Serbest Elektrik Piyasası
Thomas Edison Kimdir

Thomas Edison Kimdir?

Thomas Alva Edison, 20. yüzyıl yaşamını icatlarıyla olumlu anlamda etkileyen Amerikalı mucit ve iş adamıdır.

Thomas Edison Kimdir? Sayfa Özeti

11 Şubat 1847 tarihinde doğmuştur. Elektrik enerjisi üretimi, ses kaydı, kitle iletişimi başta olmak üzere birçok alanda cihazlar geliştirmiştir. Film kamerası, fonograf ve ampulün ilk versiyonları gibi icatları büyük etki yaratmıştır. İcat geliştirme sürecine düzenli takım ve bilim çalışması kriterlerini uygulayan ilk mucitlerden biridir. Thomas Edison 18 Ekim 1931 tarihinde ABD’nin New Jersey eyaletinde yaşamını yitirmiştir.

Thomas Edison Neyi İcat Etmiştir?

Thomas Edison, yaşamı boyunca birçok icat üzerinde çalışmıştır. Film kamerası, fonograf ve ampulün ilk versiyonları gibi icatları büyük etki yaratmıştır. İcat geliştirme sürecine düzenli takım ve bilim çalışması kriterlerini uygulayan ilk mucitlerden biridir. Birçok araştırmacıyla çalışmıştır. Dünyanın ilk endüstriyel araştırma laboratuvarını kurmuştur. Kendi adıyla 1.093 patentin yanı sıra başka ülkelerde de bulunan patentleriyle tarihin en başarılı mucitlerinden biridir.

1879'da Edison bir elektrik ampulü icat geliştirmiştir. Kömürleştirilmiş iplikten filamanlarla deneyler yaptıktan sonra karbonlaştırılmış kâğıt filamanda karar kılmıştır. 1883'te hayatının en büyük icadı olan Edison etkisi denen olayı gerçekleştirmiştir. Yani ısıtılmış bir filamanın moleküler boşlukta elektron yayılmasını bulmuştur. 1883'te bulduğu bu olay sıcak katotlu tüplerin temelini oluşturan Edison daha sonra akkor lambanın üretimini geliştirmeyi başarmıştır. Bu da ampulün halk arasında yaygınlaşmasını sağlamıştır.

Edison'ın İlk İcadı Nedir?

Edison, 1869'da New York'a taşınmıştır. Burada telgrafla ilgili icatlar üzerinde çalışmaya devam eden Edison, ilk icadı olan evrensel stok yazıcısı adı verilen gelişmiş bir stok kartı geliştirmiştir. Buradan elde ettiği para ile icatlarına hız vereceği bir laboratuvar kurmayı başarmıştır.

Thomas Edison Ampulü Bulmuş mudur?

Thomas Edison denildiğinde akla ilk olarak ampulün icadı gelmektedir. Fakat daha önceden ampul üzerine çalışmalar geliştirilmiş, Edison ise bu durumu çözümleyerek 1879 yılında pratik ve uygun olarak bir elektrik ampulü icat etmiştir.

Thomas Edison Hangi Elektrik Akımı Türünü Bulmuştur?

Elektrik, iletim yöntemi olarak da alternatif akım ve doğru akım olarak ikiye ayrılır. Doğru akım (DC) Thomas Edison tarafından 1880 yılında keşfedilmiştir. Doğru akımın telekomünikasyon sektörüne, radyo, televizyon gibi elektronik cihazlara, maden kaplamacılığına ve elektrikli taşıtlara (metro, tramvay) katkısı vardır.

DC akımında, elektronlar yön değiştirmeden negatif yüklü bir alandan pozitif yüklü bir alana hareket eder. Bu, akımın her iki yönde de akabildiği Alternatif Akım (AC) devrelerinden farklıdır.

Thomas Edison Elektrik Ampulünü Nasıl İcat Etti?

1879 yılının Ocak ayında Edison, New Jersey'deki laboratuvarında ilk yüksek dirençli, akkor elektrik ampulünü üretmiştir. Cam vakum ampulündeki ince bir platin filamentten elektriği geçirerek filamentin erimesini geciktirerek çalışmıştır. Yine de lamba sadece birkaç kısa saat yanmıştır. Filament için kullanılacak binlerce ve binlerce başka malzemeyi test etmiştir.

Bir gün Edison laboratuvarında oturmuş dalgın dalgın bir parça sıkıştırılmış karbonu parmaklarının arasında yuvarlarken filament için kullanılacak malzemeleri karbonlaştırmaya başlamıştır. Defne ağacı, şimşir, ceviz ağacı, sedir, keten ve bambu dahil olmak üzere akla gelebilecek her bitkinin kömürleşmiş filamentlerini test etmiştir. Hatta ona tropik bölgelerden bitki lifleri gönderen biyologlarla temasa geçmiştir. Edison, karbonize bir pamuk ipliği filamenti denemeye karar vermiştir. Tamamlanan ampule voltaj uygulandığında, yumuşak turuncu bir parıltı yaymaya başlamıştır. Yaklaşık on beş saat sonra filament sonunda yanmıştır. Daha sonraki deneylerde her testte daha uzun süre yanabilen filamentler üretmiştir. Edison'un elektrik ampulüne 223.898 numaralı patent verilmiştir.

Thomas Edison Çalışmaları

Tüm zamanların en ünlü ve üretken mucitlerinden biri olan Thomas Alva Edison, modern yaşam üzerinde muazzam bir etki yaratmıştır. Elektrik ampulü, fonograf ve sinema kamerası gibi icatlara katkıda bulunmuş, ayrıca telgraf ve telefonu geliştirmiştir. 84 yıllık ömründe şaşırtıcı bir şekilde 1.093 patent almıştır. Edison, bir mucit olmasının yanı sıra, icatlarını halka pazarlayarak başarılı bir üretici ve iş adamı olmayı da başarmıştır. Thomas Edison çalışmaları şunlardır:

 • Telgraf: Hayatının sonraki döneminde Edison, telgrafla ilgili birçok projeye ve ortaklığa dahil olmuştur. Ekim 1869'da Edison, Franklin L. Pope ve James Ashley ile Pope, Edison and Co. örgütünü kurmuştur. Edison, telgraftaki iyileştirmeler için birkaç patent almıştır. Ortaklık 1870’te Gold and Stock Telegraph Co. ile birleşmiştir. Edison ayrıca Newark, NJ'de William Unger ile stok yazıcılar üretmek için Newark Telegraph Works'ü kurmuştur. Yılın ilerleyen saatlerinde otomatik bir telgraf geliştirmek için American Telegraph Works'ü kurmuştur. 1874'te Western Union için çok katlı bir telgraf sistemi üzerinde çalışmaya başlamıştır ve nihayetinde dörtlü bir telgraf geliştirmiştir.
 • Fonograf: Fonograf, Thomas Edison'un diğer iki icat olan telgraf ve telefon konusundaki çalışmaları esnasında ortaya fikir olarak çıkıp geliştirilmiştir. Edison, 1877'de telgraf mesajlarını kâğıt kaset üzerindeki girintilerle, daha sonra tekrar tekrar telgraf üzerinden gönderilebilecek şekilde çevirecek bir makine üzerinde çalışmıştır. Bu gelişme, Edison'un bir telefon mesajının da benzer şekilde kaydedilebileceğini fikrine sahip olmasını sağlamıştır. Kabartma noktası olan ve hızla hareket eden parafin kağıdına tutulan bir diyaframla çalışmıştır. Konuşma titreşimleri kâğıtta girintiler yapmıştır. Edison daha sonra kağıdı, etrafına sarılmış kalay folyo ile metal bir silindire dönüştürmüştür. Makine, biri kayıt için diğeri kayıttan oynatma için olmak üzere iki diyafram ve iğne ünitesine sahiptir. Edison makineyi, birisi konuştuğunda makine, ses titreşimlerini silindirin üzerine, kayıt iğnesi tarafından dikey oluk düzeninde girintili bir şekilde çalışmasına ve kayıt yapmasına uygun olacak şekilde tasarlanmasını istemiştir. Bunun üzerine Edison, Makine tamircisi John Kruesi'ye böyle bir makine üretmesi için bir taslak vermiştir.
 • Cevher Öğütme ve Çimento: Edison'un bir başka ilgi alanı da cevherden çeşitli metalleri çıkaracak bir cevher öğütme işlemidir. 1881'de Edison Ore-Milling Co.'yu kurmuştur ancak pazar olmadığı için girişim sonuçsuz kalmıştır. 1887'de, sürecinin büyük ölçüde tükenmiş Doğu madenlerinin Batılı madenlerle rekabet etmesine yardımcı olabileceğini düşünerek projeye geri dönmüştür. 1889'da New Jersey ve Pennsylvania Konsantre Çalışmaları kurulmuştur. Edison, operasyonlarına kendini kaptırmıştır ve evinden uzakta, New Jersey, Ogdensburg'daki madenlerde çok zaman geçirmeye başlamıştır. Bu projeye çok para ve zaman ayırmasına rağmen, piyasa çöktüğünde ve Ortabatı'da ek cevher kaynakları bulunduğunda başarısız olmuştur. Edison ayrıca çimento kullanımını teşvik etmeye dahil olmuştur ve 1899'da Edison Portland Cement Co.'yu kurmuştur. Düşük maliyetli evlerin inşasında çimentonun yaygın kullanımını teşvik etmeye çalışmıştır.
 • Hareketli Resimler: 1913'te Edison, sesi filme senkronize etmeyi denemiştir. Laboratuvarı tarafından bir fonograf silindirindeki sesi bir ekrandaki resme senkronize eden bir kinetofon geliştirilmiştir. Bu başlangıçta ilgi uyandırsa da sistem mükemmel olmaktan uzak kalmıştır ve 1915'te ortadan kaybolmuştur. 1918'de Edison, sinema alanındaki katılımına son vermiştir.
 • Elektrik Ampulü: Cam vakum ampulündeki ince bir platin filamentten elektriği geçirerek, filamentin erimesini geciktirerek çalışmıştır. Yine de lamba sadece birkaç kısa saat yanmıştır. Filament için kullanılacak binlerce ve binlerce başka malzemeyi test etmiştir. Bir gün Edison laboratuvarında oturmuş dalgın dalgın bir parça sıkıştırılmış karbonu parmaklarının arasında yuvarlarken filament için kullanılacak malzemeleri karbonlaştırmaya başlamıştır. Defne ağacı, şimşir, ceviz ağacı, sedir, keten ve bambu dahil olmak üzere akla gelebilecek her bitkinin kömürleşmiş filamentlerini test etmiştir. Hatta ona tropik bölgelerden bitki lifleri gönderen biyologlarla temasa geçmiştir. Edison, karbonize bir pamuk ipliği filamenti denemeye karar vermiştir. Tamamlanan ampule voltaj uygulandığında, yumuşak turuncu bir parıltı yaymaya başlamıştır. Yaklaşık on beş saat sonra filament sonunda yanmıştır. Daha sonraki deneylerde her testte daha uzun süre yanabilen filamentler üretmiştir.

Edison Etkisi Nedir?

Edison etkisi, Edison'un 1875'te gözlemlediği ve daha sonra 1883'te yeni elektrik ampulünü geliştirmeye çalışırken rafine ettiği bir olguya verilen isimdir. Etki, bir vakumda elektronların ısıtılmış bir elementten -elektrik ampulü filamanı gibi- daha soğuk bir metal plakaya akmasıdır.

Edison'un Menlo Park Laboratuvarı

Edison, 1876'da Menlo Park, New Jersey’de bir araştırma laboratuvarı açmıştır. Bu site daha sonra bir "icat fabrikası" olarak tanınmıştır. Çünkü Edison ve çalışanları herhangi bir zamanda orada birkaç farklı icat üzerinde çalışmıştır. Telefon, fonograf, elektrikli tren, demir madeni ayıracı, elektrikli aydınlatma ve diğer birçok icat burada gerçekleşmiştir. Thomas Edison, ticari olarak ilk başarılı icadı olan fonografı icat etmiştir. New Jersey Menlo Park Laboratuvarı 1882'de Edison, New Jersey'deki yeni büyük laboratuvarına taşındığında kapatılmıştır.

Edison ve Nikola Tesla'nın Çalışma Dönemi

Thomas Edison, New York'ta Pearl Caddesi'ndeki ilk laboratuvarında elektrik ampulü için pazar ararken Nikola Tesla, kendisinin bulduğu alternatif akım sisteminin açıklamasını yapmıştır. Tesla ve Edison temelde farklı tarzlara ve kişiliklere sahiptir. Tesla iyi eğitimli, Edison ise aynı türden resmi eğitime sahip değildir. Bu nedenle Edison, bir buluşu mükemmelleştirmek için daha çok deneylere güvenirken Tesla bir buluş yaratmadan önce her şeyi kafasında kavramsallaştırma peşinde koşmuştur. Edison ise alternatif akım sistemini açıklayan Tesla’ya, "Sen teori üzerinde vaktini harcıyorsun." demiştir.

Tesla, Edison’a çalışmalarından ve alternatif akım planından bahseder. Edison alternatif akımla fazla ilgilenmez ve Tesla'ya bir görev verir. Tesla, Edison tarafından kendisine verilen görevi her ne kadar sevmemiş olsa da Edison'un kendisine 50.000 dolar vereceğini öğrenince görevi birkaç ay içinde tamamlar. Doğru akım santralindeki sorunları çözmüştür. Edison’un kendisine söz verdiği ücreti talep ettiğinde Edison, “Tam bir Amerikalı gibi düşünmeye başladığında Amerikan şakalarını anlayabilirsin.” der ve bir ücret ödemez. Tesla derhal istifa eder. Kısa süren birlikte çalışma dönemini, uzun süreli bir rekabet izlemeye başlar.

Thomas Edison, Nikola Tesla'nın Fikirlerini Çalmış mıdır?

Thomas Edison, Tesla'nın fikrini çalmamıştır. Aralarındaki ana çekişme konusu, AC elektriğine karşı DC olmuştur. Doğru akım elektriğin Edison tarafından icat edildiği ve ABD'de üretilip pazarlandığı bir zamanda Tesla, laboratuvarında Edison'un bir çalışanı/ortağıdır. Tesla, Edison ile anlaşamayarak kendi kariyerine devam etmek için Edison'dan ayrılmıştır ve AC elektrik icadı ilan etmiştir. Her ikisi de bu iki ürününü Amerikan kamuoyuna şiddetle tanıtmıştır. Westinghouse, Nicola Tesla'yı; Morgan ise Edison Electric Co.'yu desteklemiştir. Her ikisi de ABD hükümetinin birçok elektrik üretim ve dağıtım projesi için agresif bir şekilde teklif vermiştir. JP Morgan tarafından desteklenen Edison, Tesla'nın buluşunu ve fikrini çaldığını iddia ederek AC elektrik icadı için Tesla'ya karşı patent ihlali davası başlatmıştır. Westinghouse zaten çok fazla mali sıkıntı içindeyken Edison'un iddiasına mahkemelerde itiraz edemeyerek vazgeçmiştir. Edison kazanan olmuştur.

Thomas Edison'ın Kaç Patenti Vardır?

Thomas Edison hayatı boyunca 1.093 patente sahip olmuştur. Bu patentler çeşitli içeriklere sahiptir. Elektrik ışığı ve güç için 389, fonograf için 195, telgraf için 150, piller için 141 ve telefon için 34 patent almıştır.

Thomas Edison Eğitim Hayatı

Edison yedi yaşındayken ailesi Michigan, Port Huron'a taşınmıştır. Edison çocukken çok az örgün eğitim alarak okula sadece birkaç ay devam etmiştir. Thomas Edison ilköğrenimine başladıktan yaklaşık dört ay sonra algılamasının yavaşlığı nedeniyle okuldan uzaklaştırılmıştır. Okumayı, yazmayı ve aritmetiği annesinden öğrense de her zaman çok meraklı bir çocuk olduğu için kendi kendine okuyarak çok şey öğrenmiştir.

Edison, o zamanlar çoğu erkek çocuğun yaptığı gibi erken yaşta çalışmaya başlamıştır. On üç yaşında, Port Huron'dan Detroit'e giden yerel demiryolunda gazete ve şeker satan bir gazeteci olarak işe girmiştir. Boş zamanının çoğunu bilimsel ve teknik kitaplar okuyarak geçirmiş ve bu sırada telgrafın nasıl çalıştırılacağını öğrenme fırsatı da bulmuştur. On altı yaşına geldiğinde, Edison tam zamanlı bir telgrafçı olarak çalışacak kadar yetkinliğe sahip olmuş ve kendini geliştirmeye devam etmiştir.

Thomas Edison Eserleri

Edison, küçük yaştan beri bilime olan ilgisiyle oldukça bilgili ve zeki birisi olarak yetişmiştir. Thomas Edison’un araştırmalarını, bildiklerini ve düşüncelerini aktardığı eserleri aşağıdadır:

 • Diary and Observations of Thomas Alva Edison (Thomas Alva Edison'un Günlüğü ve Gözlemleri)
 • Thomas A. Edison Cilt Kağıtları. I: Bir Mucit Yaratmak, Şubat 1847-Haziran 1873
 • Thomas A. Edison Cilt Kağıtları. 7: Zararlar ve Sadakatler, Nisan 1883-Aralık 1884
 • Menlo Park'ta Geliştirme Araştırması, Ocak 1879-Mart 1881
 • Thomas A. Edison Cilt Kağıtları. 8: Yeni Başlangıçlar, Ocak 1885-Aralık 1887
 • Thomas A. Edison'un Belgeleri: Rakip Çıkarlar, Ocak 1888-Aralık 1889

Thomas Edison Formülleri

Thomas Edison doğru akımı icat etmiştir. İki paralel direncin olduğu devrelerde, hesaplama kolaylığı açısından kullanılan doğru akım formülü aşağıdadır:

R= (R1xR2)/(R1+R2)

R1 ve R2 direnci temsil eder.

Thomas Edison'un Kişilik Özellikleri Nelerdir?

Thomas Edison, herhangi bir durum veya problem üzerinde düşünebilen pratik ve gerçekçi bir kişidir.

Sağlığı ve fiziksel dayanıklılığı, inandığı her şey için ve sıklıkla maddi ödüller için uzun ve sıkı çalışmasına izin verir. Thomas hem fiziksel hem de zihinsel yeteneklere sahip bir heykeltıraş veya zanaatkar olmak gibi pratik veya sanatsal bir şekilde elleriyle çalışmak için pratik becerilerini, güçlü fiziksel becerisini, gücünü ve iyi sağlığını kullanır ve yüksek kaliteli sonuçlar için çaba gösterir.

Kolay geçinir ve para biriktirmek ve ekonomik kaynakları bir araya toplamak için doğal bir yeteneğe sahiptir.

Thomas Edison Hangi Ödülleri Almıştır?

Edison’un çalışmaları ona birçok başarıyı getirmiştir. Bu başarıları ise aldığı ödüller taçlandırmıştır. Edison’un aldığı ödüller şunlardır:

 • Kongre Altın Madalyası, 1928: Elde ettiği seçkin başarılar nedeniyle ABD tarafından verilmiştir.
 • John Scott Madalyası, 1889: Bu ödül, Edison’ın buluşlarının insan türünün rahatını, refahını ve mutluluğunu önemli ölçüde geliştirmesi nedeniyle verilmiştir.
 • Matteucci Madalyası, 1887: Başarılı fizikçi olması nedeniyle almıştır.
 • Amerika Birleşik Devletleri Donanması Üstün Hizmet Madalyası, 1920: Yaptığı çalışmaların ülkeye katkısı nedeniyle verilmiştir.
 • Grammy Teknik Ödülü, 2010: Kayıt alanına olağanüstü teknik öneme sahip katkılarda bulunması bu ödülü kazanmasını sağlamıştır.
 • Grammy Trustees Ödülü, 1977: The Recording Academy tarafından müzik ve teknolojiye katkılarından dolayı verilmiştir.
 • Franklin Madalyası, 1915: Bilim ve teknolojiye katkılarından dolayı verilmiştir.
 • John Fritz Madalyası, 1908: Amerikan Mühendislik Dernekleri Birliği tarafından olağanüstü bilimsel veya endüstriyel başarıları için verilmiştir.
 • Rumford Ödülü, 1895: Işık alanındaki çalışmaları nedeniyle bu ödül verilmiştir.
 • Albert Madalyası, 1892: İmalat çalışmaları dolayısıyla bu madalya verilmiştir.

Thomas Edison Aile Yaşamı Nasıldır?

Thomas Alva Edison, Yedi kardeşin en küçüğüdür. Babası Samuel Edison, 16 Ağustos 1804 tarihinde Kanada’nın Yeni İskoçya eyaletinde doğmuştur. Samuel, hayatı boyunca çatılar için kiremitleri bölmekten terziliğe kadar birkaç kez iş değiştirmiştir. Babası 1896 yılında 92 yaşındayken yaşamını yitirmiştir.

Annesi Nancy Elliott, 1810'da doğduğu New York, Chenango ilçesinden Yukarı Kanada'ya gelmiştir. Burada öğretmen olan Nancy kocasının aksine, resmi bir eğitim almış dindar bir Presbiteryen’dir. Nancy, 1871 yılında 61 yaşındayken yaşamını yitirmiştir.

Thomas Edison Çocukluğu Nasıl Geçmiştir?

Thomas Edison şaşırtıcı bir şekilde okulda başarılı olamayarak en sonunda annesi tarafından evde eğitim görmüştür. Thomas trenlerde sebze, şeker ve gazete satan girişimci bir genç olmuştur. Bir gün bir çocuğu kaçak bir trenden kurtarmıştır. 7 yaşındayken ailesiyle birlikte Michigan'daki Port Huron'a yerleşip ilköğrenimine burada başladıktan yaklaşık 4 ay sonra algılamasının yavaşlığı nedeniyle okuldan uzaklaştırılmıştır. Bu arada evlerinin kilerinde bir kimya laboratuvarı kurmuştur. Özellikle kimya deneylerine ve Volta kaplarından elektrik akımı elde etmeye yönelik araştırmalara ilgi duymuştur. Çocuklu boyunca bilime ve keşfetmeye ilgisi gün geçtikçe artmıştır.

Thomas Edison Eşi Kimdir?

Edison iki kez evlenmiştir. Bu evliliklerinden toplam altı çocuk sahibi olmuştur. Evliliklerinin ilki Marry Stillwell, ikincisi ise Mina Miller ile olmuştur.

24 Aralık 1871 yılında, 2 ay önce tanışmış olduğu 16 yaşındaki dükkanlarından birinde çalışan Mary Stilwell ile evlenmiştir. Bu evlilik üç çocukla taçlanmıştır. Çocukları Marion Estelle Edison, Thomas Alva Edison Jr. (bilinen adıyla Dash) ve William Leslie Edison’dır. Marry Stillwell Edison 9 Ağustos 1884'te hayatını kaybetmiştir. Evlilikleri toplam 13 yıl sürmüştür.

24 Şubat 1886'da 39 yaşındayken Edison, Akron'da 20 yaşındaki Mina Miller ile evlenmiştir. Evlilikleri 45 yıl boyunca Edison ölene kadar sürmüştür. Miller, Chautauqua Enstitüsü'nün kurucu ortağı ve Metodist hayır kurumlarının bir hayırseveri olan mucit Lewis Miller'ın kızıdır. Bu evlilikten Madeleine Edison, Charles Edison ve Theodore Edison adında üç çocuk doğmuştur. Mina, Thomas Edison'dan daha uzun yaşayarak 24 Ağustos 1947'de ölmüştür.

Thomas Edison İkinci Eşine Nasıl Evlenme Teklif Etmiştir?

Thomas Edison, ikinci eşine Mors alfabesiyle evlenme teklif etmiştir. Amerikalı mucit Thomas Edison’ın karısı da aynı şekilde 'evet' yanıtını vermiştir.

İlişkilerinin ilk günlerde nadiren yalnız anlar bulabilen Edison çifti, Thomas Edison’un erken sağırlığı nedeniyle Mina ve onun etrafındakiler tarafından kolayca duyulmayan tonlarda konuşma imkânı bulamamıştır. Edison'un bir çözümü üreterek Mina’ya, uzman olduğu Mors alfabesi öğretmiştir. Bir gece Beyaz Dağlar'a yaptığı bir motor gezisinde Mina'nın avucuna bir evlilik teklifini göndermiştir. Mina şifreli bir şekilde “evet" oluşturan bir mesajla yanıt vermiştir.

Thomas Edison Çocukları Kimlerdir?

Thomas Edison’un evlilik dışı çocuğu olmamakla birlikte ilk evliliğinden üç ve ikinci evliliğinden de üç olmak üzere toplam altı çocuğu bulunmaktadır.

İlk evliliğinden olan çocukları Marion Estelle Edison, Thomas Alva Edison Jr. (bilinen adıyla Dash) ve William Leslie Edison’dır.

Mary ve Thomas Edison'un ilk çocuğu, 18 Şubat 1873'te doğan Marion Estelle'dir. Karl Oscar ile evlenmiştir.

İkinci çocuk olan Thomas Alva Junior, 10 Ocak 1876'da doğmuştur. 1899'da tiyatro oyuncusu Marie Louise Toohey ile gizli bir törenle evlenmiştir ancak evlilik bir yıl içinde sona ermiştir. Jr. Thomas Edison, mantar çiftliği kurma girişimlerinde bulunmuş ancak başarısız olmuştur.

William Leslie 26 Ekim 1878'de doğmuştur. Blanche Travers ile evlenmiştir. 1898'de İspanyol-Amerikan Savaşı sırasında ve tekrar Birinci Dünya Savaşı'nda orduda görev yapmıştır.

İkinci evliliğinden Madeleine Edison, Charles Edison ve Theodore Edison adında üç çocuk doğmuştur.

1888-1979 yılları arasında yalan Madeleine Edison, John Eyre Sloane ile evlenmiştir.

Charles Edison (3 Ağustos 1890- 31 Temmuz 1969) Amerikalı bir politikacı, iş adamı, mucit ve hayvan davranışçısıdır. 42. New Jersey Valisi olarak görev yapmıştır.

Theodore Miller Edison (10 Temmuz 1898- 24 Kasım 1992) Amerikalı bir iş insanı ve mucittir. Mucit, Thomas Edison'un dördüncü oğlu, en küçük çocuğu ve Calibron Industries, Inc.'in kurucusudur. Edison'un ikinci eşi Mina Miller Edison'dan üçüncü çocuğudur.

Thomas Edison Ne Zaman ve Neden Öldü?

Thomas Edison, 18 Ekim 1931’de saat 03:21’te New Jersey Glenmont'taki evinde diyabet komplikasyonları nedeniyle ölmüştür. Edison evinin arkasına gömülmüştür. Ölümünün anısına yaşadığı kentte 1 dakikalığına ışıklar söndürülmüştür.

Thomas Edison'un Asistanı Bir Siyahi miydi?

Thomas Edison’un asistanı Lewis Howard Latimer Siyah bir mucit ve patent ressamıdır. Buluşları arasında buharlaşmalı bir klima, ampuller için karbon filamanları üretmek için geliştirilmiş bir süreç ve vagonlar için geliştirilmiş bir tuvalet sistemi vardır. 1884 yılında, ressam olarak çalıştığı Edison Electric Light Company'ye katılmıştır.

Thomas Edison'un Ünlü Sözleri Nelerdir?

Başarı ve başarısızlıkları ile her zaman bir şeyler için çabalayan Edison, ışık tutacak birçok ünlü söz söylemiştir. Edison’un ünlü sözlerinden bazıları şunlardır:

 • "Hayattaki başarısızlıkların çoğu, pes ettiklerinde başarıya ne kadar yakın olduklarını fark etmeyen insanlardır."

Denemekten usanmayıp bu sayede başarıya ulaştığını dile getirmiştir.

 • “Hiç yanılmadım. 10000 işe yaramayan yol buldum.”

Ampulü bulmadan önce defalarca başarısız deneme yapsa da hiç vazgeçmemiş ve bu durumu yukarıdaki sözüyle açıkça ifade etmiştir.

 • "Hepimiz gerçekten yapabileceğimiz şeyleri yapsaydık, kelimenin tam anlamıyla kendimize hayret ederdik."

İnsanların, var olan güçlerini kullanmadıklarını dile getirmiştir.

 • “Hayatımda bir gün bile çalışmadım. Hepsi keyiften ibaretti."

Edison, yaptığı işi işten ziyade hobi olarak gördüğünü belirtmiştir.

 • "İcat etmek için iyi bir hayal gücüne ve bir yığın ıvır zıvıra ihtiyacınız var."

Başarmanın en önemli adımının hayal gücünde canlandırmak olduğunu, gerisinin önemsiz olduğunu söylemiştir.

Thomas Edison'ın Elektrik Bilimine Katkısı Nedir?

Thomas Edison, küçük yaştan beri bilime merak duymuştur. Okulda başarılı olamasa da bilimde oldukça başarılı olup elektrik bilimine de katkı sağlamıştır. Thomas Edison’un elektrik bilimine katkıları aşağıdadır:

 • Elektrikli lokomotifi
 • Fonografi
 • Elektrikli kalem
 • Kinetoskop (hareketli görüntüleme)
 • Telefonu ve hisse senedini geliştirmesi
 • Elektrik ampulü

Thomas Edison Hakkında Görüşler Nelerdir?

Ünlü bilim adamlarının Edison hakkındaki görüşleri aşağıdadır:

 • "Einstein’ın görelilik çalışmaları göz alıcı bir matematiksel kılıftan ibarettir. Bu kılıf, insanları büyüler, etkiler ve bir yandan da altında yatan hataları gizler. Einstein’ın Teorisi, cahil insanların onu bir kral gibi görmesi için mor renkte giysiler giyen bir dilenci gibidir. Teorinin yandaşları, bilim insanı olmaktan ziyade metafizikçilerden ibarettir." Nikola Tesla
 • “Edison”un zevki, daha önceki yazarlarla tartışmak veya dehanın terimlerini tartışmak yerine, Edison'un çalışmasının fenomenolojik etkisine odaklanmasıdır."  Edmund Morris

Diğer Sayfalar

Statik Elektrik Nedir?Elektriği Kim Buldu? Elektrik Nasıl Keşfedildi?Nükleer Atık Nedir? Radyoaktif Atık Nedir?Amper Nedir?Andre-Marie Ampere Kimdir?Voltaj Nedir? Elektrik Akımı Nedir?Elektrik YüküWatt Nedir?James Watt Kimdir?Nükleer EnerjiGeorg Simon OhmIsaac NewtonSıfır Daire Elektrik AboneliğiManyetik Alan Nedir?Doğal Gaz Nedir?Radyasyon Nedir?Bobin Nedir?James Clerk Maxwell Kimdir?Gauss Yasası Nedir?Elektrik Potansiyeli Nedir?Nükleer Enerji Mühendisi Nedir?Maxwell Denklemleri Nedir?Carl Friedrich Gauss Kimdir?Elektrik Birimleri Nelerdir?Nükleer Reaktör Nedir?Elektromanyetik Nedir?Coulomb Yasası Nedir?Elektrik Alanı Nedir?Elektrostatik Nedir?Volta Pili Nedir?Alessandro Giuseppe Antonio Anastasio Volta Kimdir?En İyi Doğal Gaz SobasıHendrik Casimir Kimdir?Doğal Gaz Sobası Nedir?Albert Einstein Kimdir?Thomas Edison Kimdir?Nikola Tesla Kimdir?Işık Hızı Nedir?Jeneratör Nedir?Transistör Nedir?Jeneratörün Ana Parçaları Nelerdir?Türkiye'de Doğal GazPil Nedir?Manyetik Kuvvet Nedir?Wattmetre Nedir?Manyetizma Nedir?Elektrik Kablo Çeşitleri Nelerdir?Ohm Kanunu Nedir?Mıknatıs Nedir?Diyot Nedir?Ampermetre Devreye Nasıl Bağlanır?Elektrik Topraklama Nedir?Elektromıknatıs Nedir?Elektrikli Battaniye Nedir?Elektriksel İletken Nedir?Termik Santral Nedir?Termosifon Nedir?Ampul Nedir?Ampermetre Nedir?Buat Nedir?Dalga Enerjisi Nedir?Uzatma Kablosu Nedir?Elektrik Kablosu Renkleri ve Anlamları Nedir?Elektrikli Bisiklet Nedir?Elektrik Yangını Nasıl Çıkar?Edwin Hall Kimdir?Hall Olayı ya da Etkisi Nedir?Elektrik Kazaları Nasıl Önlenir?Michael Faraday Kimdir?Kısa Devre Nedir?George Westinghouse Kimdir?Doğal Gaz Sayacı Nedir?Isı Yalıtımı Nedir?Doğal Gaz Kaçağı Nasıl Anlaşılır?Doğal Gaz Tasarrufu Nasıl Yapılır?Elektrik Çarpması Nedir?Hidrolik Enerji Nedir?Alternatif Enerji Kaynakları Nelerdir?Doğal Gaz AcilDoğal Gaz Alarmı Nedir?Sir Adam Beck Kimdir?Elektrik ile İlgilenen Bilim AdamlarıFırın Ne Kadar Elektrik Harcar?Röle Nedir?
İlgili İçerikler