Bireysel Emeklilik Sigortası (BES) Nasıl İptal Edilir?

BES Nasıl İptal Edilir: BES İptali İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), 2001 yılında yürürlüğe giren ve 2003 yılında hayata geçirilen bir birikim ve emeklilik sistemidir.

BES Nasıl İptal Edilir? Sayfa Özeti

BES, bireylerin küçük birikimler yaparak emeklilik zamanı için yatırım yapmasına olanak sağlar. Günümüzde SGK girişi yapan herkes otomatik katılım yöntemiyle BES’e dahil edilir. İster otomatik katılımla ister isteğe bağlı katılımla BES’e girilmiş olsun, BES iptali yapmak mümkündür. BES iptali için yapılması gerekenler şunlardır:

 • BES hizmetinin alındığı şirket veya banka ile iletişime geçilmelidir 
 • İptal işlemi hizmet veren şirkete göre farklılıklar gösterebilir 
 • İptal işlemi çağrı merkezi, SMS veya internet sitesi yoluyla yapılabilir 

Akbank Avivasa BES İptali Nasıl Yapılır?

Akbank Avivasa BES iptali yapmak için doğrudan şubeye başvurup BES iptal formu doldurulabilir. Ayrıca 444 1 111 numarasından Akbank Avivasa BES çağrı merkezine ulaşılarak iptal talebinde bulunulabilir. Bu talep doğrultusunda müşteri temsilcisi tarafından bazı evraklar istenebilir. Bu evraklar da hazırlanarak istenen adrese gönderilmelidir. İptal başvurusu sonrası iptal işlemleri başlar.

ING Bank BES İptali Nasıl Yapılır?  

ING Bank, Bireysel Emeklilik Sisteminde NN Hayat Emeklilik ile işbirliği halindedir. ING BES iptali yapmak için NN Hayat Emeklilik çağrı merkezi numarası olan 444 1 666 aranmalıdır. İlgili numara arandıktan sonra TC kimlik numarası girilerek operatöre bağlanılabilir. Ardından müşteri temsilcisine BES iptal talebinde bulunulmalıdır. ING bank BES iptal işlemleri, ING bank mobil bankacılık uygulaması üzerinden de yapılabilir.

Ziraat Bankası BES İptali Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası BES iptali yapmak için 0850 222 97 00 numarasından çağrı merkezi aranmalıdır. İlgili adımlar izlendikten sonra BES iptali talep edilmelidir. Bu aşamadan sonra istenen evraklar varsa ulaştırılmalıdır.

Garanti Bankası BES İptali Nasıl Yapılır?

Garanti Bankası BES iptal işlemi, tüm Garanti Bankası şubelerinden, Garanti Bankası internet bankacılığı üzerinden veya Garanti BBVA Emeklilik mobil uygulaması üzerinden gerçekleştirilebilir. Ayrıca 444 0 336 numaralı çağrı merkezi numarasından Garanti BBVA Emeklilik çağrı merkezine ulaşılarak iptal talebinde bulunulabilir. Mobil emeklilik uygulamasından BES iptali yapmak için sağ üst köşede yer alan menüye tıklandıktan sonra BES ayarlarına girilmelidir. İlgili sayfada sözleşmeden ayrıl butonu tıklanarak yönlendirilen adımlar izlenmelidir. 

Yapı Kredi Bankası BES İptali Nasıl Yapılır?

Yapı Kredi Bankası BES iptali için şu adımlardan herhangi biri uygulanabilir:

 • Mesai gün ve saatleri içinde 444 0 444 numaralı çağrı merkezi veya 0850 222 0 444 numarası aranarak BES iptal talebinde bulunulabilir. 444 0 444 numarasına yalnızca Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ulaşmak mümkündür. Bu nedenle yurt dışından arayacak olanların 0850 222 0 444'ü araması gerekmektedir. 
 • Mesai gün ve saatleri içinde herhangi bir Yapı Kredi şubesine giderek BES iptal formu doldurularak teslim edilmelidir. 
 • TC kimlik numarası yazıp boşluk bıraktıktan sonra doğum yılı yazılarak 2202’ye SMS gönderilmelidir. Bu yöntemle BES iptali yapabilmek için numaranın tanımlı olması gerekir.

Yapı Kredi BES İptali Nasıl Yapılır?

Yapı Kredi BES iptali için şu adımlardan herhangi biri uygulanabilir:

 • Mesai gün ve saatleri içinde 444 0 444 numaralı çağrı merkezi veya 0850 222 0 444 numarası aranarak BES iptal talebinde bulunulabilir. 444 0 444 numarasına yalnızca Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ulaşmak mümkündür. Bu nedenle yurt dışından arayacak olanların 0850 222 0 444'ü araması gerekmektedir. 
 • Mesai gün ve saatleri içinde herhangi bir Yapı Kredi şubesine giderek BES iptal formu doldurularak teslim edilmelidir. 
 • TC kimlik numarası yazıp boşluk bıraktıktan sonra doğum yılı yazılarak 2202’ye SMS gönderilmelidir. Bu yöntemle BES iptali yapabilmek için numaranın tanımlı olması gerekir. 

Denizbank BES İptali Nasıl Yapılır?

Denizbank BES iptali için şu adımlardan birisi izlenmelidir:

 • Mesai gün ve saatleri içinde 0850 222 0 800 numaralı çağrı merkezi aranarak BES iptal talebinde bulunulmalıdır.
 • Mesai gün ve saatleri içinde herhangi bir Denizbank şubesine giderek BES iptal formu doldurulabilir. 

Halkbank BES İptali Nasıl Yapılır?

Halkbank BES iptali için şunlardan herhangi biri yapılabilir: 

 • AYRILMA yazıp boşluk bıraktıktan sonra TC kimlik numarası yazılarak 2560’a kısa mesaj gönderilmelidir. Bu aşamadan sonra sistem tarafından gelecek SMS, EVET yazılarak cevaplandığı takdirde BES iptal işlemi başlar. Bu işlem için numaranın tanımlı olması gereklidir 
 • 0850 800 44 00 veya 0850 800 44 01 numaralı çağrı merkezi numaraları aranarak BES iptal talebinde bulunulabilir.    

Vakıfbank BES İptali Nasıl Yapılır?

Vakıfbank BES iptali yapmak için 0850 222 0 400 numaralı çağrı merkezini arayıp iptal talebinde bulunmak yeterlidir.

Türkiye Finans BES İptali Nasıl Yapılır?

Türkiye Finans BES iptali yapmak için 0850 222 22 44 numaralı çağrı merkezini arayıp iptal talebinde bulunmak yeterlidir.

Finansbank BES İptali Nasıl Yapılır?

QNB Finansbank BES iptali yapmak için 0850 222 0 900 numaralı çağrı merkezi aranarak müşteri temsilcisine iptal talebinde bulunulmalıdır.  

İş Bankası (Anadolu Hayat Emeklilik) BES İptali Nasıl Yapılır?

İş Bankası (Anadolu Hayat Emeklilik) BES iptal işlemi için şu adımlardan birisi izlenebilir:

 • 0850 724 55 00 numaralı çağrı merkezine bağlanılarak BES iptal talebinde bulunulmalıdır.
 • Anadolu Hayat Emeklilik resmi web sitesi üzerinden giriş yapılarak iptal talebinde bulunulmalıdır. 

HSBC BES İptali Nasıl Yapılır?

HSBC BES iptal işlemi için 0850 211 0 111 numaralı HSBC müşteri hizmetleri çağrı merkezi aranarak BES iptal talebinde bulunulabilir.

NN Hayat BES İptali Nasıl Yapılır?

NN Hayat BES iptal işlemi için 0850 210 66 94 müşteri yardım hattı veya 444 1 666 numaralı müşteri hizmetleri çağrı merkezi aranarak BES iptal talebinde bulunulabilir.

Katılım BES İptali Nasıl Yapılır?

Katılım BES iptal işlemi için 0850 226 0 123 numaralı müşteri hizmetleri çağrı merkezi aranarak BES iptal talebinde bulunulabilir. 

Metlife BES İptali Nasıl Yapılır?

Metlife BES iptal işlemi, 0850 222 0 638 numaralı çağrı merkezi arandıktan sonra BES iptal talebinde bulunarak yapılabilir.

Aegon BES iptali Nasıl Yapılır?

Metlife BES iptal işlemi, 0850 222 0 312 numaralı çağrı merkezi arandıktan sonra BES iptal talebinde bulunarak yapılabilir.

Allianz BES İptali Nasıl Yapılır?

Allianz BES iptal işlemi için BES iptal formu doldurulduktan sonra herhangi bir Allianz şubesine teslim edilmelidir. Bu aşamada istenen evraklar varsa teslim edilmelidir.

BES İptal Formu Örneği Nasıldır?

BES iptal formu içerisinde yer alması gereken bilgiler şunlardır:

 • TC kimlik numarası
 • Ad-Soy ad
 • BES numarası
 • BES poliçe tarihi
 • İptal sebebi
 • E-posta adresi
 • GSM numarası
 • Adres
 • Tarih
 • Geri ödemenin talep edildiği bankanın adı, şube kodu, hesap numarası ve IBAN bilgisi
 • İmza

Bazı durumlarda iptal formunun yanı sıra forma ek olarak iptal dilekçesi de gerekebilir.

Bes iptal formu örneği resimdeki gibidir:

SMS ile BES İptali Nasıl Yapılır?

SMS ile BES iptal işlemi, BES poliçesinin yaptırıldığı şirkete göre farklılık gösterir. Bazı şirketlerde SMS ile iptal seçeneği yoktur. Bu tip durumlarda iptal işleminin diğer yöntemlerle yapılması gerekir. SMS ile BES iptal işleminde genellikle TC kimlik numarası gerekir. Halkbank BES iptali için AYRILMA yazıp boşluk bıraktıktan sonra TC kimlik numarası yazılarak 2560’a kısa mesaj gönderilmelidir. Yapı Kredi BES iptali için ise TC kimlik numarası yazıp boşluk bıraktıktan sonra doğum yılı yazılarak 2202’ye SMS gönderilmelidir. 

BES Cayma Hakkı Nedir?

BES cayma hakkı, BES sistemine otomatik katılımla giren kişiler için tanınan 2 aylık süre içerisinde sistemden hiçbir ücret ödemeden çıkma hakkıdır. Günümüzde SGK girişi yapılan kişiler aynı zamanda otomatik katılımla BES’e dahil edilir. BES’e otomatik olarak dahil olan bir kişi 2 aylık süre ile cayma hakkına sahiptir. Cayma hakkı süresi sona ermeden önce bu hakkını kullananlar, BES’e katılım işlemi için kesinti yapılmış paraların iadesini alarak sistemden çıkış yapabilir. Cayma hakkı süresi sonra erdikten sonra ise çıkış yapmanın farklı şartları ve gereklilikleri bulunur. Cayma süresi sona erdiği halde sistemde kalmaya devam edenlere ise devlet katkısı verilir. 

BES İptali Halinde Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

BES iptalinde bilinmesi gereken hususlar şunlardır:

 • BES’ten ayrılmak isteyenler 2 aylık cayma hakkına sahiptir. Bu süreden sonra BES iptali yaptıranlardan 2022 yılı itibarıyla 1000 TL’lik kesinti uygulanır.  
 • BES iptal işlemi için BES anlaşmasının yapılmış olduğu şirkete başvuru yapmılmalıdır 
 • 3 yıldan önce BES’ten ayrılan katılımcılar devlet katkısı alamaz.  

Diğer Sayfalar

İlgili İçerikler