Ucuz Elektrik Tarifeleri Listesi 2023

En Ucuz Elektrik Tarifesini Hemen Bulun!

Ucuz elektrik kullanmak, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından açıklanan ulusal birim tarife fiyatlarından daha ucuz fiyata elektrik kullanmak demektir. Ucuz elektrik, enerji piyasasının serbestleşmesi ile birlikte tedarikçiler arasında rekabetin açılması ve tüketicilere elektrik tedarik şirketi değiştirme hakkı verilmesi ile mümkün hale gelmiştir. 2023 yılında yaklaşık 25 milyon tüketicide ucuz elektrik kullanma hakkı bulunmaktadır.

Ucuz elektrik kullanmak pek çok tüketici için yeni bir kavramdır çünkü uzun yıllar boyunca elektrik tedariği devlet tarafından tek bir kurum üzerinden yapılagelmiştir. Ancak 2001 yılından itibaren elektrik piyasasındaki devlet tekeli kaldırılmaya başlamış, 2013 yılında elektrik dağıtım şirketleri için tamamının özelleştirilmesi ile birlikte piyasa rekabete açılarak tedarikçiler arasında farklı fiyatla hizmet verme imkanı ortaya çıkmıştır. Böylelikle tüketiciler devletin belirlediği fiyatlardan daha ucuz elektrik kullanma şansını elde etmiştir.

Ucuz elektrik nedir?

Ucuz elektrik, bir elektrik tarifesinin birim fiyatının EPDK'nın açıkladığı ulusal tarifelerden daha düşük olması demektir. Artık elektrik tedarikçileri özel şirketlerdir, elektrik piyasası rekabete açılmıştır ve tüketiciler cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçisi değiştirerek ucuz elektrik kullanabilir.

Piyasada ucuz elektrik olabilmesinin arkasındaki temel etken, elektrik enerjisinin farklı maliyetlerle üretilebiliyor olması ve rekabet içindeki tedarikçilerin tüketicilere indirimli elektrik tarifeleri sunabiliyor olmasıdır. Bununla beraber piyasada rekabetin önünün açılması, şirketlerin kar marjlarının piyasa koşulları çerçevesinde düşürülebilmesi ile serbest elektrik ticaretinden en büyük menfaati tüketiciler sağlar.

İlk başlarda elektrik tedarikçisi değiştirme hakkı yalnızca yüksek tüketimi olan tüketicilere verilmiş, böylelikle de enerji gibi stratejik ve milli güvenlik açısından kritik öneme sahip bir sektörün daha sağlam temeller üzerine oturması hedeflenmiştir. Asıl amaç tüketicilere daha ucuz elektrik kullanma imkanını sağlamak olsa da, bu olanağın sağlam temeller üzerine gelişebilmesi için elektrik piyasası kademeli olarak serbestleştirilmiştir. Ucuz elektrik kullanabilecek olan tüketicilerin elektrik tüketimlerinin ne kadar olması gerektiği EPDK'nın almış olduğu kararlarla belirlenir ve 2001 yılından beri her yıl ucuz elektrik kullanabilecek serbest tüketici üst limiti düşürülür. 2023 yılı için EPDK'nın kararına göre aylık 145 TL ve üzerinde elektrik faturası ödeyen tüketiciler ucuz elektrik kullanabilir.

Ucuz Elektrik İçin Tedarikçi Değiştirme Süreci

Ucuz elektrik için tedarikçi değiştirme süreci, Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği'nin "İkili Anlaşmalar" başlıklı üçüncü bölümü ile Elektrik Piyasası Dengeleme ve Uzlaştırma Yönetmeliği'nin 30/A maddesinde belirlenen esaslara göre işler. 145 TL ve üzerinde elektrik faturası ödeyen tüketiciler, elektrik tedarikçisi değiştirerek ya da mevcut elektrik tedarikçilerinden ucuz elektrik fiyat teklifi alarak ucuz elektrik geçiş sürecini başlatabilir. İnternet üzerinden yapılan başvurularda anında elektrik şirketi değiştirme işlemi tamamlanır. Ucuz elektrik için tedarikçi değiştirme süreci şu şekildedir:

  • Ucuz elektrik kullanabilmek için ilk şart, serbest tüketici limiti üzerinde elektrik tüketmektir. 2023 yılı için 1000kWh'dir ve bu tüketimin aylık fatura karşılığı 145 TL'dir.
  • Tüketiciler, piyasadaki elektrik tedarikçilerinin tarifelerini karşılaştırarak cazip bir elektrik tedarikçisi bulmalıdır.
  • Tedarikçi seçimi yapıldıktan sonra seçilen tedarikçi ile sözleşme kurulmalıdır. Sözleşmeler, internet veya çağrı merkezleri üzerinden mesafeli olarak, ıslak imzalı ya da güvenli elektronik imzalı olarak kurulur.
  • Ucuz elektrik kullanacak tüketiciler için başvurular her ayın 6. gününden önceki son iş günüdür.
  • Yapılan bu başvurudan sonra, başvuruyu takip eden ayın ilk günü işlem tamamlanır ve tüketici ucuz elektrik birim fiyatından elektrik kullanmaya başlar.
  • İlk defa tedarikçi değiştiren ya da bir yıldan önce tedarikçi değiştirmiş olan tüketicilerden cayma bedeli alınamaz. Son bir yıl içinde tedarikçi değiştirmiş tüketicilerden ise (eğer sözleşmede cayma hakkı yoksa) yalnızca sağlanan tasarruf kadar cayma bedeli alınabilir.
  • Tedarikçi değişikliği tamamlandıktan sonra tüketiciler, önceki tedarikçilerine ödemiş oldukları güvence bedelini faiziyle geri alır.

Kimler Ucuz Elektrik Kullanabilir?

Aylık 145 TL ve üzerinde fatura ödeyen tüketiciler elektrik tedarik şirketlerini değiştirerek ucuz elektrik kullanabilir. 2023 yılı itibarıyla EPDK’nin ilgili kanun ve yönetmelikler uyarınca belirlediği serbest tüketici limitleri 1000kWh'dir. Yıllık 1000kW ve üzerinde elektrik tüketen her tüketici "cep telefonu operatörü değiştirir gibi" elektrik tedarikçisini değiştirebilir. Şubat 2023 tarihinde geçerli fiyatlarla %0.5 oranına kadar daha düşük elektrik faturası ödersiniz.

Ucuz elektrik kullanmak nasıl mümkün oldu?

2001 yılında Avrupa Birliği uyum süreci kapsamında elektrik piyasasında da yeni bir yapılanma süreci içine girilmiştir. Bu sürecin esas amacı, tüm tüketicilere daha kaliteli ve ucuz elektrik enerjisi sağlayabilmektir. Bu doğrultuda hem elektrik üretimi alanında, hem de elektrik satışı alanında rekabetin önü açılmaya, bir taraftan da devletin sahibi olduğu kurumlar özelleştirilmeye başlanmıştır. Bu amaçla Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) kurulmuş, enerji piyasalarının düzenlenmesi ve denetlenmesi görevleri bu kuruma verilmiştir.

En ucuz elektrik hangi şirkette?

encazip.com verilerine göre, Şubat 2023 itibarıyla en ucuz elektrik birim fiyatı 1.065 katsayı oranı ile belirlenir. Aşağıdaki tablodan, tedarikçilerin en uygun elektrik fiyatları karşılaştırma işlemlerini yapabilir, detaylı karşılaştırma bölümünde de en cazip elektrik tarifelerinin detaylı bilgilerine anında ulaşabilirsiniz.

Örnek tedarikçi tablosu yüklenior...

Şubat 2023 dönemi en ucuz elektrik tarifesi hangisi?

Piyasada öne çıkan en uygun sanayi elektrik tarifeleri aşağıdaki tabloda yer almaktadır. Ancak birim fiyatın seçim yapmak için yalnızca bir kriter olduğunu hatırlatır, ve önce encazip.com'da detaylı bir araştırma/karşılaştırma yaparak tarifelerin tüm detaylarını incelemenizi ve size en uygun elektrik tarifesine bu yapacağınız inceleme sonucunda karar vermenizi tavsiye ederiz.

Örnek tedarikçi tablosu yüklenior...