Sigorta Poliçesi Nedir ve Türleri Nelerdir?

Sigorta Poliçesi Nedir?

Zorunlu trafik sigortası, Deprem Sigortası (DASK), Kara taşıtları sigortası (KASKO) ve Hayat sigortası gibi sigorta işlemleri için yetkili acenteler ya da sigorta şirketleri tarafından hazırlanmış sözleşmelere Sigorta Poliçesi denir.

Sigorta poliçeleri, kişinin kendi sağlığı için hazırlanabildiği gibi sahip olduğu taşınmaz veya taşınır malları için de hazırlanabilir. Sigortalanan kişi ya da öğenin başına herhangi bir şey gelmesi durumunda maddi zararın tazmin edilmesi için bir birikim havuzu oluşturulur. Her sigorta poliçesinin kendi kuralları vardır ve ikili anlaşmanın tarafları arasında özel olarak belirlenir.  Sigorta şirketi üstüne düşeni, belirlenen maddeler çerçevesinde yerine getirir.

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Sigorta Poliçesi Türleri Nelerdir?

Sigorta poliçesi türleri, sigorta öğesine göre değişiklik gösterir ve ihtiyaca göre şekillenir. Sigorta poliçesi türleri şunlardır:

 • Zorunlu Trafik Sigortası
 • Kasko
 • Konut Sigortası
 • Zorunlu Deprem Sigortası (DASK)
 • Özel Sağlık Sigortası
 • Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Sigorta poliçesi, sigortalanmak istenen öğe ile ilgili her noktaya odaklanmalı ve poliçenin, eksik hiçbir maddesi kalmamış olmalıdır. Zorunlu trafik sigorta poliçesinde, sigorta öğesi araç iken sağlık sigortasında, sigortalan öğe sigorta sahibinin kendisidir. Bu nedenle sigorta poliçelerinde, sigortalanan ürünün başına gelebilecek sorunlar madde olarak eklenmiştir.

Sigorta Poliçesi Nasıl Düzenlenir?

Sigorta poliçesi, tarafların karşılıklı anlaşarak imza atmasıyla düzenlenir. Sigorta poliçesinde “muhatap, keşideci ve lehtar” olmak üzere 3 farklı taraf yer almaktadır. Keşideci anlaşmayı düzenleyen kişidir. Lehtar ödemeyi alacak kişidir. Muhatap ödemeleri yapacak kişidir.

Sigortanın başlangıç tarihi, sigortanın bitiş tarihi, sigorta düzenlenme tarihi, sigorta türü, anlaşılan teminatlar, poliçede yer alan genel ve özel şartlar, tarafların iletişim bilgileri, poliçe prim tutarı, sigorta ücreti ve ödeme planı kesinlikle sigorta poliçesinde belirtilir.

Sigorta Poliçesi Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Sigorta poliçesi satın alırken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Sigorta teminatının kapsamı net olmalıdır, eksik hiçbir yanı kalmamalıdır. 
 • Sigorta poliçesindeki özel şartlar iyice netleştirilmelidir. 
 • Poliçe baştan sona okunmalıdır, incelenmelidir. 
 • Sigorta poliçesi prim tutarı ödenmelidir. 
 • Sigorta poliçesini düzenleyen kişiye doğru ve eksiksiz bilgi verilmelidir.  

Sigorta poliçesinde herhangi bir aydınlatılmamış kısım kalması halinde, poliçe sahibi mağdur olabilir bu nedenle her şey açık açık ve net şekilde yazılmalıdır. Söz konusu konut ise konutla ilgili risk grupları, motorlu taşıtla ilgiliyse herhangi bir taşıtın başına gelebilecek her sorun poliçede yer almalıdır.

Sigorta Poliçesinde Taraflar Kimlerdir?

Sigorta poliçesinde lehtar, muhatap ve keşideci olmak üzere üç taraf vardır. Lehtar, herhangi bir durumda anlaşmada belirlenen ödemeyi alacak kişidir. Muhatap, belirlenen ödemeleri her ay yapacak olan kişidir. Keşideci ise anlaşmayı düzenleyen kişidir.

Sigorta Poliçesinde Yer Alan Teminatlar Genişletilebilir mi?

Sigorta poliçesinde yer alan teminatlar, özel ihtiyaçlara göre ek teminat içerecek şekilde genişletilebilir. Konut sigortası, sağlık sigortası, cep telefonu sigortası gibi isteğe bağlı sigortalarda, teminat genişletme veya küçültme yapılabilir. DASK ve zorunlu trafik sigortasında ise belirlenen maddelerin dışına çıkılmaz.  

Sigorta Poliçe Ücretleri Hesaplama Nasıl Yapılır?

Sigorta poliçe ücretleri, poliçe türüne ve içerdiği teminatlara göre değişir. Sigorta şirketlerinin hazırladığın standart poliçe içeriği ve ücretleri belirlenmiştir ve standarttır. Ancak bu standart poliçe üzerine eklenecek her madde, teminat ve özelleştirme poliçe ve prim tutarını değiştirir.  

İhtiyacınıza uygun sigortaya, cazip fiyat garantisiyle sahip olmak için encazip.com’dan teklif alabilirsiniz.  

Sigorta Poliçesi Nasıl Kesilir?

Sigorta poliçesinin taraflara arasında imzalanmasıyla 24 saat içinde sigorta poliçesi kesilme süreci başlar. Poliçe bu süre içerisinde sigorta sahibine iletilir. Poliçenin, sahibine iletilmesi sigorta şirketinin sorumluluğudur. Sigorta poliçesinin 24 saat içinde kesilmemesi durumunda, sigorta yaptıran taraf herhangi bir mağduriyet yaşarsa bundan sigorta şirketi sorumlu tutulur.

Diğer Sayfalar

İlgili İçerikler