Osmangazi Elektrik Abonelik İşlemleri OEPSAŞ

Osmangazi OEPSAŞ Zorlu Enerji

Türkiye Elektrik Kurumu’nun (TEK) 1970 yılında kurulmasıyla, Türkiye’nin elektrik üretim, iletim ve dağıtım hizmetleri TEK tarafından tek bir elden yürütülmeye başlanmıştı. 1982 yılında ise elektrik faaliyetlerinde bulunan belediye, köy birimleri ve tesisler, TEK’e devredildi.

Oepsaş Zorlu Sayfa Özeti

OEDAŞ Hakkında

Afyon Köy Elektrifikasyon Bölge Müdürlüğü olarak hizmet veren dağıtım birimlerinden biri olan bu Bölge Müdürlüğü de TEK’e devredildikten sonra hizmet alanı genişletilerek, Eskişehir merkezli olarak Afyon, Kütahya, Uşak, Bilecik illerinin elektrik dağıtım faaliyetlerini TEK Sınırlı Sorumlu Porsuk Elektrik Dağıtım Müessesesi unvanıyla sürdürmüştür.

Müessese il dağıtım müdürlüklerine dönüştürülerek bölgede il dağıtım müdürlükleri ile il bazında hizmetlerini sürdürmüştür. 1994 yılında ise Türkiye Elektrik Kurumu faaliyetleri sonlandırılarak yeniden yapılandırılmaya alınmış, TEDAŞ ve TEAŞ teşekkülleri oluşturulmuştur. İl dağıtım müdürlükleri ise TEDAŞ’a bağlanmıştır.

2004 yılına kadar Afyon, Kütahya, Uşak, Bilecik İl Dağıtım Müdürlükleri ile hizmetlere devam edilen bölgede 2004 yılında TEDAŞ ve bağlı bulunan dağıtım müesseseleri özelleştirme kapsam ve programına alınmıştır. Özelleştirme kapsamında Türkiye 21 ayrı dağıtım bölgesine bölünmüş, her bir bölgede dağıtım faaliyetlerini sürdürmesi amacıyla Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş. kurulmuştur.

01.03.2005 yılında kurulmuş olan OEDAŞ, özelleştirilme kapsamında 20.10.2009 tarihinde yapılan ihale sonucunda devredilmiştir. OEDAŞ, dağıtım ve perakende satış lisanslarına sahiptir.

Osmangazi Elektrik Kuruluşu

EPDK tarafından alınan 19.12.2012 tarih ve 4019 sayılı karara istinaden dağıtım ve perakende satış faaliyetlerinin ayrı tüzel kişilikler tarafından yürütülmesi kararlaştırılmıştır. Dağıtım ve perakende satış faaliyetlerini bir arada sürdüren OEDAŞ, ayrı bir perakende satış şirketinin kurulmasıyla faaliyetini devretmiştir. 01.04.2013 tarihi itibariyle perakende elektrik satış faaliyetlerini yürütmek üzere Osmangazi Elektrik Perakende Satış A.Ş. kurulmuştur.

Günümüzde bölgenin dağıtım faaliyetlerini OEDAŞ sürdürmeye devam ederken, perakende satış faaliyetleri ise Osmangazi Elektrik tarafından gerçekleştirilmektedir. Eskişehir, Afyon, Kütahya, Uşak, Bilecik’i kapsayan bölgede Osmangazi Elektrik yaklaşık 1.500.000 müşteriye perakende satış faaliyetlerini sürdürmeye devam etmektedir.

Bölgesinde yer alan serbest tüketici olmayan tüketicilere görevli elektrik tedarikçileri vasfıyla elektrik temin eden Osmangazi Elektrik, ayrıca farklı elektrik tedarikçilerinden enerji temin etmeyen fakat serbest tüketici adayı olan abonelerin de son kaynak tedarikçiliğini yapmaktadır. Osmangazi Elektrik, ayrıca tüm Türkiye’deki serbest tüketicilere indirimli elektrik satışında bulunabilmektedir. 

Osmangazi Elektrik Abonelik İşlemleri

Eskişehir, Afyon, Kütahya, Uşak, Bilecik illerinde ikamet eden tüketicilerin elektrik abonelik işlemleri için bölgenin görevli elektrik tedarikçisi Osmangazi Elektrik'e başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Elektrik abonelik işlemleri yapmadan önce evraklarınızın eksiksiz olduğundan emin olmanız gerekir. Elektrik abonelik başvuruları 1 ile 5 gün içinde sonuçlandırılmaktadır. Buna yeni abonelik açtırma, elektrik bağlatma gibi işlemler de dahildir.

Osmangazi Elektrik Abonelik İşlemleri İçin Gerekli Belgeler (Bireysel)
Kimlik FotokopisiBireysel (Şahıs) Başvuruları İçin
İkametgah
Daha Önce Kullanılan Tesisat Numarası
Vergi Kimlik Numarası Fotokopisi (Aslı ile birlikte)
Vatandaşlık Numarası
Ev Sahipleri İçin Tapu
Kiracılar İçin Kira Kontratının Fotokopisi (Aslı ile birlikte)

İlk abonelik işlemleri, perakende satış şirketleri aracılığı ile gerçekleştirilebileceği gibi bu bölgedeki görevli elektrik dağıtım firması Osmangazi Elektrik ile de irtibata geçebilirsiniz.

Elektrik aboneliği yasal olarak kullanıcı üzerine olmalıdır!

Tapu sahibi ya da kiracı farkı olmaksızın tüm elektrik abonelikleri kullanıcı adına kayıtlı olmalıdır. Örneğin kiracıysanız elektrik aboneliğinin sizin adınıza olması gerekmektedir. Aksi haller kanuna aykırı olduğundan cezai yaptırıma tabiidir.

Osmangazi Elektrik Abonelik Ücreti 2022

Ülkemizde elektrik piyasaları EPDK tarafından yönetilmektedir. Geçerli kanunlar, EPDK yönetmelik ve kararları uyarınca ilk defa abonelik başvurusunda bulunacak tüketicilerin belirli bir abonelik ücreti ile yine aynı şekilde belirlenen güvence bedellerini ödemeleri gerekmektedir. Abonelik ücretleri bir defalık olarak ödenirken, güvence bedeli yalnızca elektrik tedarik süresi için emanet olarak verilir ve tedarikçi değişikliği olması durumunda tüketiciye iade edilir. 2022 yılı Enerjisa Osmangazi Elektrik Abonelik ücreti, diğer tüm görevli elektrik tedarik şirketleri ile aynıdır ve aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

Abone Grubu (Sözleşme Gücü)Damga VergisiGüvence BedeliAçma Kesme ÜcretiDosya Bedeli
Mesken (5 kW)1,56 TL165 TL

Alçak Gerilim: 37,3 TL

Orta Gerilim: 189,8 TL

Tedarikçiye göre değişebilir
Mesken (6 kW)1,88 TL198 TL
Mesken (9 kW)8 TL843,3 TL

*Bu birim fiyatlara göre ücret en az 1kW üzerinden hesaplanmaktadır. Bu fiyatlar 2022 yılı için geçerli bedellerdir.

Osmangazi İndirimli Elektrik Başvurusu

Daha önce bahsettiğimiz gibi Osmangazi Elektrik bir görevli elektrik şirketidir. Ancak sahip olduğu lisans uyarınca şirkete verilen görev dışında diğer elektrik tedarikçileri gibi tüm bölgedeki tüketicilere indirimli elektrik tedariği sağlayabilir. Osmangazi Elektrik indirimli elektrik başvurusu için bu firmayla görüşebilirsiniz.

132 TL üzerinde faturanız varsa indirimli elektrik kullanabilirsiniz

Diğer bölgelerde bulunan aboneler gibi Osmangazi Elektrik'in görev bölgesi olan Eskişehir, Afyon, Kütahya, Uşak, Bilecik illerinde ikamet eden ve aylık ortalama 132 TL üzerinde elektrik faturası bulunan vatandaşlar elektrik tedarikçilerini değiştirerek indirimli elektrik kullanabilir.

Osmangazi Elektrik dışında, encazip.com'da öne çıkan indirimli elektrik tarifelerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz.

Örnek tedarikçi tablosu yüklenior...

Osmangazi Elektrik Tarifeleri

Eskişehir, Afyon, Kütahya, Uşak, Bilecik illerinde ikamet eden tüketicilerin görevi elektrik tedarik şirketi olan Osmangazi Elektrik, elektrik tedarikçisini daha önceden değiştirmemiş tüm tüketicilerin elektrik enerjisini EPDK tarafından belirlenen tarifelerdeki fiyatlardan tedarik etmekle yükümlüdür. Osmangazi Elektrik Ağustos 2022 itibariyla bu şekilde elektrik enerjisi tedariği gerçekleştiren ev tüketicilerine 1.59279 aktif enerjisi birim fiyatı ve 0,2651 dağıtım bedeli birim fiyatı ile, toplamda da vergiler dahil 2.16 birim fiyattan hizmet vermektedir.

Osmangazi Elektrik İletişim Bilgileri

Adres: Gazipaşa Mah. Atatürk Bul. 11000 MERKEZ- BİLECİK

İlgili İçerikler