Mevduat Faizi Nasıl Hesaplanır?

Mevduat faizi, anapara üzerinden belirli bir oranda ve vadede paranın bağlanması durumunda vade sonunda elde edilecek faiz getirisidir.

Popüler Mevduat Hesapları

Günlük Mevduat Faiz Oranları Aşağıdaki Gibidir.

Seçilen para birimine uygun mevduat faiz oranı bulunamamıştır.

Mevduat faizi, sermayenin belirli bir süre için bankaya yatırılması ve önceden anlaşılan faiz oranını vade sonunda getiri olarak elde etmesidir. Mevduat gelirlerinde faiz, brüt faiz ve net faiz olarak ikiye ayrılır. Brüt faiz oranı genellikle bankalar tarafından telaffuz edilen, stopajın dahil olduğu faiz oranıyken, net faiz getirisi ise toplam faiz geliri üzerinden alınacak vergilerin düşmesi ile birlikte sermaye sahibinin eline geçecek net getiridir. Mevduat faizi aşağıdaki formülle hesaplanır.

Mevduat faizi hesaplaması yapılırken önce brüt faiz kazancı bulunur. Daha sonra brüt faiz getirisi üzerinden yapılacak kesintiler düşülür ve net mevduat faiz getirisine ulaşılır.

En cazip bankayı anında bulun!

Mevduat Hesabı Faiz Oranları Nasıl Belirlenir?

Mevduat faiz oranları serbest piyasada arz-talep dengesi ile belirlenir. Bankalar, kullanıcılarından elde ettikleri likiditeyi, diğer kullanıcılarına kredi ve kredi kartı vasıtasıyla kullandırır. Bu sirkülasyon sürecinin karlı bir şekilde sonuçlandırılması için her iki işlemin maliyetine bakılır. Likidite arzı ve talebi mevduat hesabı faiz oranlarını belirler. Ayrıca merkez bankalarının gösterge faiz oranları, enflasyon ve bunlar gibi çeşitli faktörler mevduat hesabı faiz oranlarının belirlenmesinde etkili olur. Mevduat hesabı faiz oranları aşağıdaki unsurlara göre belirlenir.

Arz talep dengesi: Bankaların verdikleri kredileri, gelirleri ve bilanço hedefleri mevduat faiz oranlarını etkileyen faktörlerdir. Daha fazla kredi veren bankanın daha fazla mevduata ihtiyacı olur. Verdikleri kredinin artması sonucunda daha çok mevduata ihtiyaç duyan bankalar, daha fazla para çekmek için mevduat faiz oranlarını artırır. Bankalar mevduat alarak borçlanır. Borçlanmayı azaltmayı hedefledikleri dönemlerde ise faiz oranlarını düşürerek daha az mevduatın gelmesini ve toplam borçlanmayı düşürmeyi amaçlar. Bunun sonucunda bankalar mevduat faiz oranlarını düşürür.

Para politikaları: Merkez Bankalarının para politikaları, mevduat faiz oranlarının belirlenmesindeki önemli faktörlerdendir. Bankalar, borçlanmalarının önemli bir bölümünü merkez bankasından yapar. Bu borçlanma, genellikle politika faizi, gecelik repo faizi ya da geç likidite penceresi gibi enstrümanların faiz oranları üzerinden gerçekleştirilir. Merkez bankası faiz oranlarının düşmesi, bankaların daha düşük bir faiz oranı ile borçlanması anlamına gelir ve bu durumda sermaye sahiplerinden daha az mevduat toplama ihtiyacı duyulur. Bu yüzden de mevduat faizleri merkez bankası faiz politikaları ile ilişkilidir. Merkez bankası faizleri artarsa mevduat faizleri de artar, merkez bankası faizleri düştüğünde ise mevduat faizleri düşer.

 

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

17 Mart 2023 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 18 Nisan 2024
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi