Serbest Olmayan Tüketici Kimdir?

Serbest Olmayan Tüketici Nedir?

Tüketici tipi serbest olmayan tüketici, tedarikçi değiştirme ve elektrik aboneliği ile ilgili her türlü işlemlerini sadece görevli tedarik şirketleri ile yapabilen gerçek ve tüzel kişidir.

Serbest olmayan tüketici tanımı, Elektrik Piyasası Serbest Tüketici Yönetmeliği ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından 20/2/2001 tarihli ve 4628 sayılı Elektrik Piyasası Kanununa dayanılarak çıkarıldı.

Söz konusu yasada serbest olmayan tüketici şu şekilde tanımlandı: “Elektrik enerjisi ve/veya kapasite alımlarını sadece, bölgesinde bulunduğu perakende satış lisansı sahibi dağıtım şirketi veya perakende satış şirketlerinden yapabilen gerçek veya tüzel kişi.

Ancak 2013 yılında yapılan düzenleme ile serbest olmayan tüketici tanımı “Elektrik enerjisi ve/veya kapasite alımlarını sadece, bölgesinde bulunduğu görevli perakende satış şirketinden yapabilen gerçek veya tüzel kişi” olarak değişti. Basitçe; serbest tüketiciler yıllık 1000 kWh ve üzeri elektrik tüketen kişilerdir. Yıllık 1000 kWh ve altında elektrik tüketen her abone ise, serbest olmayan tüketicidir.

Serbest Olmayan Tüketici Neler Yapabilir?

Serbest olmayan tüketici elektrik tedariği ve elektrik hizmeti alımı kapsamında aşağıdakileri yapabilir: 

  • Elektrik dağıtım hizmetini bölgesi için belirlenen dağıtım şirketinden alır.
  • Elektrik tedarik hizmetini, sadece ikametgah adresi için belirlenen görevli tedarik şirketinden alır.

Serbest Olmayan Tüketici Neler Yapamaz?

Serbest olmayan tüketici elektrik tedariği ve elektrik hizmeti alımı kapsamında aşağıdakileri yapamaz:

  • Serbest olmayan tüketici, elektrik dağıtım şirketini veya elektrik tedarik şirketini değiştirme hakkına sahip değildir.

Serbest tüketici kampanyaları ile ilgili bilgi edinmek için tıklayın.

Elektrik Faturasında Yazan Serbest Olmayan Tüketici Ne Demek?

Elektrik faturasındaki serbest olmayan tüketici tabirinin anlamı tüketicinin yıllık kullanım limitinin üzerine çıkmamış olmasıdır.

Elektrik faturasında yazan serbest olmayan tüketici, tedarik durumu serbest olmayan tüketici demektir. Serbest olmayan tüketici, elektrik tedarik şirketini değiştiremez ve elektrik tedariğini bölgesi için belirlenmiş olan görevli tedarik şirketi karşılamak zorundadır.

Elektrik tedarik eden her abone, hangi tüketici sınıfında olduğunu kendi elektrik faturasında görebilir.

serbest olmayan tüketici

Elektrik Tedarik Şirketlerine Göre Serbest Olmayan Tüketici Kriterleri Değişir mi?

Elektrik tedarik şirketlerine göre serbest olmayan tüketici kriterleri değişmez.  Elektrikte serbest olmayan tüketici kriterleri, EPDK tarafından 4628 sayılı Elektrik Piyasası Kanununda belirlenmiştir ve elektrik tedarik şirketleri tarafından değiştirilemez.

Enerjisa Serbest Olmayan Tüketici Nedir?

EnerjiSa için serbest olmayan tüketici tanımı, EPDK tarafından “Elektrik enerjisi ve/veya kapasite alımlarını sadece, bölgesinde bulunduğu görevli perakende satış şirketinden yapabilen gerçek veya tüzel kişi” olarak belirlenmiştir. EPDK için serbest olmayan tüketici, yıllık elektrik tüketimi 1000 kWH altında olan tüketicidir.

Adana, Mersin, Gaziantep ve Osmaniye illerindeki serbest olmayan tüketiciler Toroslar EnerjiSA; Ankara, Bartın, Çankırı, Karabük, Kastamonu, Kırıkkale ve Zonguldak illerindeki serbest olmayan tüketiciler Başkent EnerjiSA; İstanbul’un Anadolu Yakası’nda oturan serbest olmayan tüketiciler ise Ayesaş EnerjiSA tedarikçisinden elektrik hizmeti alır. EnerjiSA Başkent online başvuru ile tedarikçi değiştirme olanağı sağlamaktadır. 

CK Boğaziçi Elektrik Serbest Olmayan Tüketici Nedir?

CK Boğaziçi Elektrik A.Ş. için serbest olmayan tüketici tanımı, EPDK tarafından  “Elektrik enerjisi ve/veya kapasite alımlarını sadece, bölgesinde bulunduğu görevli perakende satış şirketinden yapabilen gerçek veya tüzel kişi” olarak belirlenmiştir. EPDK için serbest olmayan tüketici, yıllık elektrik tüketimi 1000 kWH altında olan tüketicidir.

İstanbul Avrupa Yakası’nda yıllık elektrik tüketimi 1000 kWh altında olan tüketiciler, elektrik enerjilerini bölgenin son kaynak elektrik tedariği ile görevlendirilmiş görevli tedarik şirketi olan CK Boğaziçi Elektrikten temin edebilir. CK Boğaziçi elektrik online başvuru ile tedarikçi değiştirme olanağı sağlamaktadır. 

Sepaş Serbest Olmayan Tüketici Nedir?

Sepaş Enerji için serbest olmayan tüketici tanımı, EPDK tarafından “Elektrik enerjisi ve/veya kapasite alımlarını sadece, bölgesinde bulunduğu görevli perakende satış şirketinden yapabilen gerçek veya tüzel kişi” olarak belirlenmiştir. EPDK için serbest olmayan tüketici, yıllık elektrik tüketimi 1000 kWh altında olan tüketicidir.

Sakarya, Kocaeli, Düzce, Bolu illerinde yıllık elektrik tüketimi 1000 kWh altında olan tüketiciler, elektrik enerjilerini bölgenin son kaynak elektrik tedariği ile görevlendirilmiş görevli tedarik şirketi olan Sepaş Enerjiden temin edebilir. Sepaş online başvuru ile tedarikçi değiştirme olanağı sağlamaktadır. 

MEPAŞ Serbest Olmayan Tüketici Nedir?

Meram Elektrik Perakende Satış A.Ş. için serbest olmayan tüketici tanımı, EPDK tarafından  “Elektrik enerjisi ve/veya kapasite alımlarını sadece, bölgesinde bulunduğu görevli perakende satış şirketinden yapabilen gerçek veya tüzel kişi” olarak belirlenmiştir. EPDK için serbest olmayan tüketici, yıllık elektrik tüketimi 1000 kWh altında olan tüketicidir.

Konya, Aksaray, Niğde, Kırşehir, Nevşehir ve Karaman illerinde yıllık elektrik tüketimi 1000 kWH altında olan tüketiciler, elektrik enerjilerini bölgenin son kaynak elektrik tedariği ile görevlendirilmiş görevli tedarik şirketi olan Mepaştan temin edebilir. Mepaş online başvuru ile tedarikçi değiştirme olanağı sağlamaktadır. 

Aydem Serbest Olmayan Tüketici Nedir?

Aydem Elektrik Perakende Satış A.Ş. için serbest olmayan tüketici tanımı, EPDK tarafından  “Elektrik enerjisi ve/veya kapasite alımlarını sadece, bölgesinde bulunduğu görevli perakende satış şirketinden yapabilen gerçek veya tüzel kişi” olarak belirlenmiştir. EPDK için serbest olmayan tüketici, yıllık elektrik tüketimi 1000 kWh altında olan tüketicidir.

Aydın, Denizli, Muğla illerinde yıllık elektrik tüketimi 1000 kWh altında olan tüketiciler, elektrik enerjilerini bölgenin son kaynak elektrik tedariği ile görevlendirilmiş görevli tedarik şirketi olan Aydemden temin edebilir. Aydem online başvuru ile tedarikçi değiştirme olanağı sağlamaktadır.