kW-kWh Nedir? Nasıl Hesaplanır?

kW Nedir? KiloWatt Saat (kWh) Nedir?

Bir elektrik santralinin kurulu gücü ifade edilirken MegaWatt (MW), herhangi bir elektrikli cihazın elektrik tüketimi ifade edilirken ise watt birimleri ile karşılaşıyoruz.

Peki bu birimleri gördüğümüzde ne anlamamız gerekiyor? Evimizdeki buzdolabı veya televizyonun yada bir ampülün etiketinde yer alan Watt değeri ne anlama geliyor? Bunları yorumlayabilmek ve hayatımızdaki önemini anlayabilmek için bu birimlerin ne anlama geldiğini detaylıca bilmek gerekiyor. kW, kWh gibi birimlerin ne anlama geldikleri ve nasıl hesaplandıkları gibi detaylara yazı içeriğinde değineceğiz.

kW Nedir?

Bir kiloWatt (kW), 1000 Watt'a (103 Watt) eşittir ve bir güç birimidir. Kilowatt elektrikli motorların, aletlerin, makinelerin ve ısıtıcıların gücünü ifade etmek için kullanılır. Ayrıca yayın yapan radyo ve televizyon vericilerinin elektromanyetik güç çıkışını ifade etmek için kullanılan ortak bir birimdir. Bir kiloWatt yaklaşık olarak 1.34 beygir gücüne eşittir.

kWh Nedir?

KiloWattsaat (kWh) bir saatte yapılan enerji üretim veya tüketim miktarını ifade eden birimdir. 1 kWh saat bir saat boyunca sürekli olarak 1 kW güç kullanımını gösterir. Uluslararası Birim Standartı'nda belirtildiği üzere 1 kWh, 3600 kilojoule'e eşittir. 

Elektrik faturalarının tüketim miktarı kısmı da kWh cinsinden belirlenir ve birim kWh başına fiyat üzerinden faturalandırma yapılır. Buradan yola çıkarak elektrikli cihazların çalıştıkları süre ve güçleri dikkate alınarak kaç kWh elektrik enerjisi tükettikleri hesaplanabilir.

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Watt (W), kiloWatt (kW) ve KiloWattsaat (kWh) nasıl hesaplanır?

Bir güç birimi olan Watt'ın bir saat içinde kullanımını ifade eden birim Wattsaat'tir. Bir kiloWatt ise 1000 Watt'a eşittir ve elektrikli aletlerin gücünün genellikle Watt ile ölçülebilecek birimden daha yüksek olması nedeni ile kiloWatt ve kiloWatsaat birimi daha çok kullanılır. KiloWatt ve KiloWattsaat aşağıdaki formüle göre hesaplanır.

Watt (W), KiloWatt (kW) Ve KiloWattsaat (kWh) Hesaplama Tablosu

KiloWattsaat hesaplaması yapmak için elektrikli aletin gücü (Watt cinsinden) ile kullanıldığı süre (saat cinsinden) çarpılır. Sonucun kiloWattsaat cinsinden çıkması için ise bu çarpım 1000'e bölünür. Eğer güç kiloWatt cinsinden yazılırsa çarpım 1000'e bölünmez ve sonuç kiloWattsaat cinsinden olur. Bu formulden yola çıkarak gücü 44 Watt olan bir buzdolabının bir saatte tüketeceği elektrik kiloWattsaat cinsinden aşağıdaki şekilde hesaplanır:

kWh = 44 x 1 / 1000

kWh = 44 / 1000

kWh = 0,044 

Buzdolabının bir saatlik elektrik tüketimi 0,044 kWh'dir. Aralık 2022 döneminde evler için vergiler dahil elektrik enerjisi birim fiyatı kiloWattsaat başına 2.6 TL/kWh'dir. Buzdolabının bir saatlik kullanımının elektrik faturasına etkisini hesaplamak için ise aşağıdaki hesaplama yapılır:

0,44 x 2.6

kW Hesaplama Tablosu

Herhangi bir üretim tesisi veya herhangi bir elektrikli cihazın azami gücü Watt (W), KiloWatt (kW) veya MegaWatt (MW) gibi birimlerle ifade edilir. Genellikle elektrikli cihazların üzerinde cihazın çalışabileceği azami güç bilgisi yer alır. Gerçekte ise cihazın ortalama gücü etiket üzerinde yer alan güç bilgisinden daha düşük olabilir. Elektrikli cihazın tükettiği elektrik enerjisi miktarı yaklaşık olarak cihazın gücü ve çalışma süresi dikkate alınarak hesaplanabilir. Örneğin 240 W’lık yani 2,4 kW’lık bir bulaşık makinesi 1 saat boyunca çalışırsa 2,4kWh elektrik enerjisini tüketmiş olur. Genellikle kullandığımız elektrikli cihazların güç ve bir saatlik tüketim miktarları aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

CihazGüç (Watt)Güç (kW)Saatlik Enerji Tüketimi (kWh)
Buzdolabı (A+)440,0440,04
Bulaşık Makinesi (A+)5100,5100,51
Çamaşır Makinesi (A+)3030,3030,30
LCD TV (A+)980,0980,10
Ütü26002,6002,60
Elektrikli Süpürge20002,0002,00
Fırın25002,5002,50
Klima22002,2002,20
Elektrikli Isıtıcı30003,0003,00
Akkor Ampül600,0600,06
Enerji Tasarruflu Ampül120,0120,01
Led Lamba120,0120,01
Kettle22002,2002,20
Tost Makinesi20002,0002,00
Çamaşır Kurutma Makinesi10001,0001,00
Mikrodalga Fırın8000,8000,80
Dizüstü Bilgisayar900,0900,09
Telefon Şarjı40,0040,004

Tablo 1. Elektrikli Cihazlar ve 1 Saatlik Elektrik Tüketim Miktarları

kW Hesaplama TL

Tüketilen elektrik karşılığında ödenecek bedeli hesaplamak için iki temel bilgiye ihtiyaç vardır: 

1- kWh cinsinden elektrik enerjisi tüketim miktarı

2- Elektrik birim fiyatı 

Elektrik faturalarında tüketilen elektrik kWh birim hesaplanır, tüketilen her kWh için belirlenmiş birim fiyat vardır. Elektrik tarifeleri, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından yılda 4 kez olmak üzere 3’er aylık periyotlar ile yayınlanır. Güncel elektrik tarifeleri yayınlandıktan sonra takip eden 3 aylık dönemde geçerli olur. Güncel elektrik tarifelerine elektrik fiyatları sayfasından erişilebilir.

EPDK tarafından açıklanan tarifeler son kaynak elektrik tedariki kapsamında olan (daha önce hiç elektrik tedarikçisi değiştirmemiş) tüketiciler için uygulanacak kiloWattsaat başına birim fiyatları belirler. Bu tarife fiyatları piyasadaki en yüksek fiyatlardır ve serbest tüketici adayı olanlar için kiloWattsat başına elektrik fiyatları EPDK tarifelerinin altındadır. encazip.com'da serbest tüketiciler için kiloWattsaat başına elektrik fiyatları hesaplaması için sorgulama yapılabilir.

Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz?
İndirimli elektrik tarifelerini karşılaştırın!

Abone grubunuzu seçin, teklifleri karşılaştırın, en cazip elektrik tedarikçisine geçiş yapın!

En Cazip Elektrik Tekliflerini Bul
En Cazip Elektrik Tekliflerini Bul

kWh elektrik tüketimi için fatura hesaplaması nasıl yapılır?

KiloWattsaat cinsinden elektrik tüketiminin kaç Türk Lirası elektrik faturasına eşit olacağını hesaplamak için elektrik tüketim miktarı ile elektrik enerjisi birim fiyatı çarpılır. EPDK tarafından açıklanan ulusal tarife elektrik birim fiyatlarına göre elektrik tüketimi için fatura hesaplaması şu formülle yapılır:

  • Evler için: 

Bir cihazın toplam elektrik tüketimi (kWh) x 2.6 TL

  • İş yerleri için:

Bir cihazın toplam elektrik tüketimi (kWh) x 4.45 TL

Bir buzdolabının gücü 44 Watt olduğu ve 365 gün 24 saat çalıştığı varsayımıyla, buzdolabı için elektrik faturası aşağıdaki şekilde hesaplanır:

= 0,044 kWh x 24 x 365 x 2.6 TL

1 Watt Kaç Volt?

Volt, bir devrede iki nokta arasındaki potansiyel enerji farkını ifade eder. Bu gerilim farkı sayesinde elektronlar iletkenler üzerinden taşınabilir, daha basit hali ile, bu gerilim farkı, elektrik enerjisinin iletkenler vasıtası ile taşınmasını sağlar. Örneğin, ülkemizde evlerde prizlerde gerilim 220 Volt’tur. Elektrikli cihazların da çalışabildiği bir gerilim değeri vardır. Türkiye’de kullanıma sunulan elektrikli cihazlar 220V ile çalışacak şekildedir. Bu sebeple yurt dışına seyahat ettiğimizde veya yurt dışından elektrikli bir ürün getirdiğimizde eğer cihazın çalışabileceği gerilim değeri 220V’tan farklı ise cihaz çalışmayabilir veya gerilim farkından dolayı cihaz zarar görebilir.

Volt ve Watt arasındaki ilişkiyi anlayabilmek için akımın ne olduğunu da bilmek gerekir. Bir iletkenin kesitinden birim zamanda geçen elektrik yüküne akım denir ve Amper (I) birimi ile ifade edilir. Watt; Volt cinsinden gerilim ile Amper cinsinden akımın (I) çarpılması ile hesaplanır. Watt hesaplama formülü aşağıdaki gibidir:

Watt= Gerilim (Volt) x Akım (I)

Örneğin 1 Volt’luk gerilimde 1 Amper’lik akım geçiyorsa, 1 Watt enerji tüketilmiş olur.

1 Volt Kaç Watt?

Watt ve Volt değerleri birbirine sıklıkla karıştırılmaktadır. Ancak yalın hali ile açıklarsak daha akılda kalıcı olacaktır. Evlerimizdeki prizlerde 220 Volt gerilim bulunur. Ancak prize taktığımız cihazların gücü ise farklı faklıdır. 60 watt’lık bir lamba da, 2,4 kW’lık bir bulaşık makinesi de 220 Volt gerilime bağlı olarak çalışır ancak bulaşık makinesi çalışırken, 60 watt’lık ampulden daha fazla elektrik enerjisi tüketir. Matematiksel olarak, yukarıdaki fomülde, Watt, Akım değerine bölünürse Volt değerini bulunur.

İlgili İçerikler