Kesilen Elektrik Nasıl Açılır?

Kesilen Elektrik Nasıl Açılır?

Elektriğin kesik olmasının veya kesilmiş olmasının farklı sebepleri olabilir. Elektriğin neden kesildiğini biliyorsak açılması için ne yapmamız gerektiğini de biliriz.

encazip’te kredi karşılaştırması yapabilirsiniz!
Kredi Tutarı
Kredi Vadesi
İhtiyaç Kredisi Hesaplama
Kesilen Elektrik Nasıl Açılır? Sayfa Özeti

Yeni Taşındığınız Evin Elektriği Kesik İse Nasıl Açılır?

Yeni bir ev ya da iş yerine taşınıyorsanız sizden önceki kiracı ya mülk sahibi kendi adına yaptığı elektrik aboneliğini taşınırken iptal ettirmiş olabilir. Bu durumda yapmanız gereken bölgenizde sorumlu görevli tedarik şirketine internet, e- devlet veya doğrudan müşteri hizmet merkezlerine giderek yeni abonelik başvurusu yapmaktır. Abonelik başvurusu yaptıktan sonra elektriğiniz imar sınırları içinde ise 24 saat, imar sınırları dışında ise 48 saatte açılacaktır. Elektrik aboneliğini nasıl yapacağınız, gerekli evraklar gibi detaylara; “Elektrik Aboneliği” ve “Kiracı Elektrik Aboneliği” konulu yazılarımızdan ulaşabilirsiniz.

Taşındıktan sonra sorun yaşamamanız için taşınmadan önce taşınacağınız yeni yer için elektrik abonelik başvurusunu yapmalısınız.

Taşındığınız Yerde Kendi Adınıza Elektrik Aboneliği Açtırmazsanız Ne Olur?

Taşındığınız yerde sizden önce oturan kiracı veya mülk sahibi, taşınırken elektrik aboneliğini iptal ettirmemiş olabilir. Bu durumda taşındığınız yerde halen elektrik açık olur. Ancak başkasının adına yaptığınız elektrik tüketimi usulsüz kullanıma girer ve cezai şartları vardır.

Ayrıca, siz başkasının adına olan elektrik aboneliğinden elektrik kullanıp, elektrik fatura ödeme işlemini yapsanız bile aboneliğin asıl sahibi sizin haberiniz bile olmadan elektrik aboneliğini iptal ettirebilir. Böyle bir durumda elektriğiniz kesilir ve yeniden açılması için görevli tedarik şirketine kendi adınıza elektrik abonelik başvurusu yapmanız gerekir.

Borçtan Kesilen Elektriğin Açılması

Elektrik faturalarınızı son ödeme tarihi geldiğinde ödemezseniz üzerine gecikme faizi işlemeye başlar. Tedarik şirketi borçlarınızı ödemeniz için yazılı bildirimde bulunur. Eğer bildirimlere rağmen vadesi geçen borçlarınızı ödemediyseniz elektrik arzınız durdurulur. Bu durumda yapılması gereken şey, gecikme faizleri ile birlikte vadesi geçen borçlarınızı ödemektir. Eğer vadesi geçen borçlarınızı ödeyecek durumda değilseniz, borçlarınızı yapılandırarak da tamamını ödemeden elektriğinizi açtırabilirsiniz. Vadesi geçen borçlarınızı nasıl yapılandırabileceğinize ilişkin detaylara “Elektrik Faturası Taksitlendirme” konulu yazımızdan ulaşabilirsiniz. Borçlarınızı ödediğinizde tekrar herhangi bir başvuru yapmasanız da elektriğiniz yeniden açılır. Ancak elektriğin açılmasında herhangi bir gecikme yaşamamak için borçlarınızı ödedikten veya yapılandırdıktan sonra elektrik tedarikçinize borcunuzu ödediğinizi ve elektriğinizin açılmasını talep ettiğinizi çağrı merkezleri veya müşteri hizmet merkezleri aracılığı ile bildirebilirsiniz. Bu durumda kesilen elektriğiniz imar sınırları içinde 24 saat, imar sınırları dışında ise 48 içinde açılacaktır.

denizbank kredi

Arıza veya Bakım Sebebi ile Kesilen Elektriğin Açılması

Elektrik dağıtım şirketleri dağıtım hatlarında bakım, onarım, geliştirme gibi faaliyetlerde bulunurlar. Bu gibi durumlarda aboneliğinizden bağımsız olarak belirli bir bölgede planlı olarak elektrik kesintisi yapılır. Ancak beklenmeyen arıza kaynaklı elektrik kesintileri de yaşanabilir.

Planlı Elektrik Kesintilerinde Elektrik Ne Zaman Açılır?

Dağıtım şirketlerinin yapmış olduğu planlı elektrik kesintileri genelde kendi web sitelerinden duyurulur. Yapılan duyurularda kesintinin hangi bölgeleri kapsayacağı, tahmini süresi gibi detaylar da yer alır. Ancak tabi ki sürekli dağıtım şirketlerinin planlı kesintilerini takip edemeyebiliriz. Eğer bölgenizde yaşanan genel bir elektrik kesintisi var ise bu önceden planlanmış bakım veya onarım amacı ile yapılan bir elektrik kesintisi olabilir. Elektrik kesintisinin sebebinin planlı bir kesinti olup olmadığını, ne kadar süreceğini bölgenizdeki elektrik dağıtım şirketi çağrı merkezini veya Alo 186 hattını arayarak öğrenebilirsiniz.

Eğer bölgenizde planlı bir elektrik kesintisi yapılmışsa, bakım ve onarım çalışmaları bittikten hemen sonra elektriğiniz açılacaktır.

Beklenmeyen Arızalar Olunca Elektrik Nasıl Açılır?

Dağıtım şirketlerinin planlı elektrik kesintilerinin dışında beklenmeyen arızalar sebebi ile de elektrikler kesilebilir. Arıza, duruma göre sadece sizi etkileyebilirken bölgesel bir arızada olabilir. Eğer sizin aboneliğiniz ile ilgili bir arıza söz konusu ise dağıtım şirketi veya alanında uzman bir elektrik tesisatçısından destek almanız gerekebilir.

Arıza kaynaklı bölgesel bir elektrik kesintisi söz konusu ise, en kısa sürede bölgede görevli dağıtım şirketi çağrı merkezine veya Alo 186 hattına bildirmelisiniz. Bu durumda görevli personel arıza kaynağını tespit ederek gerekli çalışmaları yapacak, arıza giderildikten hemen sonra elektriğiniz açılacaktır.

Sigorta Atınca Elektrik Nasıl Açılır?

Evlerin girişinde sigorta panoları bulunur. Bu sigorta panoları tesisattan belli bir değerin üzerinde akım geçmesini engelleyerek elektrik tesisatını ve tesisata bağlı diğer elektrikli aletlerin zarar görmelerini engellerler. Yani elektrik tesisatını ve elektrik tesisatına bağlı aletleri koruyan bir elemandır. Her bir tesisatın bağlantı gücü vardır. Bağlantı gücü, tesisatın aynı anda çekebileceği maksimum gücü ifade eder. Aynı anda pek çok cihazın çalışması veya bu cihazlardan birinin bozuk olması sebebi ile tesisata fazla yük gelebilir. Bu durumda sigorta atar ve elektrik kesilir. Sigortanın atması sebebi ile elektriğiniz kesildiyse sigorta panosunu kontrol ederek atmış bir sigorta varsa, onu açtığınızda elektriğiniz yeniden açılır. Eğer sigortanız sürekli atıyorsa, sigorta panosunda veya tesisatınızda bir arıza olabilir.

Diğer Sayfalar

İlgili İçerikler