Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Nedir?

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Nedir?

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), kartlı kullanım ile yapılan işlemlerin sorunsuz işlemesini sağlamak ve ortaya çıkabilecek ortak problemlerin çözümünü bulmak amacıyla 13 özel ve kamu bankasının ortak girişimiyle 1990 yılında kurulmuş olan kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), kartlı kullanım ile yapılan işlemlerin sorunsuz işlemesini sağlamak ve ortaya çıkabilecek ortak problemlerin çözümünü bulmak amacıyla 13 özel ve kamu bankasının ortak girişimiyle 1990 yılında kurulmuş olan kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. BKM’nin hakim hissedarı 30 Nisan 2020 tarihi itibarıyla Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’dır. Genel merkezi İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde yer almaktadır.

BKM’nin Merkezinin Amaçları Nelerdir?

Bankalararası Kart Merkezinin (BKM) amacı, bankacılık işlemlerinde hiçbir nakit kullanımına ihtiyaç kalmadan tamamen kartlı işlemler yoluyla tüm ödeme ve para transferlerinin problemsiz bir biçimde gerçekleştirilebilmesini sağlamaktır. Bu amaç doğrultusunda yapılacak olan her şey BKM’nin görevleri arasındadır.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Görevleri Nelerdir?

Bankalararası Kart Merkezinin (BKM) görevleri aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • BKM amaçlarına ulaşmak amacıyla gerekli olan her türlü altyapı ve platformun kurulması.
 • Kurulan altyapı ve platformların işletilmesi ve geliştirilmesi.
 • Kartlı ödeme sistemlerinde ortaya çıkabilecek her türlü ortak problemin çözümünün sağlanması amacıyla araştırma ve geliştirme yapılması.
 • Bankalar arasındaki iletişim ve iş birliğinin desteklenmesi.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Ürünleri Nelerdir?

Bankalararası Kart Merkezinin (BKM) ürün ve hizmetleri aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • BKM Express
 • 3-D Secure güvenlik işlemleri
 • Troy
 • En yakın ATM
 • Temassız ödeme işlemleri
 • NFC projeleri
 • POSPara
 • Yurtiçi takas
 • Switch
 • Kamu tahsilat çözümleri

BKM Express Nedir?

BKM Express, Bankalararası Kart Merkezi tarafından bankalar ve önde gelen e-ticaret şirketleri ile birlikte geliştirilmiş olan dijital bir cüzdandır. BKM Express’in amacı güvenli, hızlı ve kolay bir biçimde internet üzerinden alışveriş yapılabilmesini sağlamaktır.

BKM Express Ne İşe Yarar?

BKM Express, internet alışverişlerinin hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde ödenebilmesini sağlar. Ayrıca BKM Express anlaşmalı mağazalarda mobil uygulama yoluyla QR kod okutularak hızlı bir şekilde ödeme yapılabilmesine de olanak sağlar. Anlaşmalı mağazalarda ödemeyi BKM Express ile yapmak istediğini ifade eden bir kişi, mağaza görevlisinin okutacağı QR kod ile hiçbir kredi kartı veya nakit paraya ihtiyaç olmadan ödemesini tamamlayabilir. BKM Express ile ödeme yapmanın en büyük avantajı güvenliktir. Ödeme yapılırken herhangi bir şekilde kredi kartı veya nakit para kullanılmadığı için güvenlik problemi de ortadan kalkar. Buna ek olarak hızlı ve kolaydır.

BKM Express Kredi Kartı mıdır?

BKM Express bir kredi kartı değildir. Ancak kişinin kredi kartı bilgilerini güvenli bir şekilde bünyesinde saklayarak ödeme yapılacağı zaman BKM Express üzerinden kredi kartını kullanarak güvenli bir şekilde ödeme yapılmasını sağlar. BKM Express üyeleri, kendilerine ait herhangi bir kredi kartını BKM Express’e kayıt ederler. Daha sonra BKM Express’i kullanarak bu kredi kartı üzerinden hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde alışveriş yapabilirler. Ödeme sırasında herhangi bir kredi kartı bilgisinin girilmesi gerekmeyeceğinden BKM Express ile ödeme yapmak güvenliği arttırır.

Bankalararası Kart Merkezinin (BKM) Faydaları Nelerdir?

Bankalararası Kart Merkezinin (BKM) faydalarından aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Ödemelerin güvenli, hızlı ve kolay bir şekilde yapılmasını sağlar.
 • İşlem maliyetlerini minimuma düşürür.
 • Kart kullanımını teşvik eder ve yaygınlaştırır.
 • Ödeme sistemlerinde ortaya çıkabilecek ortak sorunların çözümünü sağlar.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Hakkında Bilinmesi Gerekenler?

Bankalararası Kart Merkezi, 1990 yılında 13 özel ve kamu bankasının ortak girişimiyle kurulmuştur. Günümüzde baskın hissedar Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasıdır. Bankalararası Kart Merkezi, kartlı işlemlerin yaygınlaştırılması ve kolaylaştırılması amacıyla çalışmalar yapar. Ödeme sistemlerinde ortaya çıkan ortak problemlerin çözümünün giderilmesini sağlar. Para transferi ve ödeme akışını güvenli bir hale getirir.

Bankalar ve Müşteriler Arasında Nasıl Şeffaflık Sağlar?

BKM, bankalar ve müşteriler arasında şeffaflık sağlar. Bu şeffaflığı sağlayabilmesinin nedeni BKM sistemi içerisinde tüm kayıtlı kullanıcıların ayrı ayrı birer sicil kaydının oluşturulmasıdır. Bu sayede yapılan tüm işlemler kayıt altına alınır ve takip edilebilir. Müşteriler, yaptıkları bütün işlemleri ve bankalarla olan ilişkileri BKM üzerinden takip edebilir. Aynı şekilde bankalar da tüm müşterilerin kayıtlı finansal hareketlerini takip edebilir.