Vangölü Elektrik Abonelik İşlemleri

Vangölü Elektrik (VEPSAŞ)

VEPSAŞ (Vangölü Elektrik Perakende Satış Anonim Şirketi), Van, Bitlis, Muş ve Hakkâri illerindeki görevli elektrik tedarik şirketidir.

Vepsaş Sayfa Özeti

Ülkemizde 1970 yılına kadar elektrik enerjisinin iletim, üretim, dağıtım ve perakende satış hizmetleri gibi faaliyetleri köylere ve belediyelere bağlı müesseseler gerçekleştirmekteydi. Ancak 1970 yılında devletimiz elektrik sektörünün bu dağınık yapısını düzeltebilmek adına Türkiye Elektrik Kurumu (TEK) adı verilen bir devlet teşekkülü kurulmuştur. Daha öncesinde köylere ve belediyelere bağlı bir şekilde faaliyetlerini gerçekleştiren müesseseler TEK devlet teşekkülünün kurulması ile birlikte artık TEK’in bünyesinde faaliyetlerini gerçekleştirmeye başlamışlardır. TEK bünyesindeki müesseseler daha sonrasında İl Müdürlükleri haline getirilmiştir. TEK faaliyetlerine 1994 yılına kadar devam etmiştir.

TEK 1994 yılında yapılandırılmaya alınmıştır. TEK devlet teşekkülünün yapılandırılması sonucunda ülkemizde elektrik enerjisinin iletim, üretim faaliyetleri ile dağıtım ve perakende satış hizmetleri birbirinden ayrılmıştır. TEK ayrıştırılarak elektrik enerjisinin iletim ve üretim faaliyetlerini gerçekleştirmek üzere Türkiye Elektrik Üretim İletim A.Ş. (TEAŞ), dağıtım ve perakende satış hizmetlerini gerçekleştirmek üzere ise Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ) kurulmuştur.

TEDAŞ 2004 yılında özelleştirilmeye alınıp, TEDAŞ çatısı altında faaliyet gösteren dağıtım müesseselerinin de özelleştirilme kapsamında incelenmesi sağlanmıştır. TEDAŞ devlet teşekkülüne ait olan ve özelleştirme döneminin öncesinde Van, Bitlis, Muş, Hakkâri İl Elektrik Dağıtım Müesseseleri olarak ayrı ayrı hizmet veren bu müesseseler, Vangölü Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin kurulmasının ardından devralınmıştır.

Vangölü Elektrik Dağıtım A.Ş. 01 Mart 2005 tarihinde kurulmuş ve 11 Mart 2005 tarihinde de tescil edilerek elektrik dağıtım ve perakende satış hizmetlerini sunmaya başlamıştır.

Vangölü Elektrik Kuruluşu

Vangölü Elektrik Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından alınan karar ile dağıtım ve perakende satış faaliyetlerinin farklı tüzel kişiliklerce gerçekleştirilmesi gerektiği yönünde karar verilmiştir. Bunun sonucunda ise VEDAŞ yalnızca elektrik dağıtım faaliyetlerini, Vangölü Elektrik Perakende Satış A.Ş. (VEPSAŞ) ise elektrik enerjisinin perakende satış hizmetini gerçekleştirmiştir.

Gerçekleştirilen bu ayrım neticesinde özelleştirme işlemlerinin devam etmesi sebebiyle 20 Temmuz 2013 tarihinde hisselerin satışı amacıyla gerçekleştirilen ihale sonucunda 04 Ekim 2013 tarihi itibari özelleştirilmiştir.

Vangölü Elektrik Van, Bitlis, Muş, Hakkâri illerinde görevli elektrik perakende şirketi unvanı ile hizmet vermektedir. Görev bölgesinde yer alan ve serbest tüketici adayı olmayan elektrik abonelerine perakende satış hizmetini sunmaktadır. Vangölü EPSAŞ ayrıca serbest tüketici olarak adlandırılan yani yıllık ortalama 3600 kWh ve üzeri elektrik faturası olan ancak farklı tedarikçiden elektrik temin etmeyen abonelerin son kaynak tedarikçiliğini yapmaktadır. Tüm Türkiye’de de elektrik satışında bulunabilen Vangölü EPSAŞ, serbest tüketicilere indirimli elektrik satışında bulunabilmektedir.

Vangölü Elektrik Abonelik İşlemleri

Van, Bitlis, Muş, Hakkâri illerinde ikamet eden tüketicilerin için bölgenin görevli elektrik tedarikçisi Vangölü Elektrik'e başvuruda bulunmanarak elektrik abonelik işlemlerini yapması gerekmektedir. Bu işlemleri yapmadan önce evraklarınızın eksiksiz olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Elektrik abonelik başvuruları 1 ile 5 gün içinde sonuçlandırılmaktadır. Buna yeni abonelik açtırma, elektrik bağlatma gibi işlemler de dahildir.

Vangölü Elektrik Abonelik İşlemleri İçin Gerekli Belgeler (Bireysel)
- Kimlik FotokopisiBireysel (Şahıs) Başvuruları İçin
- İkametgah
- Daha Önce Kullanılan Tesisat Numarası
- Vergi Kimlik Numarası Fotokopisi (Aslı ile birlikte)
- Vatandaşlık Numarası
- Ev Sahipleri İçin Tapu
- Kiracılar İçin Kira Kontratının Fotokopisi (Aslı ile birlikte)

İlk abonelik işlemleri, perakende satış şirketleri aracılığı ile gerçekleştirilebileceği gibi bu bölgedeki görevli elektrik dağıtım firması Vangölü Elektrik ile de irtibata geçebilirsiniz.

Elektrik aboneliği yasal olarak kullanıcı üzerine olmalıdır.

Tapu sahibi ya da kiracı farketmeden tüm elektrik abonelikleri kullanıcı adına kayıtlı olmalıdır. Örneğin kiracıysanız elektrik aboneliğinin sizin adınıza olması gerekmektedir. Aksi haller kanuna aykırı olduğundan cezai yaptırıma tabiidir.

Vangölü Elektrik Abonelik Ücreti 2022

Ülkemizde elektrik piyasaları EPDK tarafından yönetilmektedir. Elektrik aboneli ücretleri güvence bedellerine göre değişiklik göstermektdir. Tüm elektrik kullancıları bu bedeli ödemek zorundadır. Geçerli kanunlar, EPDK yönetmelik ve kararları uyarınca ilk defa abonelik başvurusunda bulunacak tüketicilerin belirli bir abonelik ücreti ile yine aynı şekilde belirlenen güvence bedellerini ödemeleri gerekmektedir. Güvence bedeli bir defaya mahsus nakit olarak ödenmektedir. Sözleşme iptali durumlarında ise bu beden geri iaede edilmektedir. 

Abone Grubu (Sözleşme Gücü)Damga VergisiGüvence BedeliAçma Kesme ÜcretiDosya Bedeli
Mesken (5 kW)1,56 TL165 TL

Alçak Gerilim: 37,3 TL

Orta Gerilim: 189,8 TL

Tedarikçiye göre değişebilir
Mesken (6 kW)1,88 TL198 TL
Mesken (9 kW)8 TL843,3 TL

*Bu birim fiyatlara göre ücret en az 5kW üzerinden hesaplanmaktadır. Bu fiyatlar 2022 yılı için geçerli bedellerdir.

Vangölü Elektrik İndirimli Elektrik Başvurusu

Daha önce bahsettiğimiz gibi Vangölü Elektrik bir görevli elektrik şirketidir. Ancak sahip olduğu lisans gereği şirkete verilen görev dışında diğer elektrik tedarikçileri gibi tüm bölgedeki tüketicilere indirimli elektrik tedariği sağlayabilmektedir. Vangölü Elektrik indirimli elektrik başvurusu için bu firmayla görüşebilirsiniz. Vangölü Elektrik dışında, encazip.com'da öne çıkan indirimli elektrik tarifelerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz.

Örnek tedarikçi tablosu yüklenior...

Vangölü Elektrik Tarifeleri

Bölgesinde Van, Bitlis, Muş, Hakkâri illerinde ikamet eden tüketicilerin görevi elektrik tedarik şirketi olan Vangölü Elektrik, elektrik tedarikçisini daha önceden değiştirmemiş tüm elektrik tüketicilerin elektrik enerjisini EPDK tarafından belirlenen tarifelerdeki fiyatlardan tedarik etmekle yükümlüdür. Vangölü Eletkrik Ağustos 2022 itibariyla bu şekilde elektrik enerjisi tedariği gerçekleştiren ev tüketicilerine 1.59279 aktif enerjisi birim fiyatı ve 0,2651 dağıtım bedeli birim fiyatı ile, toplamda da vergiler dahil 2.16 birim fiyattan hizmet vermektedir.

Vangölü Elektrik İletişim Bilgileri

Adres: Vali Mithat Bey Cad. Cemaller Sok. No:4 Kat: 4-6 İPEKYOLU - VAN

İlgili İçerikler