Sanal Kart Nedir? Sanal Kart Nasıl Kullanılır?

Sanal Kart Nedir?

Sanal kart, yalnızca internet ortamında var olan ve fiziksel olarak mevcut olmayan bir kart türüdür. Sanal kartta da tıpkı normal kartlarda olduğu gibi kart numarası, son kullanma tarihi ve CVC numarası yer alır.

Sanal kart, tüketicilerin mevcut kredi kartlarına internet bankacılığı ya da mobil bankacılık kanallarından ek kart olarak tanımladığı ve fiziki olarak bulunmayan kredi kartı türüdür. Sanal kartta normal kredi kartı gibi kredi kartı numarası, son kullanma tarihi ve CVC kodu bulunur. Sanal kartların limitleri üinternet ya da mobil bankacılık kanallarından kolaylıkla belirlenebildiğinden internet üzerinden yapılacak alışverişlerde güvenli olarak kullanılır.

Sanal Kart Ne İşe Yarar?

Sanal kart, internet üzerinden veya mail order ile yapılacak ödemelerde tam ve kusursuz güvenlik sağlar. Bilinen e-ticaret sitelerinin kredi kartı güvenliği konusunda son derece ileri teknolojilerle korunmasına rağmen bilgi sızıntısı ya da siber saldırı gibi durumlarda kredi kartı bilgilierinin üçüncü kişilerin eline geçme ihtimali vardır. Ayrıca mail order talimatlarında kart bilgileri üçüncü kişilerle paylaşıldığından tam anlamıyla kusursuz bir güvenlik sistemi kurmak pratikte mümkün değildir. Bu durumda tüketiciler sanal kart kullanarak işlemlerini gerçekleştirerek tam güvenlik sağlayabilir. Sanal kart ile yapılan işlemlerde, sanal kartın limiti tam olarak harcanacak tutar kadar belirlenir, alışveriş yapıldıktan sonra ise sanal kart limiti sıfırlanır. Böylelikle tüketicinin belirlediği tutar üzerinde bir tutarın karttan çekilmesi imkansız hale gelir. Bankalar, tüketicilere yılda bir kaç defa sanal kart değişikliği yapma hakkı tanıdığından sanal kart ile yapılan işlemlerin güvenliği daha da artar.

Sıkça Sorulan Sorular

Sanal Kartın Avantajları Nelerdir?

Sanal Kartın Dezavantajları Nelerdir?

Sanal Kart Nasıl Oluşturulur?

Sanal Kart Oluşturma Şartları Nelerdir?

Hangi Banklardan Sanal Kart oluşturulabilir?

Sanal Kart İle Ne Yapılabilir?

Sanal Kart Nasıl Kullanılır?

Sanal Kart Limiti Ne Kadardır?

Sanal Karta Para Nasıl Yatırılır?

Sanal Karttan Para Çekilebilir mi?

Sanal Kart ile Taksitli Alışveriş Yapılabilir mi?

Sanal Kart Güvenli mi?

Kredi Kartsız Sanal Kart Sahibi olunur mu?