Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi kartı başvurusu yapmak için kredi kartı başvuru formunun doldurulması yeterlidir.

Kredi kartı başvuru şartlarını taşıyan herkes kolaylıkla kredi kartı başvurusunda bulunabilir. Kredi kartı başvurusu için gerekli olan tek şart ise 18 yaşını doldurmuş olmaktır. Ancak bazı bankalar çeşitli şartlar ve kısıtlar altında 18 yaş altı kişilere de kredi kartı verebilmektedir. Kredi kartı başvurusunda bulunmak, kredi kartı başvurusunun olumlu sonuçlanacağını garanti etmez. Kredi kartı başvuru formu doldurulduktan sonra başvuru, banka kriterlerine göre onay sürecinden geçer. Herhangi bir evrak talep edilmesi ya da gelir belgesi istenmesi durumunda bankalar başvuru sahipleri ile iletişime geçerek bu belgelerin teminini sağlar. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre Türkiye genelinde toplamda yaklaşık 94 milyon kredi kartı bulunmaktadır.

Kredi Kartı Başvuru Şartları Neledir?

Kredi kartı başvurusu, en kolay borçlanma başvuru türüdür. Yine de kredi kartı başvurusunda bulunmak için aşağıdaki şartların sağlanması gereklidir.

 • Reşit Olmak: 18 yaşının üzerinde olmak kredi kartı başvurusu şartıyken, bazı özel durumlarda (öğrenci kartı vb.) ek kart, yasal vasinin kefaleti ve imzası ile 18 yaşından küçükler de kredi kartı başvurusunda bulunabilir.
 • Findeks kredi notu: Genel olarak banklar Findeks kredi notu 700'ün üzerinde olan kişilerin kredi kartı başvurularını kabul eder.
 • Limitler dahilinde kart başvurusu yapmak: Kişilerin sahip olduğu kredi kartlarının toplam limiti aylık gelirlerinin 4 katından fazla olamaz. Farklı bankalardan kredi kartı alan kişilerin bu koşulu sağlamaları gerekir.

Kredi Kartı Başvurusu Yaparken Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kredi kartı başvurusu yaparken gerekli olan evraklar bankadan bankaya değişiklik gösterebilse de genellikle herhangi bir evrak istenmez. Ancak bazı durumlarda kişiyle ilgili bilgilere sistemsel olarak ulaşım sağlanamayabilir. Ayrıca kart talebinde bulunan kişinin özel veya yüksek limitli bir kart talebi olması gibi durumlarda bankalar çeşitli evrakları talep edebilir. Kredi başvurusu yaparken gerekli evraklar aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Kredi Kartı Başvuru Forumu: Kredi kartı başvurusu yapmak için bankanın belirlediği form doldurulmalıdır. Bu form online olarak ya da şubeye giderek doldurulabilir.
 • Kimlik Belgesi: Nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport gibi kimliği gösterir belgeler.
 • Gelir belgesi: Ücretli çalışanlar için çalıştığı şirketten alacağı maaş bordrosu ve SGK kayıt dökümü, serbest meslek sahipleri için vergi levhası, emekliler için emekli maaşını kanıtlayan belge, geliri olmayanlar için ise kefil bankalar tarafından talep edilebilir.

Kredi Kartı Başvurusu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kredi kartı başvurusunun durumunu sorgulamak için başvuru yapılan banka ya da finans kurumu ile iletişime geçilmelidir. Doğrudan ilgili finansal kuruluşun şubesine gidilerek bilgi alınabileceği gibi, bu kurumların internet siteleri veya mobil bankacılık kanalları üzerinden de sorgulama yapılabilir Sorgulama işlemi, finansal kuruluşa göre değişiklik gösterebilir. Bazı bankalar ise SMS yoluyla kredi kartı başvuru sorgulama imkanı sunar.

Bankalara Göre Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi kartı başvuruları bankadan bankaya değişiklik gösterir. Kredi kartı başvurusu için öncelikle kart talep edilecek olan bankanın başvuru koşulları gözden geçirilmelidir. Ardından koşullar yerine getirilerek ilgili kanallardan başvuru işlemi gerçekleştirilmelidir.

Ziraat Bankası Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankasına kredi kartı başvurusunda bulunmak için tüm Ziraat Bankası şubelerine doğrudan gidilebilir. Ziraat Bankası resmi internet adresinden internet bankacılığı kullanılarak da Ziraat Bankasına kredi kartı başvurusu yapılabilir. Ziraat Bankası müşterisi olan kişiler Ziraat Mobil bankacılık uygulaması üzerinden de kredi kartı başvurusunda bulunabilir. Ziraat Bankasına kredi kartı başvurusunda bulunmak için bir diğer yol ise 444 00 00 numaralı Ziraat Bankası müşteri hizmetleri hattına bağlanmaktır.

Akbank Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Akbank kredi kartı başvurusu, encazip.com Akbank Kredi Kartı Başvurusu sayfasından, Akbank şubelerinden, internet ve mobil bankacılık kanallarından yapılabilir. Akbank’a kredi başvurusunda bulunmak için bir diğer yol ise 444 2 525 numaralı Akbank müşteri hizmetlerini aramaktır.

Vakıfbank Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vakıfbank’a kredi kartı başvurusunda bulunmak için tüm Vakıfbank şubelerine doğrudan müracaat edilebilir, bankanın internet ve mobil bankacılık kanalları kullanılabilir veya 0850 222 0724 numaralı Vakıfbank çağrı merkezi aranabilir.

Denizbank Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Denizbank’a kredi kartı başvurusunda bulunmak encazip.com Kredi Kartı Başvuru sayfası kullanılabilir, Denizbank internet bankacılığı veya MobilDeniz uygulaması kullanılabilir. Çağrı merkezi üzerinden başvurular için ise bankanın 0850 222 0800 numaralı çağrı merkezi aranmalıdır.

Garanti Bankası Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Garanti Bankasına kredi kartı başvurusu yapmak için encazip.com Kredi Kartı Başvuru sayfasından Garanti Bankasının kredi kartı çeşitleri karşılaştırılıp başvuru yapılabilir. Ayrıca bankanın mobil ve internet kanalları ile 444 0 333 numaralı çağrı merkezinden de başvuru yapılabilir. 

Halkbank Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Halkbank’tan kredi kartı başvurusu yapmak için doğrudan Halkbank şubelerine müracat edilebilir, bankanın internet ve mobil bankacılık kanalları kullanılabilir veya 0850 222 0400 numaralı Halkbank müşteri hizmetleri hattına aranabilir.

Aktifbank Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aktifbank Kredi Kartı Başvurusu encazip.com üzerinden yapılabildiği gibi, bankanın şubelerinden ve dijital kanallarından da başvuru yapılabilir. Telefon ile kredi kartı başvurusunda bulunmak için bankanın  0850 724 3050 numaralı çağrı merkezi aranmalıdır.

TEB Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Encazip.com TEB Kredi Kartı Başvuru sayfasından, TEB veya CEPTETEB internet veya mobil kanallarından TEB kredi kartı başvurusu yapılabilir.

Kredi Kartı Başvurusu İptali Nasıl Yapılır?

Kredi kartı başvurusunu iptal etmek için kredi kartı talep edilen bankanın çağrı merkezi aranmalıdır. Kart başvurusunun iptali için başvuru henüz sonuçlanmadan ve kart çıkartılıp kargoya verilmeden önce iptal talebi oluşturulmalıdır.

Kredi Kartı Başvurusunda Nelere Dikkat Edilir?

Kredi kartı başvurusunda bulunmadan önce hangi kredi kartının daha avantajlı olacağı gözden geçirilmelidir. Bazı kredi kartları dönemsel olarak çeşitli fırsatlar sunarken, bazı kredi kartları uçuş mili ya da seyahat indirimleri gibi sabit faydalar sağlar. Kredi kartı başvurusunda dikkat edilmesi gereken noktalar aşağıda listelenmiştir.

 • Kart aidatı: Kredi kartı başvurusu yapılırken kart aidatının ne kadar olduğuna dikkat edilmelidir. Bazı bankalar aidatsız kredi kartı verirken, bazı bankaların kredi kartı aidat ücretleri ortalamanın üzerinde olabilir.
 • Mağazalarda ya da Restoranlarda indirim: Bazı banka kartları sürekli olarak bazı mağazalarda ve restoranlarda indirim sağlar. Tüketiciler kullanım alışkanlığına göre en çok harcama yaptıkları sektörlerde indirim sağlayan kredi kartlarını tercih etmelidir.
 • Ekstra ve sürekli taksitlendirme: Bazı kredi kartları, mevzuat çerçevesinde alışveriş yapılan mağaza ile anlaşması olsun olmasın ilave taksitlendirme imkanı sumaktadır. Özellikle enflasyonun yüksek olduğu dönemlerde düşük faizli ya da vade farksız taksit imkanı sunan kredi kartları tüketiciler için cazip olur.
 • Kart limiti: Verilecek kredi kartı limiti kart seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken hususlardan biridir. Findeks puanı yüksek olan kişilere daha yüksek kart limiti verilebilirken, Findeks notuna bakılmaksızın gelir belgesi ile yüksek kart limitine sahip olunabilir.
 • Mil kazandıran kredi kartları: Fazla seyahat eden kişiler, uçuş mili kazandıran kredi kartlarını tercih edebilir. Mil kazandıran kredi kartları ile yapılan her harcamadan uçuş mili kazanılır ve bu uçuş milleri ile ücretsiz bilet alınabilir.

Kredi Kartı Neye Göre Seçilmeli?

Kredi kartları nitel olarak bireysel ve ticari kredi kartı olarak ikiye ayrılırken kart tipine göre de MasterCard, Visa ve American Express olmak üzere üçe ayrılır. Bireysel kredi kartları kişinin şahsına ait tanımlanır ve bireysel harcamalar için kullanılır. Ticari kredi kartları ise bireysel harcama için kullanılamaz ve yalnızca tüzel kuruluşun harcamaları için kullanılır. MasterCard, Visa ve American Express ise kredi kartı sektöründe dünya pazarının tamamına yakınını elinde tutan kuruluşlardır. Yalnızca ATM kullanmak ve ödeme yapmak amaçlanıyorsa bu üç kartın birbirinden farkı yoktur. Üçüyle de aynı işlemler kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Kartlar arasındaki farklılıklar ise MasterCard'ın Visa'ya göre daha fazla sponsorluk anlaşması olması ve American Express'in ise restoranlarda sürekli olarak indirim sağlamasıdır.