Kredi Kartı Nedir? Kredi Kartı Başvurusu

Kredi Kartı Nedir?

Kredi kartı, bankalar veya kredi kartı çıkartmaya yetkili kuruluşlar tarafından müşterilere önceden belirlenmiş limitler dahilinde kredi kartının geçerli olduğu mağazalarda alışveriş yapmasına imkan tanıyan finansal enstrümandır.

Kredi kartı, bankalar veya kredi kartı vermeye yetkili çeşitli finans kuruluşları tarafından müşterilere verilen ve önceden belirlenmiş limitler dahilinde anlaşmalı POS cihazı olan mağazalarda nakit olmaksızın alışveriş yapılmasını sağlayan finansal enstrümandır. Türkiye'de kredi kartları, 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu ile düzenleme altına alınmıştır. Türkiye'de ilk kredi kartı 1968 yılında Koç Topluluğuna bağlı Setur tarafından Diners Club kredi kartının müşterilere sunulmasıyla başlamıştır. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre Türkiye'de yaklaşık 94 milyon kredi kartı vardır.

Kredi Kartı Ne İşe Yarar?

Kredi kartı, nakit olmaksızın harcama ve alışveriş yapmayı sağlar. Kredi kartı harcamalarının geri ödemeleri aylık dönem sonunda yapılır, böylece kredi kartı ile yapılan alışverişler doğal olarak belirli bir vadede geri ödenir. Nakitin yerine kullanılmasının yanında alışverişlerde taksit imkanı da sunan kredi kartları tüketicilerin daha kolay alışveriş yapmasını ve kredi kullanmadan yaptıkları harcamaları vadelendirmeyi sağlar. Tüketicilerin acil nakit ihtiyaçları için nakit avans imkanı da bulunur.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre tüketiciler yaklaşık 2 milyon mağaza ya da internet sitesinde kredi kartı ile alışveriş yapabilir.

Kredi Kartının Özellikleri Nelerdir?

Kredi kartının özellikleri şunlardır:

 • Yekili kuruluşlar tarafından verilmesi: Her kredi kartı, 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu ve ilgili mevzuat uyarınca yetkilendirilmiş kurumlar tarafından verilir.
 • Kart sahibinin adı soyadı: Her kredi kartının üzerinde kart sahibinin adı ve soyadı yazar.
 • Eşsiz (tekil) kredi kartı numarası: Her kredi kartının belirli parametrelere göre oluşturulan 16 haneli eşsiz numarası olur. Örneğin Visa kredi kartları numaraları 51'den 55'e kadar olan numarayla başlarken, MasterCard kredi kartı numaraları 4 ile başlar.
 • Son kullanma tarihi: Kredi kartlarının son kullanma tarihi vardır. Bu tarihten sonra kredi kartı kullanılamaz hale gelir.
 • Boyut standardı: Kredi kartları ISO / IEC 7810 uluslararası standardına göre 85,60 x 53,98 mm boyutunda olur.
 • Ulusal ya da uluslararası servis sağlayıcısı: Her kredi kartının Visa, MasterCard, American Express gibi uluslararası veya Troy gibi ulusal bir servis sağlayıcısı bulunur.
 • Güvenlik kodu: Her kredi kartının arkasında ya da üzerinde güvenlik kodu bulunur.

Kredi Kartı Başvurusu Nereden Yapılır?

Kredi kartı başvurusu encazip.com üzerinden ya da kredi kartı veren finansal kuruluşlara doğrudan yapılabilir. Kredi kartı vermeye yetkili finans kurumlarına yapılacak başvurular ilgili kurumun internet sitesi, mobil uygulaması ya da şubesi kanalıyla yapılabilir. Kredi kartı başvurusu bir işlemdir ve genellikle çok kısa sürede sonuçlanır ve başvurunun olumlu sonuçlanması halinde 10 gün içinde başvuru sahibine kurye ile iletilir.

Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi kartı başvurusu internet üzerinden veya doğrudan şubeye giderek yapılabilir. Online kredi kartı başvurusu yapmak için aşağıdaki adımlar takip edilmelidir.

 • encazip.com üzerinden kredi kartları karşılaştırılabilir veya direkt olarak bankanın internet veya mobil bankacılık kanalı kullanılır.
 • İlgili güvenli kanalda kredi kartı başvurusu seçeneği seçilir.
 • Kredi kartı başvuru formu doldurulur.
 • Kredi kartı başvuru sonucu kısa sürede sonuçlandırılır ve kredi kartı başvuru sahibinin adresine kurye ile gönderilir.

Şubeden yapılacak başvurularda şu adımlar takip edilmelidir.

 • Kredi kartı başvurusu yapılacak bankanın şubesine gidilerek sıra numarası alınır.
 • Gişe işlemleri bölümünde kredi kartı başvuru formu doldurulur.
 • Bankaya geçerli bir kimlik kartı ile kimlik ibrazı yapılarak başvuru tamamlanır.

Kredi Kartı Başvurusu İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Kredi kartı almak için şartlar 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu ile Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik ile belirlenir. Buna göre kredi kartı başvurusu için gerekli şartlar aşağıdaki gibidir.

 • Reşit olmak: 18 yaşını doldurmuş olmak veya yasal vasi tarafından başvuruda kefil olunması.
 • Kredi notu: 700 veya üzerinde kredi notuna sahip olmak gereklidir.
 • Belgelenebilir gelir sahibi olmak: Bazı durumlarda bankalar tarafından başvuru yapanlardan gelir belgesi ibrazı istenir.

Kredi Kartının Çalışma Prensibi Nedir?

Kredi kartının temel prensibi, kart sahibine banka tarafından belirli bir borçlanma limiti açılması ve kart sahibinin bu limitler dahilinde POS cihazı olan mağazalar ve internet sitelerinden alışveriş yaparak bankaya borçlanmasıdır. Kredi kartı ile alışveriş yapmak için POS cihazının olması gerekir. Kredi kartı POS cihazına sokulduktan veya manyetik okuyucudan geçirildikten sonra işlem talebi POS cihazı sahibi mağazanın bankasına iletilir. Talep daha sonra kredi kartı servis sağlayıcıları (Visa, MasterCard, American Express vb.) tarafından kart sahibinin bankasına iletilir. Kartı veren banka tarafından provizyon verilmesi durumunda alışveriş onaylanır ve kart sahibinin borç hesabına bu işlem kaydedilir. Kredi kartı ekstre dönemi sonunda alışveriş tutarı kart sahibinin ekstresine yanstılır ve son ödeme gününde ekstre borcunun ödenmesi istenir.

Kimler Kredi Kartı Alamaz?

Kredi notu düşük olan kişiler, banka ile problem yaşamış olan kişiler ve yeterli gelire sahip olmayan kişiler kredi kartı alamaz. Ev hanımları ile ilgili mevzuat gereği ev hanımlarının kredi kartı alması mümkündür. Hiçbir geliri olmayan kişilere verilecek olan kredi kartları ise bankaların inisiyatifindedir. Bu kişilerin kredi kartı başvuruları reddedilebileceği gibi düşük limitlerle kredi kartı verilmesi onaylanabilir. Bankacılık sisteminin kara listesinde olan ve kredi notu düşük olan kişilerin kredi kartı alması ise çok daha zordur.

Kredi Kartının Avantajları Nedir?

Kredi kartına sahip olmak pek çok avantajı beraberinde getirir. Kredi kartının avantajları şunlardır:

 • Kullanım kolaylığı: Kredi kartları nakit para olmadan da alışveriş imkanı sağlar.
 • Güvenlik: Kredi kartları, nakit para taşımaya göre daha güvenlidir. Nakit paranın çalınması durumunda direkt olarak maddi kayıp oluşurken, kredi kartı ile yapılan harcamaların çeşitli güvenlik adımlarından geçmesi kredi kartının nakit paraya göre daha avantajlı olmasını sağlar. Kredi kartı kaybolması durumunda banka ile iletişime geçilerek kart kolaylıkla iptal edilebilir.
 • Ek faydalar: Nakit ile yapılan alışverişlere kıyasla kredi kartları puan, mil gibi ek avantajlar sağlar.
 • Kredi notuna olumlu etki: Kredi kartı ekstrelerinin düzenli ödenmesi ile kişinin kredi notu önemli ölçüde yükselir.
 • Taksit imkanı: Kredi kartlarının tamımına yakını mevzuatın izin verdiği sektörlerde taksitkli ödeme yapılmasına imkan sağlar. Bu da nakit paranın tek seferde tüketiciden çıkması yerine vadeli olarak ödemenin yapılmasına imkan tanır.

Kredi Kartı ile Banka Kartı Arasındaki Fark Nedir?

Banka kartı, bağlı hesapta para olması durumunda kredi kartı gibi kullanılabilirken ATM'lerden hesaptaki parayı nakit olarak çekmek için kullanılır. Kredi kartlarında kart sahibine belirli bir limit tanımlanıp o limit dahilinde harcama yapmaya imkan sunulur ve ödemenin ekstre dönemi sonunda yapılması gerekir. Banka kartlarında ise banka hesabındaki mevcut para kullanılır ve banka hesabında para olmaması durumunda banka kartından alışveriş yapılamaz.

Kredi kartlarında taksitlendirme, mil veya puan kazanma, vadeli ödeme gibi imkanlar verken banka kartlarında bunların hiçbiri olmaz ve harcamalar nakit para ile alışveriş yapmak gibi değerlendirilir. Banka kartları yalnızca bağlı olduğu hesapta kredili mevduat hesabı (KMH) olması durumunda kredi kartı gibi kullanılır ancak KMH faizleri oldukça yüksek olduğundan kredi kartının aksine her harcamada yüksek bir faiz ödenir.

Kredi Çekmek mi Kredi Kartı Kullanmak mı Daha Avantajlıdır?

Kredi kartı kullanımı, borçlar geciktirilmediği sürece herhangi bir faiz ödemesi gerektirmez. Yalnızca yıllık kart aidatının ödenmesini gerektirir. Bazı bankalar, çeşitli kampanyalar dahilinde kart aidatı da almamaktadır. Kredi çekmek ise kredi geri ödemesi sırasında faizli ödemeyi gerektirir. Bu nedenle kredi kartı kullanımı, kredi kullanımına göre daha avantajlıdır.

Bazı durumlarda kredi kullanımı çok daha avantajlı olabilir çünkü kredi kartı ile yapılan harcamaların geri ödeme vadeleri kredi çekme işlemine göre çok daha kısadır. Kredi çekerek çok daha uzun vadelere yayılan geri ödeme yapılması mümkündür. Ayrıca kredi çekerken, kredi kartı limitlerinden daha yüksek tutarda para çekmek mümkündür. Bu nedenle kredi kartı kullanımı ile kredi çekmek şartlara ve duruma göre değişken avantajlara sahiptir.

Kredi Kartı Alınırken Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Kredi kartı alınırken bilinmesi gereken noktalar aşağıda sıralanmıştır. 

 • Kart aidatı: Alınacak olan kredi kartının yıllık aidatı bilinmelidir.
 • Kart limiti: Kredi kartının limiti bilinmelidir.
 • Kredi kartının sağladığı ek avantajlar: Kredi kartlarının alışverişlerden mil veya nakit puan kazandırma gibi ilave avantajları olur, kredi kartı alırken ek avantajlar da incelenmelidir. 
 • Marka sponsorluk ve işbirlikleri: Kredi kartının çeşitli markalarla olan anlaşmaları veya ayrıcalıkları bulunabilir. Kişinin çok kullandığı bir marka ile anlaşması olan kredi kartı alması ek avantajlardan faydalanmasını sağlar.
 • Restoran veya otellerde indirim: Bazı kredi kartları anlaşmalı restoranlara ilave olarak tüm restoran veya otel harcamalarında indirim sağlayabilir. Kullanım alışlanlığına göre kredi kartı seçimi yaparken bu avatajlar da değerlendirilmelidir.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

Kredi kartı limiti belirlenirken etkili olan faktörler arasında kişinin belgelenebilir geliri ve kredi notu bulunur. İlk kez kredi kartı alacaklar için kart limiti belgelenebilir gelirin 2 katıyla sınırlıdır. Ancak devam eden zamanlarda bu limit belgelenebilir gelirin 4 katına kadar çıkar. Bankalar uzun süredir birlikte çalıştıkları yüksek gelirli ve güvenilir kişilere limitsiz kredi kartı da verebilmektedir.

En Kolay Kredi Kartı Veren Bankalar Hangileridir?

En kolay kredi kartı veren bankalar şunlardır:

 • Alternatifbank
 • Aktifbank
 • Anadolubank
 • TEB
 • ING Bank
 • Akbank
 • Garanti BBVA

Kredi Notunun Kredi Kartı Almaya Etkisi Var mı?

Kredi notunun kredi kartı almaya etkisi vardır, genellikle Findeks kredi notu 700'ün altında olanlara kredi kartı verilmez, kredi notu düşük olan kişilerin kredi kartı alması daha zor olur. Kredi kartı alırken en belirleyici faktör ise belgelenebilir gelirdir.