Enerjisa Toroslar Elektrik

Enerjisa Toroslar Elektrik

Enerjisa’nın üç dağıtım bölgesinde hizmet veren şirketlerinden biri olan Toroslar Elektrik Adana, Mersin, Hatay, Gaziantep, Kilis, Osmaniye illerini kapsayan bölgede perakende satış hizmeti vermektedir.

Toroslar Enerjisa Sayfa Özeti

Özelleştirme kararı sonrasında Enerjisa’ya devredilen Toroslar Elektrik, ayrıca 2013 yılında dağıtım şirketinden ayrılarak bugünkü haline kavuşmuştur. Bölgesinde 01.10.2013 tarihinden bu yana Enerjisa Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş. unvanıyla faaliyetlerini sürdüren şirket, bölgesinin görevli elektrik tedarikçisi olmanın yanı sıra özel tedarikçi vasfıyla da tüm Türkiye’ye elektrik enerjisinin perakende satışını gerçekleştirmektedir.

Toroslar Tarihçesi

Türkiye Elektrik Kurumu’nun kuruluşu ile üretim, iletim, dağıtım ve perakende satış faaliyetleri tek bir merkez altında sürdürülmeye devam etmiştir. 1982 yılında ise TEK, elektrik faaliyetlerinde bulunan tüm birimlerin kendine devrolmasını sağlamıştır. 1994 yılında ise Türkiye Elektrik Kurumu’nun varlığına son verilmiş, yeniden yapılandırılmasıyla Türkiye Elektrik İletim ve Üretim A.Ş (TEAŞ) ve Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ) kurulmuştur. Elektrik dağıtım faaliyetlerinin TEDAŞ sorumluluğuna geçmesiyle TEK’e bağlı olan dağıtım birimleri de TEDAŞ’a devredilmiştir.

TEK döneminde TEK 7. Bölge Müdürlüğü olarak Adana, Kahramanmaraş, Maraş, G.Antep, Hatay ve Mersin illerimize hizmet vermeye başlayan Toroslar EDAŞ, 1982 yılında ise TEK Toroslar Elektrik Dağıtım Müessese Müdürlüğü haline gelerek Adana, Mersin, Hatay illerine hizmet vermeye devam etmiştir. TEDAŞ’ a devri sonrasında Toroslar EDAŞ, 2005 yılından itibaren Adana, Mersin, Hatay, Gaziantep, Kilis, Osmaniye Dağıtım Müesseselerini bir araya getirerek Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş. adı altında dağıtım faaliyetlerine devam etmiştir.

Toroslar Özelleştirilme Süreci

2004 yılında alınan TEDAŞ özelleştirmesi kararıyla TEDAŞ’a bağılı olan dağıtım şirketleri de özelleştirilme kapsamına alınmıştır. Yapılan ihale ile 15.03.2013 tarihinde Toroslar EDAŞ, Enerjisa tarafından devir alınması kararlaştırılmıştır. 01.10.2013 tarihinde ise devir işlemleri tamamlanarak Enerjisa bünyesinde hizmetlerine başlamıştır.

Devir işlemlerinin ardından EPDK’nın 01.01.2013 tarihi itibariyle dağıtım ve perakende satış faaliyetlerinin ayrıştırılmasına yönelik aldığı karar ile Enerjisa dağıtım faaliyetlerini perakendeden ayırmıştır. Enerjisa Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş.’yi kurarak elektrik enerjisinin perakende satışını gerçekleştirmeye başlamıştır.

Enerjisa Toroslar Abonelik İşlemleri

Enerjisa Toroslar Adana, Mersin, Hatay, Gaziantep, Kilis, Osmaniye illerinin bulunduğu Toroslar dağıtım bölgesine hizmet veren görevli elektrik şirketidir. Eğer yeni bir eve taşındıysanız ve bu kullanım yeriniz bu illerden birindeyse, abonelik işlemlerinizi Enerjisa Toroslar ile yapmanız gerekmektedir. Elektrik abonelik işlemleri yapmadan önce evraklarınızın eksiksiz olduğundan emin olmanız gerekir. Elektrik abonelik başvuruları 1-5 gün içinde sonuçlandırılmaktadır. Buna yeni abonelik açtırma, elektrik bağlatma gibi işlemler de dahildir.

Enerjisa Toroslar Abonelik İşlemleri İçin Gerekli Belgeler (Bireysel)
- Kimlik FotokopisiBireysel (Şahıs) Başvuruları İçin
- İkametgah
- Daha Önce Kullanılan Tesisat Numarası
- Vergi Kimlik Numarası Fotokopisi (Aslı ile birlikte)
- Vatandaşlık Numarası
- Ev Sahipleri İçin Tapu
- Kiracılar İçin Kira Kontratının Fotokopisi (Aslı ile birlikte)

Perakende satış şirketleri aracılığı ile gerçekleştirilebilen İlk abonelik işlemleri, bu bölgedeki görevli elektrik dağıtım firması Enerjisa Toroslar ile de irtibata geçebilirsiniz.

Elektrik aboneliği yasal olarak kullanıcı üzerine olmalıdır!

Tapu sahibi ya da kiracı farkı olmaksızın tüm elektrik abonelikleri kullanıcı adına kayıtlı olmalıdır. Örneğin kiracıysanız elektrik aboneliğinin kendi adınıza olması zorunludur. Aksi haller kanuna aykırı olduğundan cezai yaptırıma tabiidir.

Enerjisa Toroslar Elektrik Abonelik Ücreti 2022

Elektrik dağıtımı yapmakta olan şirketlerin, sözleşme ücretleri her yıl Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenmektedir. Geçerli kanunlar, EPDK yönetmelik ve kararları uyarınca ilk defa abonelik başvurusunda bulunacak tüketicilerin belirli bir abonelik ücreti ile yine aynı şekilde belirlenen güvence bedellerini ödemeleri gerekmektedir. Abonelik ücretleri bir defalık olarak ödenirken, güvence bedeli yalnızca elektrik tedarik süresi için emanet olarak verilir ve tedarikçi değişikliği olması durumunda tüketiciye iade edilir. 2022 yılı Enerjisa Toroslar Elektrik Abonelik ücreti aşağıdaki tabloda gösterilmiştir. 

Abone Grubu (Sözleşme Gücü)Damga VergisiGüvence BedeliAçma Kesme ÜcretiDosya Bedeli
Mesken (5 kW)1,56 TL165 TL

Alçak Gerilim: 37,3 TL

Orta Gerilim: 189,8 TL

Tedarikçiye göre değişebilir
Mesken (6 kW)1,88 TL198 TL
Mesken (9 kW)8 TL843,3 TL

*Bu birim fiyatlara göre ücret en az 5kW üzerinden hesaplanmaktadır. Bu fiyatlar 2022 yılı için geçerli bedellerdir.

Enerjisa Toroslar İndirimli Elektrik Başvurusu

Daha önce bahsettiğimiz gibi Enerjisa Toroslar bir görevli elektrik şirketidir. Ancak sahip olduğu lisans uyarınca şirkete verilen görev dışında diğer elektrik tedarikçileri gibi tüm bölgedeki tüketicilere indirimli elektrik tedariği sağlayabilir. Enerjisa indirimli elektrik başvurusu için bu firmayla görüşebilirsiniz. Enerjisa Toroslar dışında, encazip.com'da öne çıkan indirimli elektrik tarifelerini aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

Örnek tedarikçi tablosu yüklenior...

Enerjisa Toroslar Elektrik Tarifeleri

Bölgesindeki Adana, Mersin, Hatay, Gaziantep, Kilis, Osmaniye illerinde bulunan tüketicilerin görevi elektrik tedarik şirketi olan Enerjisa Toroslar, elektrik tedarikçisini daha önceden değiştirmemiş tüm tüketicilerin elektrik enerjisini EPDK tarafından belirlenen tarifelerdeki fiyatlardan tedarik etmekle yükümlüdür. Enerjisa Toroslar Ağustos 2022 itibariyle serbest tüketici limitleri gereği yıllık 1100 kWh ve üzeri elektrik kullanan ev tüketicilerine 1.59279 aktif enerjisi birim fiyatı ve 0,2651 dağıtım bedeli birim fiyatı ile, toplamda da vergiler dahil 2.16 birim fiyattan hizmet vermektedir.

Enerjisa Toroslar İletişim Bilgileri

Adres: Güzelyalı Mah. Turgut Özal Bul. 81060 Sok No: 44/C ÇUKUROVA - ADANA

İlgili İçerikler