Mepaş Enerji

Meram Elektrik Satış A.Ş. (Mepaş Enerji)

Türkiye Elektrik Kurumu (TEK) devlet teşekkülünün kurulması sonrasında köy ve belediyeler bünyesinde faaliyetlerini gerçekleştiren il dağıtım müesseseleri TEK kamu kurumunun bünyesinde faaliyet göstermek üzere İl Elektrik Dağıtım Müesseseleri haline getirilmiştir. MEDAŞ ise ilk olarak 1990 yılında Tek Konya Elektrik Dağıtım Müessesesi, adı altında kurularak faaliyetlerini TEK bünyesinde gerçekleştirmeye başlamıştır. TEK bünyesinde bulunan bu müesseseler ülkemizin elektrik iletim, üretim, dağıtım ve perakende satış ihtiyaçlarını karşılıyorlardı.

Mepaş Sayfa Özeti

Tek Konya Elektrik Dağıtım Müessesesi, 1994 yılına kadar TEK devlet teşekkülünün bünyesinde hizmet vermiştir. Ancak 1994 yılına gelindiğinde TEK devlet teşekkülü yapılanmaya alınarak elektrik enerjisinin iletim, üretim faaliyetlerini gerçekleştirmek üzere TEAŞ ve dağıtım ve perakende satış faaliyetlerini gerçekleştirmek üzere ise TEDAŞ iki farklı devlet teşekkülü olacak şekilde kurulmuştur. TEDAŞ’ın kurulmasının ardından Meram Elektrik Dağıtım A.Ş. kurulmuş ve dağıtım faaliyetlerine bu yeni unvanıyla devam etmiştir.

MEDAŞ, 1995 yılında tescil edilmiş ve TEDAŞ devlet teşekkülüne bağlı olarak hizmetlerini sürdürmüştür. Konya ilinin elektrik dağıtım ve perakende satış hizmetlerini yerine getiren MEDAŞ, TEDAŞ’ın 2004 yılında özelleştirilme kapsamında incelenmesi ile özelleştirilme işlemlerine dâhil olmuştur.

2005 yılında hizmet bölgesine 5 il daha ekleyerek toplamda 6 ilde elektrik dağıtımı yapmaya devam eden MEDAŞ, Konya başta olmak üzere Aksaray, Karaman, Nevşehir, Niğde ve Kırşehir illerinin görevli elektrik dağıtım şirketi olmuştur. 

Özelleştirilme kapsamında 2004 yılında hisse satışı gerçekleştirilecek olan MEDAŞ, 30 Nisan 2009 tarihinde ihaleye çıkarılmış, gerçekleştirilen ihale sonucunda Alcen Enerji Dağıtım ve Perakende Satış Hizmetleri A.Ş.’ye devri gerçekleştirilmiştir.

Meram Elektrik Perakende Satış A.Ş. (Mepaş Enerji) Kuruluşu

Özelleştirilme işlemlerinin sonuçlanmasının ardından MEDAŞ, dağıtım ve perakende satış hizmetlerini Alcen Enerji bünyesinde gerçekleştirmiştir. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından 2013 yılında alınan karar ile elektrik enerjisinin dağıtım ve perakende satış hizmetlerinin ayrı farklı tüzel kişilikler tarafından yürütülmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bunun sonucunda MEDAŞ yalnızca elektrik enerjisinin dağıtım faaliyetlerini sürdürmüş, perakende satış hizmetlerini gerçekleştirebilmek üzere de Mepaş Enerji kurulmuştur.

Meram Elektrik, perakende satış lisansına sahiptir. MEPAŞ, 20 Kasım 2013 tarihinde tescil edilmiş ve 01 Ocak 2013 tarihinden itibaren görevli olduğu bölgede elektrik enerjisinin perakende satış faaliyetlerini gerçekleştirmektedir. Mepaş Enerji, görev bölgeleri arasında 8 numaralı bölgeye elektrik perakende satışını gerçekleştirmektedir.

Meram Elektrik Perakende Satış A.Ş. (MEPAŞ) Hakkında

MEPAŞ, görev bölgesinde yer alan ve serbest tüketici limiti altında yer alan abonelere elektrik perakende satış hizmetini gerçekleştirmektedir. Ayrıca Meram Elektrik görev bölgesinde yer alan serbest tüketici olarak adlandırılan yani yıllık ortalama 2000 kWh ve üzeri tüketime sahip olan abonelere son kaynak tedarikçisi sıfatıyla elektrik perakende satış faaliyetini gerçekleştirmektedir. Meram Elektrik Perakende Satış A.Ş. (MEPAŞ) aynı zamanda tüm Türkiye’de bölge fark etmeksizin serbest tüketicilere ucuz elektrik satışında bulunabilmektedir.

Meram Elektrik, 2014 yılında yaklaşık olarak 1,8 milyon müşterisine 4735 GWh elektrik satışında bulunmuştur. MEPAŞ sahip olduğu serbest tüketici sayısı ise 60.000 olup 1300 GWh elektrik sağlamıştır.

Meram Elektrik Abonelik İşlemleri

Meram Elektrik kısaca Mepaş, Aksaray, Karaman, Nevşehir, Niğde ve Kırşehir illerinde ikamet eden tüketicilerin elektrik abonelik işlemleri için bölgenin görevli elektrik satış şirketi olarak abonelere hizmet vermektedir. 2013 yılında, piyasada alınan dağıtım ve perakende satış faliyetlerinin ayrı yürütülmesi kararından sonra kurulmuştur. Meram Elektrik'e abonelik işlemleri yapmadan önce evraklarınızın eksiksiz olduğundan emin olmanız gerekir. Elektrik abonelik başvuruları bir ile beş iş günü içinde sonuçlandırılmaktadır. Buna yeni abonelik açtırma, elektrik bağlatma gibi işlemler de dahil olacaktır.

Mepaş Enerji Abonelik İşlemleri İçin Gerekli Belgeler (Bireysel)
- Kimlik FotokopisiBireysel (Şahıs) Başvuruları İçin
- İkametgah
- Daha Önce Kullanılan Tesisat Numarası
- Vergi Kimlik Numarası Fotokopisi (Aslı ile birlikte)
- Vatandaşlık Numarası
- Ev Sahipleri İçin Tapu
- Kiracılar İçin Kira Kontratının Fotokopisi (Aslı ile birlikte)

İlk abonelik işlemleri, perakende satış şirketleri aracılığı ile gerçekleştirilebileceği gibi bu bölgedeki görevli elektrik dağıtım firması Mepaş ile de irtibata geçebilirsiniz.

Elektrik aboneliği yasal olarak kullanıcı üzerine olmalıdır!

Tapu sahibi ya da kiracı farkı olmaksızın tüm elektrik abonelikleri kullanıcı adına kayıtlı olmalıdır. Örneğin kiracıysanız elektrik aboneliğinin sizin adınıza olması gerekmektedir. Aksi haller kanuna aykırı olduğundan cezai yaptırıma tabii olabilmektedir.

Meram Elektrik Abonelik Ücreti 2022

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu yönetmelik ve kararları gereğince ilk defa abonelik başvurusunda bulunacak olan elektrik tüketicilerin belirli bir abonelik ücreti ile yine aynı şekilde belirlenen güvence bedellerini ödemeleri gerekecektir. Abonelik ücretleri bir defalık olarak ödenirken, güvence bedeli yalnızca elektrik tedarik süresi için emanet olarak verilir ve tedarikçi değişikliği olması durumunda tüketiciye geri iade edilmektedir. Meram Elektrik Abonelik ücreti 2022 yılı için, diğer tüm görevli elektrik tedarik şirketleri ile aynıdır ve aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

Abone Grubu (Sözleşme Gücü)Damga VergisiGüvence BedeliAçma Kesme ÜcretiDosya Bedeli
Mesken (5 kW)1,56 TL165 TL

Alçak Gerilim: 37,3 TL

Orta Gerilim: 189,8 TL

Tedarikçiye göre değişebilir
Mesken (6 kW)1,88 TL198 TL
Mesken (9 kW)8 TL843,3 TL

*Bu birim fiyatlara göre ücret en az 5kW üzerinden hesaplanmaktadır. Bu fiyatlar 2022 yılı için geçerli bedellerdir.

132 TL üzerinde faturanız varsa indirimli elektrik kullanabilirsiniz

Mepaş'ın görev bölgesi olan Aksaray, Karaman, Nevşehir, Niğde ve Kırşehir illerinde ikamet eden ve aylık ortalama 132 TL üzerinde elektrik faturası olan vatandaşlar elektrik tedarikçilerini değiştirerek indirimli elektrik kullanabilir.

Mepaş Enerji İndirimli Elektrik Başvurusu

Kendi bölgesinde tüm elektrik abonelerine hizmet veren Meram Elektrik bilindiği üzere bir görevli elektrik tedarik şirketidir. Ancak sahip olduğu lisans uyarınca şirkete verilen görev dışında diğer elektrik tedarikçileri gibi tüm bölgedeki tüketicilere indirimli elektrik tedariği sağlayabilir. Enerjisa indirimli elektrik başvurusu için bu firmayla görüşebilirsiniz.

Meram Elektrik dışında, encazip.com'da öne çıkan indirimli elektrik tarifelerini aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

Örnek tedarikçi tablosu yüklenior...

Meram Elektrik Tarifeleri

Mevcut bölgesinde Aksaray, Karaman, Nevşehir, Niğde ve Kırşehir illerinde ikamet eden tüketicilerin görevi elektrik tedarik şirketi olan Meram Elektrik, elektrik tedarikçisini daha önceden değiştirmemiş tüm tüketicilerin elektrik enerjisini Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenen tarifelerdeki fiyatlardan tedarik etmekle yükümlüdür. Meram Elektrik Ağustos 2022 itibariyla bu şekilde elektrik enerjisi tedariği gerçekleştiren ev tüketicilerine 1.59279 aktif enerjisi birim fiyatı ve 0,2651 dağıtım bedeli birim fiyatı ile, toplamda da vergiler dahil 2.16 birim fiyattan hizmet vermektedir.

Meram Elektrik İletişim Bilgileri

Adres: Nişantaşı Mah. Kemerli Cad. B Blok No: 24 SELÇUKLU - KONYA

İlgili İçerikler