TREPAŞ (Trakya Elektrik Perakende Satış A.Ş.)

TREPAŞ (Trakya Elektrik Perakende Satış A.Ş.)

Trakya Elektrik Perakende Satış Anonim Şirketi (TREPAŞ); Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerinin görevli elektrik tedarik şirketidir.

TREDAŞ ve Özelleştirme Süreci

TEDAŞ çatışı altında elektrik enerjisi dağıtım faaliyetlerini gerçekleştiren Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. (TREDAŞ), 2004 yılında TEDAŞ hakkında özelleştirme kararının alınması ile, TEDAŞ bünyesinde dağıtım faaliyetlerini gösteren diğer şirketler gibi özelleştirmeye alınmıştır. Bu süreçte ülkemiz 21 ayrı dağıtım bölgesine ayrılmış ve TEDAŞ bünyesinde faaliyetlerini sürdüren dağıtım şirketlerinin hisseleri farklı şirketlere satılmıştır. TREDAŞ, bu 21 ayrı dağıtım bölgelerinden 13 numaralı bölgede hizmetlerine devam etmiştir.

1995 yılında kurulan ve Trakya Bölgesi’nde elektrik dağıtım ve perakende satış faaliyetlerini yerine getiren TREDAŞ; Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli illerinde 20 yıla yakın bir süredir dağıtım faaliyetlerini gerçekleştirmektedir. 2004 yılında özelleştirilme kapsamında incelemeye alınan şirket, 12.07.2006 tarihinde TEDAŞ ile devir sözleşmesi yapmıştır. TEDAŞ’a geçen hisseler ve işletme hakkı, özelleştirme kapsamında gerçekleştirilen ihale sonucunda satılmıştır.

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Trakya Elektrik Perakende A.Ş. (TREPAŞ) Kuruluşu

4628 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu’nun ilgili hükümleri çerçevesinde ülkemizde elektrik enerjisinin dağıtımı ve perakende satışı faaliyetlerinin birbirinden ayrıştırılarak ayrı tüzel kişilikler tarafından yürütülmesi gerekliliği kararı alınmıştır. TREPAŞ, 01 Ocak 2013 tarihinden itibaren elektrik enerjisinin dağıtım faaliyetlerini gerçekleştiren TREDAŞ şirketinden ayrılarak yalnızca elektrik perakende satış faaliyetlerini gerçekleştirmeye yönelik olarak hizmet vermeye başlayabilmek adına kurulmuş bir elektrik tedarik şirketidir.

TREPAŞ, görevli elektrik tedarikçileri şirketi niteliği ile serbest tüketici olarak adlandırılmayan abonelere, yani farklı tedarikçi şirketlerden elektrik enerjisini temin edemeyen abonelere perakende satış faaliyetlerini gerçekleştirmektedir. TREPAŞ, aynı zamanda serbest tüketici adayı olan farklı tedarikçi şirketlerden elektrik kullanabilme hakkına sahip olan ancak bu hakkını kullanmayan elektrik abonelerine de elektrik enerjisi teminini son kaynak tedarikçisi vasfıyla sağlamaktadır. Şirket, tüm Türkiye’de serbest tüketici kimliği kazanmış bütün elektrik aboneleri ile ikili anlaşma yaparak elektrik enerjisinin perakende satışında bulunabilmektedir.

Trakya Elektrik Abonelik İşlemleri

Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli illerinde ikamet eden tüketicilerin elektrik abonelik işlemleri için bölgenin görevli elektrik tedarikçisi Trakya Elektrik'e başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Elektrik abonelik işlemleri yapmadan önce evraklarınızın eksiksiz olduğundan emin olmanız gerekir. Elektrik abonelik başvuruları 1 - 5 gün içinde sonuçlandırılmaktadır. Buna yeni abonelik açtırma, elektrik bağlatma gibi işlemler de dahildir.

Fırat Aksa Abonelik İşlemleri İçin Gerekli Belgeler (Bireysel)

  • Kimlik fotokopisi
  • İkametgah
  • Daha önce kullanılan tesisat numarası
  • Vergi kimlik numarası (Ticarethane aboneliği için)
  • TC Kimlik numarası
  • Ev sahipleri için tapu
  • Kiracılar için kira kontratının fotokopisi

İlk abonelik işlemleri, perakende satış şirketleri aracılığı ile gerçekleştirilebileceği gibi bu bölgedeki görevli elektrik dağıtım firması Trakya Elektrik ile de irtibata geçebilirsiniz.

Elektrik aboneliği yasal olarak kullanıcı üzerine olmalıdır!

Tapu sahibi ya da kiracı farkı olmaksızın tüm elektrik abonelikleri kullanıcı adına kayıtlı olmalıdır. Örneğin kiracıysanız elektrik aboneliğinin sizin adınıza olması gerekmektedir. Aksi haller kanuna aykırı olduğundan cezai yaptırıma tabiidir.

Trakya Elektrik Abonelik Ücreti 2022

Ülkemizde elektrik piyasaları EPDK(Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) tarafından yönetilmektedir. Geçerli kanunlar, EPDK yönetmelik ve kararları uyarınca ilk defa abonelik başvurusunda bulunacak tüketicilerin belirli bir abonelik ücreti ile yine aynı şekilde belirlenen güvence bedellerini ödemeleri gerektiği yönündedir. Abonelik ücretleri bir defalık olarak ödenirken, güvence bedeli yalnızca elektrik tedarik süresi için emanet olarak verilir ve tedarikçi değişikliği olması durumunda tüketiciye iade edilir. 2022 yılı Trakya Elektrik Abonelik ücreti, diğer tüm görevli elektrik tedarik şirketleri ile aynıdır ve aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

Abone Grubu (Sözleşme Gücü)Damga VergisiGüvence BedeliAçma Kesme ÜcretiDosya Bedeli
Mesken (5 kW)1,56 TL165 TL

Alçak Gerilim: 37,3 TL

Orta Gerilim: 189,8 TL

Tedarikçiye göre değişebilir
Mesken (6 kW)1,88 TL198 TL
Mesken (9 kW)8 TL843,3 TL

*Bu birim fiyatlara göre ücret en az 5kW üzerinden hesaplanmaktadır. Bu fiyatlar 2022 yılı için geçerli bedellerdir.

Trakya İndirimli Elektrik Başvurusu

Daha önce bahsettiğimiz gibi Trakya Elektrik bir görevli elektrik şirketidir. Ancak sahip olduğu lisans uyarınca şirkete verilen görev dışında diğer elektrik tedarikçileri gibi tüm bölgedeki tüketicilere indirimli elektrik tedariki sağlayabilir. Trakya Elektrik indirimli elektrik tarifesi başvurusu için bu firmayla görüşebilirsiniz.

Trakya Elektrik dışında, encazip.com'da öne çıkan indirimli elektrik tarifelerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz.

Örnek tedarikçi tablosu yüklenior...

Trakya Elektrik Tarifeleri

Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli illerinde ikamet eden tüketicilerin görevi elektrik tedarik şirketi olan Trakya Elekrik, elektrik tedarikçisini daha önceden değiştirmemiş tüm tüketicilerin elektrik enerjisini EPDK tarafından belirlenen tarifelerdeki fiyatlardan tedarik etmekle yükümlüdür. Trakya Elektrik Aralık 2022 itibariyla bu şekilde elektrik enerjisi tedariği gerçekleştiren ev tüketicilerine 1.98 aktif enerjisi birim fiyatı ve 0,2651 dağıtım bedeli birim fiyatı ile, toplamda da vergiler dahil 2.6 birim fiyattan hizmet vermektedir.

Trakya Elektrik İletişim Bilgileri

Adres: 100. Yıl Mahallesi, Barbaros Caddesi, No: 24/2 Süleymanpaşa TEKİRDAĞ

İlgili İçerikler