Mevduat Faiz Oranı Hesaplama ve Getirisi 2022

Mevduat Hesabı Nedir?

Mevduat hesabı, bankacılık sistemi içerisinde yer alan temel hesap türlerinden bir tanesidir.

Mevduat2 Sayfa Özeti
Akbank mevduat hesabı
Mevduat hesabı, kişinin boştaki parasını bankaya yatırarak muhafaza etmesini ve bazı durumlarda da faiz geliri elde etmesini sağlar. Bu sayede hiçbir yatırım yapmadan boşta duran para, faiz getirisi ile birlikte kendini muhafaza eder. Mevduat hesabına yatırılan paranın faiz gelirinin alınabilmesi için aylık veya yıllık olarak yatırılması gerekir. Ancak bazı bankalar günlük faiz imkanı da sunar. 

Kredili Mevduat Hesabı Nedir? 

Kredili mevduat hesabı, hesap içerisinde herhangi bir para bulunmasa dahi kredi limiti tutarında nakit para çekilebilen bir hesap türüdür. Kredili mevduat hesabının en büyük avantajlarından birisi ise otomatik ödeme talimatı verilmiş fatura ve geri ödemelerin hesapta para olmasa bile son ödeme tarihi kaçırılmadan ödenmesini sağlamasıdır.  

Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Mevduat hesabı açtırabilmek için tek şart 18 yaşını tamamlamış olmaktır. 18 yaşını tamamlamış olan her birey, herhangi bir banka şubesine giderek müşteri temsilcisi ile görüşmek suretiyle mevduat hesabını açtırabilir. Günümüzde pek çok banka online görüşme yoluyla şubeye gitmeden mevduat hesabı açma imkanı da sunmaktadır. Mevduat hesabı açtırmak için banka tarafından verilen hesap formu ve açılış protokolü doldurulmalıdır. Online görüşmelerde ise bu işlem dijital olarak yapılmaktadır.

Mevduat Hesabı Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?  

Mevduat hesabı açmak günümüzde son derece kolay ve hızlı bir işlemdir. Mevduat hesabı açtırmak için nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi ile e-devlet üzerinden temin edilmiş ikametgah ilmühaberi yeterlidir. Hesap açılışında istenecek olan GSM numarası ile açık adres bilgileri de verildikten sonra mevduat hesabı hızlıca açılır. 

Mevduat Hesabı Nasıl Kapatılır?

Mevduat hesabı online bir şekilde internet bankacılığı veya mobil bankacılık kullanılarak kapatılabilir. İnternet bankacılığı veya mobil bankacılığa giriş yapıldıktan sonra mevduat hesabı seçeneklerinde hesap ayarlarına girilerek hesabı kapatmak mümkündür. Bunun için ilgili platform tarafından gösterilen adımları uygulamak yeterlidir. Bazı sistemlerde içerisinde para olan mevduat hesabı kapatıldığında para otomatik olarak vadesiz hesaba aktarılır. Bazı sistemler ise içerisinde para olan mevduat hesabının kapatılmasına izin vermez. Bu gibi durumlarda öncelikle para başka bir hesaba aktarılarak mevduat hesabı boşaltılmalıdır. Mevduat hesabı kapatma işlemi internet bankacılığı veya mobil bankacılık üzerinden yapılamıyorsa en yakın şubeye gidilerek müşteri temsilcisi ile görüşme sonucunda mevduat hesabı kapatılabilir.

Mevduat Hesabı Nasıl Kullanılır?

Mevduat hesabı şu adımlar izlenerek kullanılabilir: 

 • Mevduat hesabına para yatırılır.
 • Vade süresi boyunca para çekilmez. Çekildiği takdirde faiz hakkı kaybedilir. 
 • Mevduat hesabının faiz oranı kendiliğinden işler ve hesaptaki parada artış meydana gelir. 
 • Vade süresi dolduğunda para çekilebilir veya işletilerek yeniden vadelendirilebilir. 
 • Mevduat hesabındaki para EFT / Havale ile gönderilebilir. 

Mevduat Hesabı Çeşitleri Nelerdir?

Toplamda 7 farklı mevduat hesabı çeşidi bulunur. Mevduat hesabı çeşitleri şunlardır: 

 • Tasarruf mevduatı  
 • Resmi kurumlar mevduatı 
 • Ticari kuruluşlar mevduatı 
 • Vadeli mevduat 
 • İhbarlı mevduat 
 • Birikimli mevduat 

1. Tasarruf Mevduatı

Tasarruf mevduatı, mevduat hesabının herhangi bir kredi veya banka kartı ile bağlantılı olmadığı bir hesap türüdür. Tasarruf mevduatında amaç tasarruf yapmaktır. Bu hesapta para çekme ve kullanma sınırlaması bulunur. Hesaba aktarılan paralar belirli şartlar dahilinde tasarruf etmek amacıyla saklanır ve faiz geliri getirir. Tasarruf mevduatı şubeye giderek açılabilir. 

2. Resmi Kurumlar Mevduatı

Resmi kurumlar mevduatı, adından da anlaşılabileceği gibi resmi kurumlar tarafından açtırılan bir mevduat hesabı türüdür. Resmi kurumlar mevduat hesabı kullanan kurumlara örnek olarak mahkemeler, icra daireleri, belediyeler, SGK ve savcılık sayılabilir.  

3. Ticari Kuruluşlar Mevduatı

Ticari kuruluşlar mevduatı, hem genel hem de karma bütçeli ticari kuruluşlar ile döner sermayeli şirketlerin kullandığı bir hesap türüdür.  Sivil toplum kuruluşları, dernekler ve vakıflar da bu hesap türünü kullanır. 

4. Vadeli Mevduat

Vadeli mevduat hesabı, herkes tarafından açtırılabilen ve faiz geliri getiren bir hesap türüdür. Bu vade süresi 1 aydan başlayarak 1 yıla kadar uzayabilir. Bazı bankalar ise günlük faiz getirisine sahip vadeli mevduat hesapları sunmaktadır. Vadeli mevduat hesabına yatırılan para, vade süresi bitene kadar çekilmediği takdirde faiz geliri hesaba işler.  

5. Vadesiz Mevduat  

Vadesiz mevduat hesabı, faiz geliri getirmeyen ve yalnızca paranın bankada muhafaza edilmesine yarayan bir hesap türüdür. Vadesiz mevduatın temel amaçlarından birisi ise nakit para kullanmadan bankacılık işlemleri (EFT, havale) ile para aktarımı yapabilmektir. 

6. İhbarlı Mevduat

İhbarlı mevduat hesabı, para çekmek için bir hafta öncesinden haber verilmesi gereken bir hesap türüdür. En ge 1 hafta önceden haber vermeden bankadan para çekme talebinde bulunulması halinde bu talep banka tarafından reddedilir. Bu hesap türü özellikle güvenlik amacıyla kullanılır.  

7. Birikimli Mevduat

Birikimli mevduat, en az 3 yıl en fazla ise 10 yıl vade ile açılabilen bir hesap türüdür. Birikimli mevduat hesabının amacı uzun vadede para birikimi yapmaktır. Birikimli mevduat hesabı aylık ya da üç aylık zaman dilimlerinde hesaba para eklemeye imkan sunar.

Mevduat Hesabı Faiz Oranları Nasıl Belirlenir?

Mevduat hesabı faiz oranları banka tarafından çeşitli faktörlere bakılarak belirlenir. Bu faktörler; reel risksiz faiz oranı, risk primi, temerrüt risk primi, likidite risk primi ve beklenen enflasyon oranı şeklinde sıralanabilir. Mevduat hesabı faiz oranı hesaplama işlemi ise şu formül ile yapılır:

Mevduat Hesabından Para Ne Zaman Çekilir?

Mevduat hesabından ne zaman para çekilebileceği konusu hesabın türüne göre değişiklik gösterir. Vadeli ve vadesiz mevduat hesaplarından istenildiği zaman para çekilebilir. İhbarlı mevduat hesabından ise haber verildikten bir hafta sonra para çekilebilir. Birikimli mevduat hesabından para çekme işlemi ise vade süresinin sonunda yapılabilir. 

Diğer Sayfalar

İlgili İçerikler