlerinin internet sitesi üzerinden veya anlaşmalı bankaların fatura ödeme kanallarından, tedarikçi seçiminden sonra yapılabilir.

 • Yalova bölgesinde Limak Uludağ için borç sorgulama 444 6 646 numaralı Limak Uludağ çağrı merkezini arayarak yapılabilir.  

 • Limak Uludağ internet sitesine girip Online İşlem Merkezi aracılığıyla borç sorgulanabilir.  

Yalova elektrik borç sorgulama sonucuna nasıl itiraz edilir?  

Yalova Limak Uludağ borç itirazı, internet sitesi aracılığıyla yazılı veya müşteri hizmetleri aracılığıyla sözlü olarak yapılır. 

Yalova Limak Uludağ Abonelik İptali 

Yalova bölgesinde elektrik abonelik iptali nasıl yapılır?  

Yalova Limak Uludağ elektrik aboneliği iptali, elektrik tedarikçisi ile yapılmış olan elektrik abonelik sözleşmesinin sonlandırılması ile yapılır.  

Yalova elektrik abonelik iptali “ev” için gerekli belgeler şunlardır: 

 • Abonelik iptali yapılacak evin elektrik tesisat numarası ya da sayaç seri numarası (Tekil kod) 

 • Güvence bedeli iadesi için IBAN (PTT veya elden alma seçenekleri de bulunur.) 

 • Kimlik belgesi (Bilgi kontrolü için) 

Belgeleri kullanarak Limak Uludağ Hizmet Noktaları, e-devlet, Online Hizmetler Merkezi veya Çağrı Merkezi üzerinden Limak Uludağ abonelik iptali yapılır. 

Yalova elektrik abonelik iptali “ticarethane (iş yerleri)” için gerekli belgeler şunlardır: 

 • Kimlik belgesi (Bilgi kontrolü için) 

 • Abonelik iptali yapılacak ticarethanenin elektrik tesisat numarası ya da sayaç seri numarası (Tekil kod) 

 • Güvence bedeli iadesi için IBAN (PTT veya elden alma seçenekleri de bulunur.) 

 • Abonelik iptalini gerçekleştirecek özel ya da tüzel kişi başkası ise, şirketin yönetim kurulundan yetki belgesi, vekalet, şirket kaşesi ve imza sirküleri 

Elektrik abonelik iptal dilekçesi nasıl yazılır? 

Elektrik abonelik iptali; tekil kod (tesisat-abone numarası), kimlik belgesi ve güvence bedelini geri alabilmek için iban numarası veya banka hesap bilgisi belirtilerek yazılır. Elektrik abonelik iptal dilekçesi, hizmet alınan tedarik şirketinin müşteri hizmetleri merkezine iletilir.   

Elektrik abonelik dilekçesi örneği için tıklayınız.

Yalova elektrik abonelik iptal süreci ne kadar sürer? 

Yalova Limak Uludağ elektrik aboneliği, özellikle bir tarih belirtilmediyse iptal başvurusunun yapılmasından 3 gün sonra sonlandırılır ve elektrik kesilir.  

Yalova elektrik abonelik iptali için gereken koşullar nedir? 

Yalova Limak Uludağ elektrik abonelik iptali için, gerekli belgelerin firmaya bildirilmesi ve elektrik faturası borcunun tamamının ödenmesi gerekir.  

Yalova Limak Uludağ Elektrik Şikayetleri 

Yalova Limak Uludağ elektrik şikayetleri nelerdir? 

30 Mayıs 2018 tarihli ve 30436 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’nin 38. maddesine göre her tedarikçi; kendilerine iletilen tüketici başvuru sayısı, başvuru konusu ve sonucuna ilişkin raporları aylık olarak EPDK’ye belirli bir formatta sunar ve ilk 5 sırada yer alan şikayetlere ilişkin özet raporu ise kendi internet sitesinde yayımlar. Yalova Limak Uludağ elektrik şikayetleri Limak Uludağ web sitesinde aylık olarak yayınlanmaktadır. 

Yalova elektrik şikayet hattı nedir? 

Yalova elektrik şikayet hattı 186’dır. Yalova dışından yapılacak şikayetler için 0 224 3 000 999 numaralı telefon aranmalıdır. 

Yalova Limak Uludağ Elektrik Fatura Ödeme 

Yalova bölgesinde Limak Uludağ firmasına elektrik faturası nasıl ödenir? 

Limak Uludağ İşlem Merkezi noktalarında, elektrik faturası nakit olarak ödenebilir ve işlem ücreti alınmaz. Ayrıca anlaşmalı bankalar aracılığıyla da fatura ödenebilir. Ödeme yapabilmek için fatura veya sözleşme numarası belirtmek gerekir.  

Yalova bölgesinde Limak Uludağ firması fatura ödeme işlemi online yapılabilir mi?  

Yalova bölgesinde Limak Uludağ firması fatura ödeme işlemi online olarak kredi kartı ile yapılabilir.  

Yalova bölgesinde Limak Uludağ firması için özel ödeme yöntemleri var mıdır? 

Yalova bölgesinde Limak Uludağ firması fatura ödeme işlemi PTT şubelerinden yapılabilir ve işlem ücreti alınmaz.

Yalova Bölgesi Limak Uludağ Başvuru Nasıl Yapılır? 

Yalova Limak Uludağ Elektrik Dağıtım Şirketine (UEDAŞ) aşağıdaki belgeler ile dağıtım hizmeti için başvuru yapılır:  

 • Kimlik belgesi  

 • Tapu, ikametgah veya kira kontratı gibi bir mülkiyet belgesi 

 • Onaylı elektrik hattı planı veya formül proje numarası 

 • İskan raporu 

Yalova’da elektrik başvurusu değerlendirilmesi, Yalova’daki elektrik dağıtım şirketi tarafından yapılacak inceleme sonucunda onaylanacaktır. Başvurunun onaylanması için elektrik hattı kontrolü yapılır ve gerekirse saha etüdü gerçekleştirilir. İnceleme 10-20 iş günü sürebilir. Dağıtım başvurusu onaylandıktan sonra, başvuruyu yapan kişi ile dağıtım firması arasında bağlantı anlaşması yapılır. Anlaşma için gerekli belgeler, dağıtım şirketine iletilmelidir. 

Elektrik bağlandığında ise elektrik tedarik şirketi ile anlaşma yapılmalıdır. Yalova bölgesi için Limak Uludağdan online randevu alarak elektrik tedarik işlemi başlatılır.  

Yalova elektrik açtırma için tedarik şirketi aşağıdaki belgeleri talep edebilir: 

 • Nüfus cüzdanı 

 • Meskende elektrik kesik değilse tapu, kira sözleşmesi vb. 

 • Eğer varsa eski bir fatura ya da tesisat numarası 

Elektrik aboneliğini üzerine alma ücretsizdir ancak elektrik tedarik şirketleri bir kereye mahsus güvence bedeli tahsil eder ve abonelik sonlandırıldığında tüketici güvence bedelini geri alabilir. 

Yalova Bölgesi Limak Uludağ Başvuru Takibi ve İptali Nasıl Yapılır? 

Yalova bölgesi Limak Uludağ başvuru takip işlemi, 444 6 646 numaralı iletişim hattından veya Limak Uludağ internet sitesinden yapılır. Yalova bölgesi Limak Uludağ başvuru iptali ise aynı şekilde 444 6 646 numaralı iletişim hattından veya Limak Uludağ internet sitesinden yapılır. 

Yalova Limak Uludağ Adres ve Telefon Bilgisi 

Yalova Limak Genel Müdürlüğü: Çırpan Mah. Stadyum Cad. No:40/1 Osmangazi / Bursa

Yalova bölgesi Limak Uludağ telefon numarası 444 6 646’dır.

Yalova Limak Uludağ Elektrik İletişim Bilgileri 

Limak Uludağ Müşteri İlişkileri Merkezleri:

 • Yalova Bölge Müdürlüğü

Adres: Bayraktepe Mah. Şehit Ömer Faydalı Cad. No:123 Merkez/Yalova

Telefon: 0224 3 000 999

 • Altınova Yetkili İşlem Merkezi

Adres: Hürriyet Mah. Bursa Cad. No:17/8 Altınova / Yalova

Telefon: 5459250790

 • Armutlu Yetkili İşlem Merkezi

Adres: Karşıyaka Mah. Armutlu Sk. No.21/B Armutlu / Yalova

Telefon: 2265314013

 • Çiftlikköy Yetkili İşlem Merkezi

Adres: Sahil Mah. Meltem Cad. Bakay Apt. No:8/B Çiftlikköy/Yalova

Telefon: 0226 352 57 77

 • Çınarcık Yetkili İşlem Merkezi

Adres: Taş Liman Mah. Vali Akı Cad. No:10/B Çınarcık/Yalova

Telefon: 0226 245 24 77

 • Termal Yetkili İşlem Merkezi

Adres: Gökçedere Köyü Kışla Cad. No:7 Termal Yalova

Telefon: 534 711 3997

 • Yalova Yetkili İşlem Merkezi

Adres: Rüstempaşa Mah. İsmet Acar Cad. No.137/A Merkez/Yalova

Telefon: 02268130080

 • Yalova Yetkili İşlem Merkezi

Adres: Bahçelievler Mah.Semt Fatih Cd.Mermersaray Apt.No:119/A Merkez/Yalova

Telefon: 226 812 8286

Diğer Sayfalar