Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Hesaplama 2022

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Nedir?

Motorlu Taşıtlar Vergisinin kısaltılmış hali olan MTV, motorlu taşıt sahiplerinden yıllık olarak tahsil edilen bir vergi türüdür.

Motorlu taşıtlar vergisi (MTV), motorlu taşıdın cinsine, yaşına, boyutuna, doğaya bıraktığı egzoz dumanı miktarına ve koltuk sayısına göre belirlenir. MTV, Karayolları Trafik Kanunu tarafından hükmolunan bir vergi türüdür. Bu bağlamda Karayolları Trafik Kanunu kapsamı altındaki tüm kara, deniz ve hava taşıtlarının MTV ödemesi gerekir.

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

MTV Ödemeleri Ne Zaman Yapılır?

Motorlu taşıtlar vergisi (MTV,)  yılda iki taksit halinde ödenen bir vergi türüdür. MTV’nin ilk taksiti yılın birinci ayında yani Ocak ayında yapılır. İkinci taksitin ödemesi ise yılın yedinci ayında yani Temmuz ayında gerçekleştirilir. MTV ödemeleri ilgili ayların ilk günleri ile son günleri arasındaki tarihlerde ödenebilir.

MTV Son Ödeme Tarihi Ne Zamandır?

MTV son ödeme tarihi, birinci taksit için ilgili yılın Ocak ayının son günü olan 31 Ocak tarihidir. MTV ikinci taksit ödemesinin son ödeme tarihi ise 31 Temmuz olarak belirlenmiştir.

MTV Ödemeden Araç Muayenesi Yaptırılabilir mi?

Herhangi bir şekilde vergi borcuna sahip olan araçlar muayeneye girememektedir. Bu nedenle MTV borcu olan araç, MTV ödemesi yapılmadan araç muayenesine giremeyecektir. 

MTV Hangi Araçlar için Ödenmez?

MTV ödeme yükümlülüğü bulunmayan araçlar şunlardır: 

  • Kamuya ait araçlar 
  • Hurda araçlar 
  • Kızılay Derneği üzerine kayıtlı araçlar 
  • Sahibi %90 ve üzeri engelli belgesine sahip araçlar 
  • Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna (TMSF) intikal eden bankalara ait araçlar

MTV Ödemesi Nasıl Yapılır?

MTV ödemesi anlaşmalı bankalar vasıtasıyla Gelir İdaresi Başkanlığına (GİB) yapılır. Anlaşmalı bankalardan ayrı olarak doğrudan Gelir İdaresi Başkanlığının resmi web sitesine giriş yapılıp ilgili yönergeler izlenerek de ödeme işlemi online bir şekilde gerçekleştirilebilir. Bu işlem için Gelir İdaresi Başkanlığına ait mobil uygulama da kullanılabilir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Yaş Hesaplaması

Motorlu Taşıtlar Vergisi hesaplanırken aracın yaş hesabı, aracın model yılı üzerinden yapılır. Bu işlem yapılırken aracın model yılı da hesaba dahil edilir. Örneğin 2020 model bir aracın 2022 yılındaki yaşı 3 olarak hesaplanır. Bunun sebebi 2020 yılının da hesaba dahil edilmesidir. 

MTV Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

MTV borç sorgulama işlemi, Gelir İdaresi Başkanlığının (GİB) resmi web sitesi üzerinden yapılabilir. Gelir İdaresi Başkanlığı resmi web sitesine giriş yapılarak e-işlemler menüsünden borç sorgulama işlemi kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Kullanıcılar, aynı ekran üzerinden borç ödeme işlemine de devam edebilir. Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığına ait mobil uygulama ile tüm Android ve iOS cihazlar kullanılarak da borç sorgulama işlemi yapılabilir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Zam Uygulaması Nedir?

MTV zam uygulaması, bakanlar kurulu tarafından her yıl yeniden değerleme yöntemiyle belirlenir. Bu değerleme sonucunda MTV ücretlerinde zam veya indirim yapılabilir. 2022 yılı itibariyle MTV yeniden değerleme oranı %25 artış olarak belirlenmiştir. 

MTV Nasıl Hesaplanır?

MTV hesaplaması aşağıdaki adımlar izlenerek yapılır: 

  • Araç modelinin 01.01.2018 tarihinden eski mi yoksa yeni mi olduğu belirlenir.
  • Aracın tipi belirlenir. 
  • Aracın silindir hacmi veya kW gücü belirlenir.
  • Aracın değeri belirlenir. 
  • Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından açıklanan güncel MTV tabloları incelenerek söz konusu araca ait MTV vergisi miktarı bulunur.

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Taksitlendirme Nasıl Yapılır?

Motorlu Taşıtlar Vergisi, yılda iki taksit halinde ödenir. Motorlu taşıt sahipleri daha kolay ödeme yapabilmek için taksit sayısını arttıracak yöntemlere başvurabilmektedir. Bu yöntemlerin başında ise MTV’yi kredi kartı ile taksitlendirerek ödemek gelir. Bazı bankalar, kredi kartı ile taksit imkanıyla MTV ödemesi yapılabilmesine olanak sunar. Bu yöntemle ödeme yapan motorlu taşıt sahipleri, yaptıkları ödemeyi bankanın şartlarına göre 6 aya kadar taksitlendirebilir. 

Sıfır Alınan Taşıtların MTV Ödemesi Nasıl Yapılır?

Sıfır araçta MTV ödeme işleminin herhangi bir farkı yoktur. Araç satın alındıktan sonra MTV ödeme işlemleri yılın belirlenmiş zamanlarında yapılmalıdır. Bu zamanlar ise Ocak ve Temmuz aylarıdır. Ancak satın alınan sıfır araç, yılın son 6 ayı içerisinde alınmış ise MTV ödeme dönemi son 6 aylık dönem itibariyle başlar.

MTV Ödemesinde Kamyonetin Panel Van Olarak Ödenmesi Nasıl Yapılır?

Kamyonetlere ait MTV hesaplaması, aracın sahip olduğu koltuk sayısı üzerinden yapılır. Koltuk sayısı beş veya beşin üzerinde olan kamyonetler panelvan olarak işlem görür. Bu sayede MTV ödemeleri panel van olarak gerçekleştirilir. 

MTV Borcu Olan Araç Satılabilir mi?

MTV borcu olan aracın satışı hiçbir şekilde yapılamaz. MTV borcu ödenmemiş olan araç, borç yapılandırılmış bile olsa el değiştiremez. Bu nedenle aracın satışını tamamlayabilmek için MTV borcunun tamamen ödenmesi gerekir. 

MTV Borcu Olan Araç için Ruhsat Değişikliği Yapılabilir mi?

MTV borcu olan araçların ruhsat değişikliği yapması mümkün değildir. MTV borcu ödenmemiş olan araçta borç yapılandırılmış bile olsa ruhsat değişikliği yapılamaz. Bu nedenle ruhsat değişikliği yapabilmek için MTV borcunun tamamen ödenmesi gerekir. 

MTV Borcu Olan Araç için Plaka Değişikliği Yapılabilir mi?

MTV borcu olan aracın plaka değişikliği hiçbir şekilde yapılamaz. MTV borcu ödenmemiş olan araçta borç yapılandırılmış bile olsa plaka değişikliği yapılamaz. Bu nedenle plaka değişikliği yapabilmek için MTV borcunun tamamen ödenmesi gerekir. 

Motorlu Taşıtlar Vergisi Nasıl İndirimli Ödenebilir?

İndirimli ödemenin nasıl yapılabildiği bilgilendirici şekilde açıklanmalıdır. Oranları matematiksel olarak geçirerek kesin bilgiler olmalıdır.https://blog.araba.com/haberler/sektor-haberleri/mtv-motorlu-tasitlar-vergisi-nasil-indirimli-odenir/ sayfasından bilgiler alınabilir. MTV indirim oranları, kasko ile ilişkisi ve başvurusu gibi bilgiler de bu alanda kısa ve açıklayıcı biçimde anlatılmalıdır.

Diğer Sayfalar

İlgili İçerikler