Alkol Sınırı ve Alkollü Araç Kullanma Ceza Miktarları

Trafikte Alkol Sınırı Nedir?

Trafikte alkol sınırı, sürücülerin en fazla ne kadarlık alkol etkisi altında trafiğe çıkabileceklerini düzenleyen bir limittir.

Alkol Sınırı Sayfa Özeti

Alkol sınırının üzerinde alkol alan sürücülerin trafikte araç kullanmaları yasaktır. Alkol sınırını aşmış bir şekilde araç kullanırken yakalanan sürücüler için para cezasından başlayarak ehliyete el konulmasına kadar uzanan cezai yaptırımlar mevcuttur.

Alkol Sınırı Kaç Promildir?

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde trafikte motorlu taşıt kullanırken alınabilecek maksimum alkol sınırı 0,50 promil olarak belirlenmiştir. 0,50 promil, bir litre kan içerisinde yarım gram alkol bulunduğunu gösterir. 0,50 promilin üzerinde alkol almış kişiler ise sürücü olarak trafikte araç kullanamaz. Buna ek olarak ticari araç sürücüleri ile kamu araçlarını kullanan görevlilerin hiçbir şekilde alkol almaması gerekir. 

Alkol Sınırı Aşılırsa Ne Olur?

Alkol sınırını aşmış bir şekilde trafikte araç kullandığı tespit edilen sürücüler için cezai yaptırım uygulanır ve ehliyete el konulur. Bu cezai yaptırımlar, sürücünün daha önce kaç kere alkollü araç kullanırken yakalandığına göre değişiklik gösterir. 2022 yılı itibarıyla alkol sınırının aşılması halinde uygulanan cezai yaptırımlar şu şekildedir:

Alkollü Yakalanma SayısıPara CezasıEhliyete El Koyma SüresiCeza Puanı
11.823 TL6 ay20
22.286 TL2 yıl20
3 ve üzeri3.674 TL5 yıl20

Alkollü Araç Kullanmanın Cezası Nedir?

Trafikte alkollü araç kullanmak, 1918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 48/5 maddesi gereğince para cezasına çarptırılır. Ayrıca alkollü sürücünün ehliyetine belirli bir süre ile el konulur. 2022 trafik cezaları kapsamında alkollü araç kullanma cezası yakalanma sayısına göre değişiklik gösterir. Alkollü araç kullanmanın cezası şu şekildedir:

  • İlk yakalanmada 1.823 TL ve 6 trafikten men 
  • İkinci yakalanmada 2.286 TL ve 2 yıl trafikten men 
  • Üçüncü ve sonraki yakalanmalarda 3.674 TL ve 5 yıl trafikten men 

Alkollü Araç Kullanıp Trafik Cezası Alırsam Tekrar Sürücü Belgesi Alabilir miyim?

Alkollü araç kullandığı gerekçesiyle sürücü belgesine el konulan kişiler, el konulma süresinin sonunda ilgili trafik birimine dilekçe yolu ile başvurarak sürücü belgelerini geri alabilir. Sürücü belgesinin geri alınabilmesi için ceza süresinin dolmuş olması gerekir. Ceza süresi dolmadan sürücü belgesi geri alınamaz.

Alkollü Araç Kullanırken Kaza Yaparsam Sigorta Ödeme Yapar mı?

Alkollü araç kullanırken gerçekleşen kazalarda ödeme yapılmaz. Sigorta şirketleri tarafından sunulan kasko sigortası poliçelerinin hiçbiri alkollü kazaya ödeme yapmaz. Meydana gelen durum alkole bağlı olmasa bile, alkol raporunda alkol sınırının aşıldığı tespit edildiği takdirde ilgili kaza için sigorta şirketi tarafından ödeme yapılmaz.

Alkolmetreye Üflememe Cezası Ne Kadardır?

2022 yılı itibarıyla alkolmetreye üflemeyi reddetmek, 9.869 TL idari para cezasıyla cezalandırılır. Buna ek olarak sürücü belgesine iki yıl süreyle el konulur. Ancak bazı durumlarda sürücüler alkolmetreye üflemeyi reddetme hakkına sahiptir. Bunun için hastalık ve benzeri geçerli bir sebebin olması gerekir. Bu tip durumlarda alkol testi polis nezaretinde bir hastanede kan alınarak yapılır. 

Alkollü Araç Kullananlar Ehliyetini Nasıl Geri Alabilir?

Alkollü araç kullanmaktan dolayı ehliyetine el konulan sürücüler, el konulma süresinin sonunda ehliyete el koyan trafik birimine ve Trafik Denetleme Şube Müdürlüğüne dilekçe yolu ile başvurarak ehliyetini geri almak için işlemleri başlatabilir. Ehliyeti geri alabilmek için aynı zamanda vergi dairesinden alınmış borcu yoktur yazısı da gerekir. Tüm işlemler tamamlandıktan sonra herhangi bir ehliyet randevusu almaya gerek kalmadan sürücü belgesi geri alınabilir.

Alkol Vücuttan Nasıl Daha Hızlı Atılır?  

Alkolün vücuttan atılması normal şartlar altında 48 saat ile 72 saat arasında zaman alır. Alkolün vücuttan tamamen atılması için yaklaşık 5000 kere kan sirkülasyonu olması gerekir. Bu da alkolü daha hızlı atmak için kan dolaşımını arttırmak gerektiğini ortaya koyar. Alkol aldıktan sonra araç kullanan kişilere alkolün etkisini azaltmak ve daha güvenli bir araç sürüşü için bol miktarda su, kahve ve çay içmesi tavsiye edilir. Buna ek olarak aracı bir süre durdurup yürüyüş ve koşu gibi faaliyetler yaparak kan dolaşımının hızlandırılması, kişinin sürüşe daha rahat odaklanmasını sağlar. Ancak 0,5 promil üzerinde alkol aldıktan sonra araç kullanmanın tehlikeli ve kanuni yönden yasak olduğu unutulmamalıdır.

Arazi Araçlarında Alkol Sınırı Nedir?

Normal araçlar için geçerli olan 0,5 promil yasal alkol sınırı, arazi araçları için çok daha düşüktür. Arazi aracı kullananların hiçbir şekilde alkol almaması gerekir. Yasal sınır ise 0,20 promildir. Bu oran çok az alkol alımıyla bile aşılabilir.

Ticari Araçlarda Alkol Sınırı Nedir?

Normal araçlar için geçerli olan 0,5 promil yasal alkol sınırı, ticari araçlar için çok daha düşüktür. Ticari araç kullananların hiçbir şekilde alkol almaması gerekir. Yasal sınır ise 0,20 promildir. Bu oran çok az alkol alımıyla bile aşılabilir.

Promil Ne Demektir?

Latince kökenli bir kelime olan promil, Latincede “binde” anlamına gelir. Promil, 100 miligram kan içerisinde bulunan alkol oranını miligram olarak gösteren ölçü birimidir. Örneğin 0,5 promil ifadesi, bir litre kan içerisinde yarım gram alkol bulunduğunu ifade eder.

Trafik Alkol Sınırı Kaç Kadehe Eşittir?

Trafikte geçerli olan alkol sınırı 0,5 promildir. Ancak bu oranın kaç kadehe eşit olduğu kişinin bünyesine ve içilen içki içerisindeki alkol oranına göre değişiklik gösterir. Ortalama olarak bir kadeh viski, votka veya duble rakı 0,5 promile tekabül eder. Bira ve şarap gibi içkilerde ise 0,5 promile tekabül eden sayı 2 kadehtir.

Stajyer Ehliyet Alkol Sınırı Nedir?

Standart ehliyetler için 0,5 promil olan yasla alkol sınırı, stajyer ehliyetler için 0,20 promildir. 0,20 promil ile trafiğe çıktığı belirlenen stajyer ehliyet sahiplerinin ceza puanları gözetilmeksizin ehliyetleri iptal edilir. 

Alkol Sınırı Kaç Bira ile Aşılır?

Alkol sınırının kaç bira ile aşılabileceği kişinin kan sayımına ve biradaki alkol oranına göre değişiklik gösterir. Bu nedenle kesin bir bilgi söylenemez. Ancak ortalama olarak iki şişe bira 0,50 promil seviyesine ulaşmak için yeterlidir. Alkol sınırı 0,20 promil olan sürücüler için bir şişe bira içmek bile alkol sınırının aşılmasına neden olabilir.

Motosiklet için Alkol Sınırı Nedir?

Motosiklet kullanan sürücüler için yasal alkol sınırı 0,20 promildir. Arabalar için 0,50 promil olan yasal alkol sınırı, iki tekerlekli bir araç olan motosikletler için daha düşüktür. Bu nedenle motosiklet sürücüleri 0,20 promil yasal alkol sınırını aşmamalıdır.

Alkol Promil Hesaplama Nasıl Yapılır?  

Promil hesaplama işlemi yapılırken alınan alkolün ağırlığı, alkolü alan kişinin ise kan hacmi dikkate alınır. Örnek olarak 0.50 promil ifadesi, 100 mililitre kan içerisinde 50 miligram alkol olduğunu ifade eder. 

Bir Bira Kaç Promildir?

Bir biranın kaç promile tekabül edeceği kişiden kişiye değişse de %0,5 alkol oranına sahip 33 lük bir şişe biranın 0,33 promile tekabül ettiği söylenebilir. Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı tarafından yayınlanan makaleye göre alkol ölçüm değerlerinin birey üzerindeki etkisi şu şekildedir:

PromilBelirtiEtkiÖlçüm Değeri (ml/dl)
        0.2     Ruh halinde değişiklik, davranış kontrolünde azalma     Sıcaklık hissi,  yüzde kızarma,  algı yavaşlaması,    düşüncede açıklık, kendine güven, atılganlık, konuşkanlık     50 
        0.5     Belirgin gevşeme, dikkat azalması,  Koordinasyon ve muhakeme bozukluğu     Algılama yavaşlığı, dikkat bozulması, reflekslerde yavaşlama, kontrol güçlüğü, fazla konuşma, gülme, duygusallaşma     100 
        1     Ruh halinde dalgalanma     Hareketlere hakim olamama, konuşma ve yürüme bozukluğu, çift görme     150 
        1.5     Yürüme ve konuşmada zorluk, denge ve koordinasyon kaybı     Ayakta duramama, kusma, sızma     250 
        2     Ağrı ve diğer fiziksel duyumlarda azalma     Bilinç kaybı, idrar kaçırma, hipotansiyon, solunum yavaşlaması, terleme     350 
        3     Bilinçte bulanıklık     Ölüm ihtimali     500

Diğer Sayfalar

İlgili İçerikler